Paroubek na mimořádné schůzi Sněmovny

Paroubek na mimořádné schůzi Sněmovny - Předseda ČSSD Jiří Paroubek a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny (22. 10. 2008) | foto: ČTK

Paroubek: Životům vojáků prospěje, když v Afghánistánu nebudou

  • 628
Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek znovu pohrozil tím, že jeho strana nezvedne ruku pro setrvání českých vojáků v Afghánistánu. ČSSD podmiňuje souhlas s vojenskou misí dohodou o zrušení poplatků ve zdravotnictví. "Když se nedohodneme, tak vojáci pojedou domů," zopakoval Paroubek. Vláda bod o misích odložila, s opozicí chce ještě jednat.

Spojování vojenské mise s poplatky ve zdravotnictví ale premiér Mirek Topolánek a jeho ODS rozhodně odmítají. "V této chvíli pokládám jednání předsedy ČSSD za vrcholně nezodpovědné," řekl premiér.

O zahraničních vojenských misích jednala Sněmovna loni v prosinci. Vládní plán pro letošní rok neschválila. Vláda poté exekutivně rozhodla o prodloužení misí do počátku března, jak je jejím právem. Pokud vláda odmítne podmínky ČSSD, bude si muset ve Sněmovně zajistit většinu pro vojenskou misi v Afghánistánu jinak, zdůraznil Paroubek.

Jestliže premiér Mirek Topolánek hovoří o ohrožených životech vojáků, pak "jim nejlépe prospějeme, když tam nebudou", kontruje Paroubek. Tvrdí také, že premiérův přístup k problému sociálním demokratům neumožňuje vojenskou misi podpořit.

Vláda tvrdí, že už má plán misí upravený tak, aby byl přijatelný i pro ČSSD. Premiér Topolánek minulý týden uvedl, že o něm chce se sociálními demokraty jednat. Hovořilo se o neděli, ze schůzky ale sešlo i proto, že socialisté trvali na projednání misí spolu s poplatky.

Šéf ČSSD hrozí, že poslanci jeho strany vyvolají hlasování o nedůvěře kabinetu, když s nimi ODS odmítne o zrušení poplatků jednat.

Proti misím v jejich původní podobě se postavili spolu s ČSSD a KSČM i někteří poslanci křehké vládní koalice. Hlavním jablkem sváru je české vojenské angažmá v misi NATO v Afghánistánu. O vyslání českých vojáků do Afghánistánu přitom rozhodla již sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana.

Bývalý premiér v prosinci v pořadu Partie televize Prima řekl, že on by rozhodně vojenský kontingent v Afghánistánu ještě posílil.

Rebelové zatím váhají

Někteří rebelující poslanci z koaličních řad zatím nevědí, zda nový vládní návrh podpoří.

"Zachovám se podle toho, jaká bude konkrétní podoba návrhu," řekla poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Spolu se svou stranickou kolegyní Věrou Jakubkovou, se kterou společně opustila klub této strany, se v prosinci při hlasování o původním návrhu zdržela. Dnes řekla, že návrh ještě v písemné podobě neviděla. Ona i Jakubková jsou podle ní přístupny jednání.

Podobně se vyjádřil i lidovec Ludvík Hovorka, který původní vládní plán při hlasování nepodpořil. Nevyloučil, že nový vládní plán podpoří. "Pokud to bude rozumné, je možné uvažovat o podpoře," řekl. Chce počkat na to, v jaké podobě vláda materiál schválí, a poté se vyjádří.

Poslanci ODS Jan Schwippel a Juraj Raninec, kteří ale nejsou členy klubu strany, podpořili loni v prosinci již původní návrh. Spolu s nimi hlasovali pro vládní záměr vyslat české vojáky do zahraničí i bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák, Petr Wolf a Evžen Snítilý.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video