Petr Benda

Petr Benda | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Paroubkův „stín“, co šéfovi zařídí vše potřebné, míří do parlamentu

  • 473
Na televizních záběrech stojí ten svalnatý čtyřicátník tak blízko předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, až se zdá, že je jeho bodyguardem. Ve skutečnosti je Petr Benda šéfem severočeských socialistů a klíčovým Paroubkovým spojencem. Umí tahat za ty správné nitky.

Třeba když předseda v Lidovém domě bouchne do stolu a řekne, že chce na kandidátku "protáhnout" herečku Brožovou a hokejistu Šlégra, a potřebuje zkrotit rozzlobené straníky. I kvůli tomu přivádí Benda do strany takzvané "černé duše", které politika příliš nezajímá a jsou mu naprosto loajální.

"Severní vítr je krutý, počítej, lásko má, s tím..." komentuje Benda s úsměvemrozhádané poměry v severočeské stranické organizaci.

Kritici mu vyčítají, že některé jeho kroky jsou přinejmenším neetické a jeho vstup do celostátní politiky ČSSD v očích veřejnosti silně zdiskredituje.

Vekslák?

Kdo je Benda, vlivný regionální socialista, který za věrné služby po říjnových volbách s největší pravděpodobností usedne do poslanecké lavice? "Měl jsem stánek s občerstvením," vzpomínal už před časem Paroubkův spojenec na začátky svého podnikání na břehu koupaliště Barbora na Teplicku.

Benda v devadesátých letech prožíval svůj "americký sen". Ze stánku se stala restaurace s diskotékou a brzy začal nakupovat desítky nemovitostí po celém Teplicku.

Po Teplicích však kolují historky o tom, že své podnikání Benda rozjel hlavně díky penězům, které získal před rokem 1990 jako vekslák před teplickým tuzexem. S důkazem ale ještě nikdo nepřišel a on sám podobné informace označuje za fámy, které ho mají poškodit.

Rozpaky nicméně vyvolávají některé jeho další aktivity. V rozsáhlém areálu v severočeském Dubí, který vlastnil Bendův obchodní společník Jaroslav Slanina, fungoval kromě tržnice i nevěstinec.

Když sem začátkem roku 2005 Benda osobně přijel "zkontrolovat elektroměry", skončila návštěva trestním oznámením. V něm provozovatel nevěstince Chorvat Miro Matijevič uvedl, že jej prý dnešní Paroubkův asistent fyzicky napadl. Tvrzení se však nikdy neprokázalo.

Nedávno zase policie zjistila, že v jednom ze skladů v Krupce, který pronajímá Bendova společnost Vietnamcům, se pěstuje marihuana. "Já jsem tu nájemní smlouvu neuzavíral," brání se Benda. - více o tomto případu čtěte zde

Zmínky o kontroverzní minulosti mu vadí. "Podáváme žalobu, budeme chtít omluvu," reaguje Bendův advokát Pavel Hrtús na článek o svém klientovi, který tento týden zveřejnil časopis Reflex.

Dobrý stratég

Řady sociálních demokratů Benda rozšířil v roce 1994 a o osm let později to dotáhl až na náměstka primátora Teplic. V té době začal také šéfovat ČSSD v Ústeckém kraji.

"Je to schopný komunální politik," chválí Bendu předseda ČSSD Paroubek, který ho před časem udělal dokonce svým osobním poslaneckým asistentem. "Za funkci asistenta nebere ani korunu," oceňuje Paroubek.

Politickou protřelost severočeský lídr ukázal v poslední době hned dvakrát. Poprvé loni, když do strany přivedl přes stovku nových členů, často nezaměstnaných lidí, které politika nikdy nezajímala. Kvůli jejich loajalitě je dnes Benda tak silný, že umí na schůzích přehlasovat většinu mnohaletých straníků.

Podruhé minulý víkend, když svému úhlavnímu stranickému kritikovi Jaroslavu Foldynovi nabídl volitelné místo na kandidátce do Sněmovny. "Zavázal si ho, aby proti němu nešel," komentuje to šéfka bílinské ČSSD Martina Aubrechtová Havlová.

"Místo na kandidátce si zasloužím, ve volbách dostávám nejvíce preferenčních hlasů. Nikdo si mě nekoupil, jsem pořád stejný," brání se Foldyna.

Bendova hvězda září i v politickém"byznysu". Strana ho dosadila do čela obří společnosti Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v severních Čechách. "Pan Benda je zatím regionální politik, uvidíme časem, jestli z něj bude také dobrý politik na celostátní úrovni. Musí na sobě dál pracovat," říká Jiří Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video