Sociální demokraté se tři měsíce před volbami rozhádali. Na vedení strany se snesla ostrá kritika.

Sociální demokraté se tři měsíce před volbami rozhádali. Na vedení strany se snesla ostrá kritika. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Paroubkovi se nepodařilo udržet jednotu ČSSD, strana se začíná hádat

  • 1270
Šéfovi sociálních demokratů se před volbami nepodařilo udržet jednotu ve straně. ČSSD tři měsíce před volbami znovu trpí svou tradiční nemocí: veřejnými hádkami a spory. A stále víc Paroubkových oponentů kritizuje svého šéfa veřejně.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek si vždy zakládal na tom, že se mu podařilo sjednotit ČSSD, kterou před třemi roky přebíral po Špidlovi a Grossovi rozhádanou a skoro po mrtvici. Teď se musí sám potýkat s problémem, který vytýkal svým předchůdcům.

Místopředseda Roman Onderka a vlivný ústecký sociální demokrat Jaroslav Foldyna před pár dny Paroubka vyzvali, ať raději rezignuje, pokud nevyhraje nadcházející parlamentní volby.

Někteří členové strany navíc začali podepisovat manifest nazvaný Vyšehradská výzva, který kritizuje "marketingový" způsob předvolební kampaně ČSSD. Tedy že příliš dá na poradce z mediálních agentur.

Autorům výzvy se nelíbí, že Paroubek a úzké vedení ČSSD "řídí stranu jako obchodní společnost a předvolební kampaň se vede podle marketingových studií". Na podzim by takový přístup podle nich mohl straně prohrát volby. Dokladem toho byl prý už výsledek eurovoleb.

"V evropských volbách jsme ukázali absenci vlastních témat," píše se ve výzvě, o které první informovalo Právo.

"Jsou to všechno věci, na které upozorňuji už měsíce. Ten dokument se ale neměl dostat na veřejnost. Měl vyvolat vnitrostranickou diskusi," řekl poslanec a hlavní autor manifestu Karel Šplíchal. "Z vedení strany o tom s námi bohužel zatím nikdo nemluvil," dodal.

Kupčení s kandidátkou

Šéf strany Paroubek se k výzvě nevyjádřil. Je na dovolené v zahraničí. Někteří členové ČSSD naznačují, že Šplíchala k sepsání apelu vedl fakt, že se nedostal na volitelné místo kandidátky do Sněmovny.

Ostatně výzvu podpořili třeba poslanec Zdeněk Jičínský nebo Jaroslav Foldyna a i oni figurují na kandidátkách na místech, ze kterých se do parlamentu nemusí dostat.

"Já jsem tu výzvu nepodpořil kvůli tomu, že jsem byl odsunut na nevolitelné místo. Já si prostě myslím, že ČSSD by se měla držet svých zásad, a ne s nimi kupčit," uvedl Jičínský.

Místopředseda strany Zdeněk Škromach se proti takovéto formě protestu ohradil. "Pokud měl někdo připomínky ke kampani, měl prostor vyjádřit se předtím, než byly schváleny program a kandidátky. Je to podobné jako ve válce, když vyběhnou vojáci do útoku, tak nemůžou jiní zůstat sedět v zákopech a střílet jim do zad," řekl.

Vedení ČSSD se ale jinak k manifestu vyjadřovat nechce. Prý ho ani zatím nedostalo. Hlavně si však uvědomuje, že nejednotnost před volbami by jim mohla odlákat voliče.

Potvrzuje to i politoložka Vladimíra Dvořáková: "Diskuse uvnitř stran je nutná, ale pokud se to řeší přes média, navíc tak krátce před volbami, může to některé voliče odradit."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video