Petr Dimun se vloni třikrát sešel s „nepřítelem státu“ Tomášem Pitrem.

Petr Dimun se vloni třikrát sešel s „nepřítelem státu“ Tomášem Pitrem. | foto: Ministerstvo spravedlnosti

Paroubkův poradce Dimun se třikrát sešel s Pitrem

  • 95
Někdejší mluvčí ministra spravedlnosti, dnes poradce šéfa ČSSD Petr Dimun se loni třikrát sešel s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem. Informaci přineslo Rádio Česko. Na podobné setkání s Pitrem přitom dříve doplatil náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil.

Bývalý státní úředník ve schůzkách s odsouzeným podnikatelem nevidí žádný problém. Vyvadil přitom kvůli tomu musel loni v únoru odstoupit. - více zde

Jana PeterkováNa spojení Dimuna s Pitrem upozornila už loni v listopadu MF DNES. Kvůli Pitrovi prý Dimun vydíral novinářku Janu Peterkovou. Třicetiletá novinářka přitom řadu let patřila k prominentním reportérům TV Nova. Pak se ale stala Pitrovou přítelkyní. - více zde

Český rozhlas - Rádio Česko (ČRo) teď přišel s informací, že se o neobvyklá setkání zajímá policie.

Redaktor rádia proto s dotazem na Dimunovo chování oslovil Tomáše Kramára ze sdružení Proti korupci - Oživení. "Pan Dimun, coby vysoký státní úředník, se nemá co stýkat s takovým člověkem jako je pan Pitr," řekl mu Kramár. "Ohrozil nestrannost ministerstva a tím pádem nějaký minimálně pracovně-právní postih by si zasloužil," dodal.

Schůzky organizovala Peterková
Dvě schůzky s Pitrem se měly odehrát loni v létě. Zatím poslední setkání bylo na podzim. Dimun je podle ČRo odmítl komentovat právě s odvoláním na vyšetřování protikorupční policie.

Mimo záznam ovšem řekl, že šlo o schůzky s přáteli. Když se na ně dostavil i Pitr, bylo prý Dimunovi už trapné společnost opustit. Vše prý domlouvala právě novinářka Jana Peterková.

Rozhlas tvrdí, že se tehdy probíraly takzvané stížnosti pro porušení zákona, tedy mimořádný opravný prostředek, který má v rukou pouze ministr spravedlnosti a který může zvrátit rozhodnutí soudů.

"Schůzky organizovala asi paní Peterková. Pan Dimun se tvářil, že by mi možná byl schopen pomoci s podáním stížnosti pro porušení zákona a možná ode mne očekával nějakou nabídku," tvrdí Pitr.

Sám prý mu nic nenabídl, takže schůzky "vyšly do ztracena". "On spíše mluvil obecně, že ví, jak tam ty mechanismy na ministerstvu fungují a že by možná byl schopen s tím nějak pomoci, ale byl vždy opatrný v těch náznacích," vysvětlil.

Tomáš Pitr u souduSejít se s Pitrem byla má povinnost
Podle Dimunova vysvětlení se schůzek účastnil i nezávislý novinář. Proto je vnímal jako pracovní povinnost vůči zástupcům médií.

"Dvě schůzky proběhly v době, kdy jsem byl mluvčím ministerstva spravedlnosti a to na základě iniciativy Jany Peterkové. Třetí již v době, kdy jsem měsíc ve funkci ani na ministerstvu spravedlnosti nepůsobil. I na této schůzce byl vedle paní Peterkové nezávislý svědek," sdělil Dimun v prohlášení, které zaslal do Rádiu Česko i redakci iDNES.cz.

"Pokud by šlo o nějaké nestandardní jednání, pak si kladu otázku, proč ani jeden z přítomných novinářů nesplnil ani svoji oznamovací povinnost v případě podezření ze spáchání trestného činu, ani o těchto schůzkách neinformoval veřejnost," píše dále v e-mailu.

Pitrovi prý jen obecně vysvětlil, co to je stížnost pro porušení zákona.

Peterková řekla Rádiu Česko, že Dimunovým hlavním cílem bylo získat Pitra pro spolupráci. Měl prý státnímu zástupci Jaroslavu Dolejšímu donášet na uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Paroubkův poradce se ale nařčení brání. Peterková mu prý "jakoby v žertu" naznačovala, že by mohla natočit reportáže, které se negativně dotknou ministra či ministerstva.

"Narozdíl od pana Vyvadila jsem ministra Němce o schůzkách s Pitrem a Peterkovou informoval. Jejich tvrzení jsou tedy irelevantní a logicky lživé," zaslal Petr Dimun do iDNES.cz textovou zprávou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video