Martínek zastává názor, že promíjení poplatků by se mělo týkat pouze sociálně slabých lidí, rodin s dětmi a seniorů.
"Prosíme vás proto, abyste takto k tomuto opatření přistupovali a využívali jej pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje," uvedl v prohlášení na krajských stránkách.
Kdo je ale chudý a sociálně potřebný? zněla jedna z otázek. "Tento problém řešíme důvěrou v rozum občanů. Každý občan má možnost svou situaci posoudit. Dle prvních průběžných informací tak spoluobčané činí," odpověděl Martínek.
Odpovědi radko Martínka čtěte zde |
K rozhodnutí přijmout "sociální opatření" podle něj kraj donutila "nečinnost a neústupnost vlády".
"Jsem přesvědčen, že lidé velmi dobře vědí, která opatření mají smysl a která ne. Ve volbách zcela jednoznačně sdělili, že s poplatky nesouhlasí. Respektujeme jejich názor a hledáme taková řešení, která povedou k výraznému omezení nebo zrušení regulačních poplatků. Dosavadní přístup občanů k rozhodnutí kraje už po týdnu svědčí o tom, že ho zcela chápou," uvedl hejtman a poslanec ČSSD v on-line rozhovoru.
Několik čtenářů se hejtmana ptalo, kde kraj vezme peníze na hrazení poplatků. "Šetříme provozní prostředky kraje, z nichž vytváříme finanční rezervu. Investičních výdajů se tato záležitost nedotkne. V rozpočtu kraje máme vyčleněnu rezervu cca 65 milionů korun na regulační poplatky," odpověděl.
Radko Martínek si kromě toho, že vede Pardubický kraj, zatím ponechal i křeslo poslance, a to i přesto, že slíbil, že se mandátu vzdá.
"Do vyřešení situace ve zdravotnictví cítím svůj závazek, který jsem dal ve volbách občanům. Jasně jsem avizoval rezignaci na funkci poslance a to míním také splnit," řekl k setrvávání ve funkci hejtman.
Prohlášení hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka k poplatkům ve zdravotnictvíVážení spoluobčané,
K tomuto opatření jsme přistoupili po bezvýsledném jednání s vládou, respektive s ministerstvem zdravotnictví, neochotných přistoupit na rozumný kompromis. Naší snahou je na jedné straně řešit oprávněné potřeby zdravotnictví, avšak na straně druhé nepoškozovat sociálně slabé a nemocné spoluobčany a rodiny s malými dětmi. Tento náš krok považujeme zcela jednoznačně za sociální opatření, které má pomoci sociálně slabým spoluobčanům, rodinám s dětmi a seniorům při řešení jejich situace v době zdravotních problémů. Prosíme vás proto, abyste takto k tomuto opatření přistupovali a využívali jej pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje. Zároveň vás chci ubezpečit, že vyvineme veškeré úsilí, abychom formou zákona zdravotnické poplatky zrušili nebo výrazně omezili ve všech zařízeních. Jak již bylo uvedeno, naše opatření jsme mohli provést pouze v zařízeních, která kraj vlastní nebo zřizuje. Vyzvali jsme zároveň všechny ostatní instituce tohoto typu, aby se k nám připojily. Jsme si vědomi, že přístupnost k naší nabídce není vzhledem k rozmístění zařízení, která Pardubický kraj vlastní nebo zřizuje, pro všechny občany kraje stejná. Není to však naše vina. Pouze vinou vlády a jejích opatření nemůžeme stávající situaci řešit jinak, tedy způsobem, který by občanům umožnil plošné využívání ve všech částech republiky. Toto naše opatření má pouze dočasný charakter, a to do doby, než se nám v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky podaří prosadit podstatné a zároveň rozumné změny stávajícího zákona. Ten totiž do této chvíle neblaze postihuje řadu našich spoluobčanů a znemožňuje jim řádně využívat zdravotní péči. Naše politika má vést ke změně tohoto stavu. Mgr. Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje |