Paroubek přestal útočit. Je spokojený, že Pohanka prý bude hlasovat s ČSSD.

Paroubek přestal útočit. Je spokojený, že Pohanka prý bude hlasovat s ČSSD. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Paroubek uzavřel s Pohankou pragmatický smír

  • 1583
Předseda ČSSD Paroubek a poslanec Pohanka se snaží zahrát do "autu" kauzu Pohankova záhadného zmizení. Ze zjištění iDNES.cz vyplývá, že oba politici zřejmě v pátek uzavřeli "pragmatický smír". Rebel bude vesměs hlasovat s ČSSD, socialisté už po něm nebudou požadovat složení mandátu.
Zdeněk DoleželÚTĚK POHANKY Z ČSSD
Vše o případu zběhlého poslance

Tajemný příběh zběhlého poslance ČSSD Michala Pohanky jako by neměl mít konec. V pátek se sice objevil ve Sněmovně, jenže svým chováním vyvolal jen další a další otázky. - více zde

A podobně rozpačitě působilo i vystoupení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který se s neposlušným zákonodárcem ráno setkal.

Vždyť ještě ve čtvrtek neměl pro Pohanku uctivého slova, nazval ho dokonce zrádcem a vyzval ho ke složení poslaneckého mandátu.

"Osobně jsem se v něm velmi zklamal, dnešním dnem pro mě skončil," řekl doslova a dlouze se rozvyprávěl o podílu policie a ODS na chování Pohanky.

Jenže neuteklo ještě ani čtyřiadvacet hodin a před novináře předstoupil úplně jiný šéf socialistů. Ve svých vyjádřeních velmi stručný, velmi mírný a ke zběhlíkovi velmi uctivý.

"Mluvili jsme spolu a řadu věcí si vysvětlili. Řadu věcí považuji za nedorozumění," pravil Paroubek.

Jaké věci považuje za nedorozumění? Jaké věci si vysvětlili? Trvá na tom, že Pohanka je zrádce? A naopak trvá Pohanka na tom, že se schovává kvůli pronásledování sociální demokracie?

Na nic z toho Jiří Paroubek neodpověděl, před podobnými otázkami novinářů utíkal, což u něj nebývá zvykem.

"Prostě to byla nedorozumění, už to nechci dál komentovat," odsekl několikrát Paroubek. A téměř na vlas stejně reagoval i jeho první místopředseda Bohuslav Sobotka.

Pohanka čekal, co o něm Paroubek řekne
Co se to tedy děje? Po pátku nasvědčuje vše tomu, že pro Paroubka je nejdůležitější udržet si Pohanku ve "svém" stovkovém bloku s komunisty. Zřejmě tomu předseda ČSSD podřizuje i své chování a výroky.

Nebyla asi náhoda, že ve chvílích, kdy Paroubek promlouval k novinářům, byl Pohanka v zákulisí a podle informací iDNES.cz čekal na to, co expremiér řekne.

Původně se dokonce oba domluvili, že si Pohanka nahrávku s Paroubkovým vystoupením poslechne, nakonec mu stačilo převyprávění tohoto vystoupení.

To, co slyšel, ho muselo uspokojit. Paroubek na něj nijak neútočil a naopak mluvil téměř sebekriticky.

"Já jsem měl se schůzky s panem poslancem Pohankou velmi pozitivní dojem," říkal pragmaticky Paroubek a nakonec sám od sebe oznámil: "Už netrvám na tom, aby pan poslanec složil mandát".

Šéf ČSSD si chce zběhlíka udržet pod sebou
Podle všeho šéf ČSSD formuje své "pluky" před rozhodující bitvou, která začne hned po senátních volbách.

Pokud se v ní bude Paroubek pyšnit i hlasem zběhlého poslance, jeho šance na úspěch jsou přece jen větší než bez něho.

I proto Paroubek v pátek nejvíc ze všeho mluvil o tom, jak si s Pohankou "padli do náruče" v programových věcech a jak budou spolupracovat.

"V programových věcech mezi námi žádné rozdíly nejsou, já předpokládám, že bude prakticky ve všech věcech hlasovat jako poslanci klubu ČSSD," avizoval lídr socialistů.

Udělali jsme si jasno, tvrdí Pohanka
Jenže jestli se tak nyní Pohanka zachová, není jisté. Novinářům se totiž vyhnul a také z jeho vyjádření pro ČTK nic takového nevyplývá.

"Jsem v pozici nezávislého poslance," prohodil pouze a stejně jako Paroubek nechtěl o důvodech svého útěku z ČSSD a následném ukrývání mluvit.

"Udělali jsme si jasno, ale více to nechci komentovat," podotkl pouze. Může být spokojený, nadále mu zůstává cenný poslanecký mandát, který po něm Paroubek ještě ve čtvrtek vehementně chtěl.

Paroubek a Pohanka si tedy zřejmě jasno udělali, nejasno ale mají občané. Těm oba pánové dluží celou řadu odpovědí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue