David Rath, Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka

David Rath, Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka | foto: MF DNES

Paroubek: VZP se uzdravuje, nucená správa může skončit

  • 911
Nucená správa nad VZP může skončit do tří týdnů, prohlásil premiér Paroubek. Situace se podle něj zlepšila. Čeká se jen na přijetí pojistného plánu. Premiér spolu s ministry Rathem a Sobotkou zdůrazňují, že jsou připraveni se zdravotníky dále "konstruktivně jednat".

HLASUJTE V ANKETĚ:
Pomohla nucená správa zlepšit situaci ve VZP?

Podle premiéra už není důvod nucenou správu prodlužovat, situace pojišťovny se zlepšila, propad hospodaření klesl ze 14 na sedm miliard korun. Nucená správa tak potrvá jen do přijetí zdravotně pojistného plánu.

"Termínem je pro nás v podstatě přijetí zdravotně pojistného plánu. Pokud tedy bude přijat, řekl bych, bez ducha paní Musílkové, to znamená, že z těch výdajových částí zmizí některé iracionální výdaje, které jsou v těch návrzích zatím obsaženy," řekl k tomu premiér.

"Doufáme, že správní rada bude schopna takový plán připravit. Pokud ne, tak sice neradi, ale budeme v nucené správě pokračovat. Pokud ale bude v tomto týdnu plán přijat, pak ho projedná vláda a do dvou tří týdnů může být nucená správa ukončena," popsal svůj plán Paroubek.

Paroubek, Sobotka a Rath novinářům také potvrdili, že ministerstvo zdravotnictví začne splácet 400 milionů za léky pro nejzadluženější nemocnice. Učiní tak ale až za "pár týdnů". Premiér přitom v neděli řekl, že peníze budou připraveny už nyní. - více zde

Rath má odvahu, liboval si Paroubek
Paroubek ve své řeči pochválil svoji vládu a hlavně Davida Ratha za "odvážné" kroky, které pomohly stabilizaci zdravotnictví. "Snažíme se nacházet východiska z problémů, do kterých se zdravotnictví dostalo především ve finanční oblasti, především kvůli krizi ve VZP," řekl Paroubek.

"Musím říct, že naše vytrvalost a především odvaha pana ministra, se kterou se pustil do vylepšování tohoto systému, přinášejí ovoce," pochválil Ratha premiér.

Dále zdůraznil, že se kvůli zdravotnictví neváhali pustit do tvrdých sporů. "Uvalili jsme nucenou správu na VZP, ale podle výzkumů veřejného mínění dvě třetiny lidí tento krok ocenily. Šli jsme do výměny vedení, do mnoha jiných nepopulárních kroků, ale udrželi jsme VZP a české zdravotnictví v chodu a nejtěžší chvíle jsou za námi."

Premiér uvedl, že naše zdravotnictví, například ve srovnání s rakouským, vytváří stejný výsledek, ale za dvě třetiny nákladů. "A to mluvím v nákladech v paritě kupní síly," zdůraznil.

Vysvětlitelné to podle něj je jediným způsobem. "Vysokou odborností a výkonností lékařů, sestřiček, zdravotnického personálu a dalších lidí z resortu. Speciálně dodávám, že i lékárníků."

ODS: Rath sto dní nezodpovědně experimentuje

ODS reagovala na vyjádření vlády ke stavu zdravotnictví. Místopředseda ODS Petr Nečas považuje její nynější zmírňující kroky za přiznání chyby. Dokazují podle něj, že úhradová vyhláška byla od začátku špatná a ubližovala pacientům.

"Usvědčuje je (Ratha a Paroubka) z neschopnosti řešit situaci ve zdravotnictví. Vždyť ještě před několika dny tvrdili, že je vyhláška bezchybná," dodal Nečas. Šéf ODS Mirek Topolánek označil působení Davida Ratha ve funkci jako "sto dní nezodpovědného experimentování s pacientem a reálného ohrožování zdraví lidí". Zároveň neopomněl říct, jak si stabilizaci zdravotnictví představuje jeho strana.

Občanští demokraté podle Topolánka především chtějí udělat z pacienta lékařova partnera. Měl by mít svobodnou volbu, kde se bude léčit, a mělo by se mu dostávat "uctivého zacházení". "Měl by vědět, kolik sám do systému odvádí, a jakou péči si tím platí," dodal Topolánek. Vyzval ostatní strany ke stabilizaci systému. Prvním krokem by podle něj mělo být zrušení úhradové vyhlášky. Přesně to požadují lékaři, kteří mají v pátek přijet do Prahy demonstrovat.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video