Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Velká koalice by byla řešením

  20:28aktualizováno  20:28
První den v opozici prozradil šéf ČSSD Jiří Paroubek, jak by si představoval příští vládu. "Ať chceme, nebo nechceme, voliči skutečně rozdali karty tak, aby to bylo na velkou koalici," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Rozhovory Michaely Jílkové

VIDEO Z ROZHOVORU:
1. část2. část3. část4. část5. část

Pane předsedo, prohlašujete, že se za pár týdnů vrátíte do premiérského úřadu. To jste o tom přesvědčen, nebo v to jen doufáte?
Tak já o tom, paní Jílková, tak moc neuvažuji. Ale myslím si, že pokud se nepodaří panu Topolánkovi jeho pokus, tak bych asi logicky měl dostat příležitost já. A pak se uvidí.

To vypadá, že to nevíte jistě…
Že nevyjde pokus pana Topolánka, to vím jistě.

Ne, ne. To že se vrátíte již brzy do premiérského křesla.
No já musím taky trošku pana Topolánka ponechat v napětí. Nechte nějaké překvapení z toho, co bude za pár týdnů.

Máte nějaké indicie pro to, že pokud neuspěje pan Topolánek, tak budete jmenován vy?
Tak podívejte, já se teď nechci zabývat spekulacemi, to skutečně nemá smysl. Teď je na panu Topolánkovi, aby předvedl, co umí.

Spekulací může být i to, když říkáte, že za dva měsíce budete zase premiérem.
Tak to bych řekl, že je skoro dosti jisté. To není spekulace, ale někdo to tak může brát. Jestli to bude brát tak pan Topolánek, já mu to neberu.

Na kolik procent tak budete tím premiérem?
Já bych opravdu tuhle otázku už opustil. Pro mě nemá nejmenší smysl.

Neblufujete jen?
Já to říkám samozřejmě s určitým vědomím čehosi a říkám, že tady proběhne procedura, a už o tom nechci hovořit.

A máte již něco předjednané, nebo v to doufáte?
Já o tom už nechci hovořit, paní Jílková.

Myslíte si, že většina lidí v této zemi si přeje, abyste byl premiérem?
Podívejte, já viděl průzkumy veřejného mínění, kdy padesát jedna procent lidí si myslí, že pokud se to nepovede panu Topolánkovi, tak bych měl dostat svůj pokus já. Není to žádných dvacet procent, třicet procent, ale padesát jedna procent. To je docela slušné číslo.

Pro vás není podstatné, že třeba ODS opravdu získala víc hlasů než vy?
Ale paní redaktorko, já myslím, že třeba na sousedním Slovensku dvakrát za sebou vyhrál volby pan Mečiar a dvakrát za sebou sestavoval vládu pan Dzurinda, notabene, člověk, který byl vzýván českou pravicí, a nikdo se nad tím nepozastavoval. Vítězem voleb je ten, kdo sestaví vládu a získá podporu v Poslanecké sněmovně. Jestli se to povede panu Topolánkovi, no tak je vítězem voleb.

V neděli předseda Topolánek prohlásil, že by tu jeho vládu mohl podpořit někdo ze sociální demokracie.
No tak takový člověk by nejednal v souladu s programem sociální demokracie. Nevím, na co pan Topolánek spoléhá.

Třeba, že někomu dojde trpělivost nebo se bude chtít zachovat státotvorně, protože on říká, že věří, že v ČSSD zůstali lidé, kteří mají zájem, aby tady byla normální vláda.
Uvidíme. Já myslím, že pan Topolánek nemá pravdu.

A co byste si myslel o takovém sociálním demokratovi?
Nemám důvod si o něm momentálně myslet vůbec nic, protože to nepředpokládám. Myslím, že nikdo ze sociálních demokratů neprojeví to, čemu vy říkáte státotvornost, to znamená kolaboraci s ODS. Protože zájmy ODS a zájmy státu nejsou totožné. Je to prostě mocenský zájem jedné politické strany. Poslanci za sociální demokracii se budou chovat čestně. O tom vůbec nepochybuji.

Kolik hlasů, kdybyste byl pověřen sestavením vlády, byste tak mohl donést na Hrad?
Myslím, že poté, co pan prezident pověřil pana Topolánka, který má k dispozici 81 hlasů, tak bych neočekával, že po mně někdo bude chtít nějaké hlasy. To by byla tak trošku, paní redaktorko, diskriminace.

Dobře. Tak s kolika hlasy asi počítáte? Sto jedna?
Nejméně.

Myslíte, že byste mohl mít i víc?
Já už to nechci komentovat.

Tak já předpokládám, že když věříte, že se vrátíte za dva měsíce, tak to máte promyšlené. Že už to máte připravené.
Tak samozřejmě, že mám něco promyšleného. Ale promiňte, při vší úctě k vám, nemám důvod to vybreptat zrovna tady.

Jde o to, kdyby tedy někdo hlasoval třeba z ODS, zelených, z lidovců…
Tak by projevil státotvornost, jak jste to hezky nazvala.

A proč by neprojevil kolaboraci, jak jste to nazval vy?
To už bych nechal panu Topolánkovi, aby se takhle hezky vyjádřil.

No ne. To jste řekl vy. Jde o to, že hlas sociálního demokrata pro Topolánka by byla kolaborace a hlas pro vás...
Já jsem to řekl příkladmo.

Byl váš cíl rozbít trojkoalici?
Kdyby to byl můj cíl, jako že nebyl, tak co by na tom bylo nemorálního nebo špatného? Já se pohybuji v politice a nepohybuju se mezi skauty.

30. srpna jste řekl: "Ukažte mi, jaká stabilní většinová vláda tady může být kromě velké koalice ODS a ČSSD..."
... ale už jsem nedodal to, co jsem považoval za samozřejmé. Pro hlavní aktéry nepřipadá v úvahu. Ať chceme nebo nechceme, voliči skutečně rozdali karty tak, aby to bylo na velkou koalici. Ale je zřejmé, že tohle uspořádání ty dvě velké politické strany nechtějí.

No počkejte, řekl jste, že stabilní většinová vláda, může být jenom ODS a ČSSD…
V zásadě to jinak nevychází.

A je to tedy reálné, nebo není?
Já si myslím, že v tuhle chvíli to určitě reálné není. Protože to ani jedna z těch velkých stran, především ODS, nechce.

Takže vy byste i byl pro tu velkou koalici ODS-ČSSD?
Podívejte, bylo by to asi lepší řešení než nějaká opoziční smlouva, tedy něco, co jsme připravovali a v určité fázi zjistili, že to ODS ani vážně nemyslí. Oni řekli, že do komunálních a senátních voleb si neumí představit, že by něco, jako je opoziční smlouva číslo dvě, podepsali. Byť to byla smlouva pro sociální demokracii krajně nevýhodná. Vlastně bychom umožnili vznik vlády a kontrolní mechanismy nemohli mít žádné, takže nevím, co by nám to přineslo. V té velké koalici by to uspořádání mohlo být jiné.

A vy byste pro ni byl z hlediska stability země?
Podívejte, já, pokud by to bylo nezbytné, bych o takových věcech určitě uvažoval. Ale znovu opakuji: není po tom poptávka ani z jedné strany, především ze strany ODS. Já bych tady nerad řekl, že něco takového chci, okamžitě bych slíznul hromadu útoků od řady představitelů ODS, že chci zabránit vyšetřování kauz a za každou cenu se udržet ve vládě, to jsou prostě nesmysly. Jediný důkaz nemohou předložit, že jsme něco takového chtěli. Že by někdo z představitelů sociální demokracie něco takového chtěl.

A po těch jednáních je u vás ve straně odpor, nechuť, nebo byste i tak byli pro?
Já si myslím, že v členské základně je silná nechuť a těžko by si to členové uměli představit.

A vy?
I když se o mně říká, že jsem diktátor, tak musím také respektovat to, co chtějí členové. Já dávám hodně na to, co chtějí lidé.

A kdo je vám sympatičtější? Pan Topolánek, nebo pan Bém.
Podívejte, tohle není důležitá otázka, kdo je mně sympatický. Na rozdíl od představitelů ODS nebudu říkat, že s nimi někdy v budoucnu nebudu jednat. Teď do toho 4. října je to vyloučené. Ale v budoucnu je samozřejmě potřeba jednat s každým. I s nimi.

A s kým byste jednal raději. S panem Topolánkem, nebo s panem Bémem? O tom se spekuluje, že by se tam mohl objevit pan Bém.
Já bych snad řekl jenom jednu věc - vzhledem k výrokům pana Topolánka - tak se sám před sebou neshodím, když to řeknu. Víte, ono se těžko jedná s člověkem, který jeden den pospíchá za Lucií, druhý den pospíchá za rodinou, třetí den je unaven po tenisu a skončí to po půlhodině jednání. S panem Topolánkem nám to prostě nešlo. Měl své problémy nebo je prostě nekoncentrován od přírody, já nevím.

Myslíte, že jste schopni se vy a pan Topolánek domluvit?
Tak do toho 4. října určitě ne. Potom třeba bude jiná situace. Já nevím. Neumím si představit, že by byla stejná situace pořád.

Takže připouštíte, že se vy dva nakonec můžete domluvit?
Podívejte, já jsem člověk, který je schopen jednat s každým a domluvit se s každým. Koneckonců šest let jsem s ODS spolupracoval na pražské radnici a ta spolupráce byla velmi plodná pro město.

Pane předsedo, vy dáte hodně na průzkumy veřejného mínění. Nejsou, prosím, nejlepším průzkumem veřejného mínění předčasné volby?
Předčasné volby by byly prohrou celé české politické reprezentace. A víte, já to volání ODS po předčasných volbách chápu jako takovou absolutní snahu se za každou cenu dostat k moci. Oni si říkají, když už tedy nebudeme u moci, tak raději předčasné volby. Oni zapomínají, že podle ústavy je tu ten druhý a pak třetí pokus. Anebo se to musí vše dohodnout v tom druhém pokusu, protože v tom prvním už nevidím, že bychom byli dohody schopni.

Jistě víte, že určitá část veřejnosti o vás říká, že to vy v sobě máte přesvědčení, že buď budete u moci vy, nebo nikdo, a tak to budete blokovat.
Především není možné říkat, že ten jeden, kdo chce sestavit vládu, je morální, a ten druhý, kdo chce sestavit vládu, je lump. Já to říkám zcela legitimně. Chci sestavovat vládu.

Ano, ale vy jste přece ty volby nevyhrál.
Dobře a oni je vyhráli. Tak proč nesestavili do teď vládu, paní Jílková?

Protože vy to blokujete, že?
To není pravda. Oni se prostě neuměli dohodnout. Tak to je.

A vy se budete umět dohodnout.
Já to zkusím. Když mi to vyjde, tak dobře pro tuto zemi. Když mi to nevyjde, tak pak to může vyjít na třetí pokus někomu jinému.

A kdo by to tak mohl být?
To já nevím. Já myslím, že třetí pokus už nemusí být, když dostanu druhý pokus já.

Vy jste řekl, že předseda Topolánek naprosto nerealisticky hodnotí své možnosti. Ten, kdo prohrává, je podle vás on. Kdo za současné situace vyhrává?
Hned po volbách to vypadalo, že jsme vypadli z vlaku. Takže určitě jsme teď v jiné pozici, než jsme byli...

Ale pan Topolánek říká, že jste v úplné izolaci...
Tak proč s námi chce pan Topolánek jednat bez předsedy sociální demokracie? Já tomu nerozumím. Třeba si to nechám vysvětlit od pana Topolánka nebo od vás, když jsme v takové izolaci. On nás chce dostat z té izolace asi.

Pane předsedo, neodmítáte předčasné volby právě proto, že tolik dáte na ty průzkumy veřejného mínění, které vám nedávají moc šancí?
Podívejte, kdybychom dělali každé volby podle průzkumů veřejného mínění, tak to by bylo asi špatně. Ona za tři čtvrtě roku může být situace někde jinde.

Já se ptám, jestli to není jeden z důvodů, proč je tak vehementně odmítáte. Že se vlastně bojíte nebo máte obavu, že je nemusíte vyhrát?
Tak samozřejmě, že jako šéf politické strany mám zájem, aby ty volby byly v optimálním nebo v nějakém kompromisním termínu.

Co by se muselo stát, abyste na ty předčasné volby přistoupili.
Tak zcela nepochybně by musela vzniknout nepolitická vláda. A pak je možné o tom jednat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jiří Kučera jako první vyfotil divoké vlky na Šumavě.
První snímky divokých vlků ze Šumavy ulovil fotograf poblíž Modravy

Byli čtyři, před zimou vypadali v dobré kondici a s vlky, kteří před nedávnem utekli z výběhu v Bavorsku, neměli nic společného. Nedaleko Modravy se o víkendu...  celý článek

Restaurace Prašivka na Letné
Petice požaduje změnu protikuřáckého zákona, senátor by vrátil kuřárny

Od začátku platnosti protikuřáckého zákona brzy uplyne pět měsíců a lidé spolu se soukromými provozovateli restaurací a barů požadují změnu. Vyjádřili to v...  celý článek

Vlastimil a Jana Blaťákovi (na snímku vpravo jejich právní zástupce) žádají od...
Rodiče postižené holčičky dál bojují s nemocnicí o 17 milionů korun

Odvolací senát Krajského soudu v Olomouci projednává žalobu rodičů těžce postiženého dítěte, kteří požadují od olomoucké nemocnice odškodné 17 milionů korun....  celý článek

Grafton Recruitment Praha
PROJECT ENGINEER - Plzeň město

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.