Petr Nečas

Petr Nečas | foto: Václav Pancer, MF DNES

Paroubkovy výroky odrazují ODS od velké koalice

  • 2302
Zpochybnění voleb premiérem Paroubkem může ještě více ztížit řešení povolebního patu ze strany ODS. Její místopředseda Nečas na ČRo1-Radiožurnálu řekl, že pokud je Paroubkův projev názorem ČSSD, velká koalice dvou nejsilnějších stran je v podstatě vyloučena.

Přejít na volební speciál

VÝSLEDKY VOLEB ON-LINE
ON-LINE REPORTÁŽ
VOLBY VE FOTOGRAFIÍCH

DOKUMENT:
Nově zvolení poslanci
Co říká o povolební situaci ústava

ČTĚTE TAKÉ:
■ 
Zahraniční tisk: České volby skončily ve slepé uličce
■ Paroubek zvažuje stížnost na neplatnost voleb
■ Volby skončily patem, pravice nemá většinu

Místopředseda ODS Petr Nečas reagoval na dvanáct hodin starý projev šéfa ČSSD a premiéra Jiřího Paroubka, který nepřímo volby zpochybnil. Premiér řekl, že sociální demokracie prověří možnost napadnout volby u Nejvyššího správního soudu. ODS totiž prý v kampani použila nekalé praktiky. - více zde

Nečas doufá, že proslov, ve kterém zazněla silná slova o agentech a rozvracení republiky, byl spíš výsledkem tlaku, pod kterým byl šéf ČSSD v posledních dnech. Jinak totiž klesá možnost jednání o velké koalici ODS a ČSSD, která by zaručila sněmovní většinu.

"Pokud to byl názor ČSSD, tak bych možnost velké koalice vylučoval," prohlásil Nečas v ČRo1-Radiožurnálu.

Místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach na to řekl, že projev byl reakcí na výsledek voleb, které předcházela hektická kampaň plná ostrých výpadů.

"Stanovisko bylo projednáno politickým grémiem strany," uvedl Škromach. Podle něj je teď potřeba uklidnit emoce a vše promyslet. "Sociální demokracie během krátké doby vydá oficiální stanovisko," dodal místopředseda ČSSD.

To Nečase udivilo: "Když si vedení ČSSD stojí za každou větou (Paroubkova prohlášení, pozn.red.), tak to je velmi závažná informace pro nás." Mínění, že by ODS řídila policejní důstojníky, jejichž nadřízenými jsou ministři ČSSD, jak naznačuje Paroubek, označil Nečas za absurdní.

Úvahy o změnách volebního systému
Místopředseda ODS Nečas se také otřel o menší pravicové strany, které "hesly jako ´Jedině my´" odčerpaly hlasy, které teď chybí pravicové koalici občanských demokratů, lidovců a zelených. Zjevně tak narážel na dvě procenta hlasů pro SNK Evropské demokraty, v jejichž čele stojí bývalí členové ODS.

Škromach vidí problém v tom, že ačkoli došlo k velké koncentraci hlasů pro dvě nejsilnější strany, nakonec mohou o povolebním uspořádání rozhodovat dva až tři hlasy například strany zelených.

Oba politici považují za pravděpodobné, že se bude mluvit o změně volebního systému. K jeho prosazení je ale potřeba ústavní většina ve Sněmovně, tedy tři pětiny z dvou set hlasů.

Filip: Chceme vládu národní shody
Předseda KSČM Vojtěch Filip zopakoval svůj návrh na řešení situace, a sice vytvořit "vládu národní shody".

"Sto na sto neznamená, že pravice a levice mají po sto hlasech. Odpovědnost za tento stát získalo pět politických stran a těchto pět politických stran je povinno tento stát spravovat. Vládu národní shody by vytvořily všechny politické strany, které se dostaly do Sněmovny," vysvětlil Filip.

Úkolem této vlády by podle něj bylo uklidnění situace, měla by zajistit, aby "nedocházelo k napadání lidí pro jejich politický názor".

Svůj návrh zatím s ostatními stranami nekonzultoval, přednese ho ve 12 hodin v pořadu Otázky Václava Moravce, kde budou hosty lídři všech pěti stran, které se dostaly do Sněmovny.

Filip řekl MF DNES, že vláda národní shody by mohla pracovat přibližně jeden rok, pak by měly být předčasné volby. Změnu volebního zákona na většinový systém by vláda národní shody podle Filipa prosazovat neměla.

Vláda by podle něj naopak měla usilovat o určení limitu, kolik mohou jednotlivé subjekty utratit v předvolební kampani. "Tak by strany nemohly učinit kroky k poškození jiných subjektů před volbami," dodal Filip.

Vojtěch Filip také zdůraznil, že KSČM nepodpoří případného kandidáta ODS v čele Sněmovny, protože v tom případě by občanští demokraté měli prezidenta, "ovládali" by vládu, Senát i Sněmovnu.

ODS, lidovci a zelení návrh komunistů odmítli
"Pro nás to v žádném případě není řešení," uvedla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Podle ní občanští demokraté jako vítězové voleb nebudou sestavovat jakoukoli vládu s účastí nebo přímou podporou komunistů. Ze stejného důvodu je návrh nepřijatelný i pro Stranu zelených a lidovce.

"Křesťanští demokraté neprodávají svá křesla. Slíbili jsme voličům, že se nebudeme podílet na žádné vládě, která by se opírala byť jenom o jeden jediný komunistický hlas a držíme slovo," řekl ČTK předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video