Dosud se reklamní kampaň ODS soustředila na kritiku počínání ČSSD, vlastní témata nenabízela.

Dosud se reklamní kampaň ODS soustředila na kritiku počínání ČSSD, vlastní témata nenabízela. | foto: ODS

Paroubek se znemožní sám, zní volební strategie ODS

  • 1269
ODS se dnes pokusí vystoupit ze stínu obří předvolební kampaně ČSSD. Dosud nenabízela voličům témata a ve volebních preferencích ztrácela tolik procent, že je otázkou, jestli ještě má šanci vyhrát volby. Občanští demokraté jsou ale v klidu. Nechávají prý rivala Jiřího Paroubka, aby se s ČSSD znemožnil sám.

Zdá se vám, že ve srovnání s předvolební smrští ČSSD vypadá ODS jako bezradná a neviditelná dáma, která ani neví, jestli chce vyhrát soutěž krásy (volby)?

Podle šéfa volební kampaně konzervativců Ivana Langera jste pouze nepochopili důmyslnou strategii ODS, jak vyhrát květnové sněmovní volby. Ta se dá shrnout do jedné věty:

Co plánuje ODS

Nová místa
ODS chce představit několik opatření, která by přinesla nová pracovní místa a zároveň umožnila firmám snadněji zaměstnávat nové lidi. K opatřením patří například možnost řetězit smlouvy na dobu určitou až do doby, než se ekonomika zotaví z krize. Další opatření navrhuje, aby stát motivoval nezaměstnané stát se podnikateli - tím, že by jim nechal doběhnout pětiměsíční podporu v nezaměstnanosti, i když by už začali vydělávat.

Snadnější výpovědi
ODS navrhne zkrácení výpovědní lhůty na jeden měsíc (z dnešních dvou). Na druhou stranu by firma musela zaměstnanci vyplatit místo odstupného ve výši tří platů platy čtyři. Firmám by to mělo pomoci, aby pružněji reagovaly na situaci na trhu. Zároveň by ODS podpořila přijímání lidí z úřadů práce a jejich zaměstnávání na dobu určitou. Firmy by k tomu motivovala opět jednoměsíční výpovědní lhůtou a tím, že tři čtvrtiny odstupného by vyplácel stát.

Zpřísnit dávky
Sociální dávky, jako je přídavek na dítě, rodičovská, porodné či příspěvek na bydlení, by se nezvyšovaly, protože by se nezvyšovalo životní minimum, na které jsou všechny navázané. Sociální škrty v programu nejsou. ODS chce pokračovat v nahrazování dávek slevami na dani (přídavek na dítě, sociální příplatek). Podporu v nezaměstnanosti by dostávali jen ti, kteří vykonávají veřejné práce, rekvalifikují se či vzdělávají.

Daně nezvyšovat
ODS slibuje, že by nezvedala daně. Rovnou daň chce zachovat, usilovat bude o zjednodušení daňového systému a vymýcení řady výjimek z něj. Donedávna se představitelé ODS vyjadřovali ve smyslu, že daň z nemovitosti by se měla zvýšit u dražších domů a těm, kteří jich mají více. Zcela neodmítali ani zvýšení spotřebních daní. ODS trvale zastává názor, že zvyšování daní z příjmu pro firmy i lidi je v době krize stejně kontraproduktivní.

Rozumný rozpočet
ODS chce přijmout zákon o rozpočtové kázni a zodpovědnosti. Znamená to, že by se v principu nesměly sestavovat rozpočty s vyšším schodkem než 3 % HDP a stanovila by se penalizace pro vládu i poslance, pokud by byl plánovaný schodek překročen. Například pokud by byl 2x po sobě schválen rozpočet se schodkem přes 3 %, musí vláda žádat o důvěru. Těm, kdo na vládě nebo ve Sněmovně hlasovali pro zákon, který schodek navyšuje, by se zkrátily odměny.

Stát musí šetřit
Už příští rok chce ODS deficit rozpočtu vylepšit o 46 miliard korun. Daně zvyšovat nechce, chce jen spořit. Ve vládním rozpočtovém výhledu na rok 2011 vidí rezervy: např. na úrocích ze státního dluhu (7,5 mld.). Díky rozumnému plánu na snížení dluhu by investoři mohli žádat ze státních dluhopisů nižší úrok než předpokládaných 5 %. ODS by šmahem snížila příděl peněz jednotlivým ministerstvům o 5 % (20 mld.). Vypořádat by se s tím museli jednotliví ministři.

"Zatímco Paroubek přišel s předvolebním kobercovým bombardováním, my budeme od dubna vypouštět laserem naváděné inteligentní střely," líčí Langer.

Pozice mrtvého brouka před útokem nevyhovuje všem

"Počítal jsem i s tím, že touto dobou bude řada členů ODS z Paroubkovy masivní kampaně vyděšená a v šoku," ujišťuje Langer, že ví, co dělá.

ODS teď hodně spoléhá na to, že se šéf ČSSD neustálým řečněním a slibováním před voliči znemožní sám a ukáže, jaké riziko pro zemi by jeho vítězství přineslo. Tuto strategii modří zvolili i proto, že na kampaň mají daleko méně peněz.

Příkladem může být Paroubkovo sobotní prohlášení, že pokud levice ve volbách získá 101 poslaneckých křesel, bude usilovat o vládu s podporou komunistů.

"To je přesně ta kampaň, která nám vyhovuje. Paroubek sám negativně oslovil voliče a upozornil na nebezpečí návratu komunistů k moci," pochvaluje si šéf ústavně-právního výboru Sněmovny za ODS Marek Benda.

Zato teplický primátor za ODS Jaroslav Kubera neskrývá nervozitu. "Myslím, že by dnes neměl předseda Topolánek vystupovat před lidmi jen tři dny v týdnu, ale sedm," říká.

Topolánkova strana nebude před volbami vůbec útočit na Kalouskovu a Schwarzenbergovu TOP 09, zdaleka největší "škodnou" v revíru hlasů pro ODS.

"U lidí, kteří volí TOP 09, platí totální zbožštění Karla (Schwarzenberga). Strana je navíc náš přirozený koaliční partner," naznačuje Langer to, co už dříve řekl předseda Mirek Topolánek: projekt TOP 09 má za cíl ulovit hlasy všech pravičáků, kteří jsou znechucení aférami ODS.

První část programu míří na nezaměstnané

Modří dnes představí první část programu, se kterým chtějí porazit socialisty, kteří podle některých průzkumů vedou už o propastných čtrnáct procent. ODS ukáže, jak chce sehnat práci armádě nezaměstnaných, která se v únoru vyšplhala až k číslu 583 tisíc lidí.

V příštích týdnech topolánkovci odtajní další části programu: jak zkrotit rekordní státní dluh, upravit podnikání a sociální systém.

Detaily z programu politici přísně tají. Z toho, co je dnes známé, plyne, že chce ODS prosadit třeba následující:

Na rozdíl od Paroubka nebude firmám zvyšovat daně (což může samo o sobě zachránit mnoha lidem práci). Chce šetřit s vyplácením sociálních dávek. A nezaměstnané, kteří začnou podnikat, hodlá ODS povzbudit tím, že jim bude ještě pět měsíců vyplácet podporu.

Kandidát na příštího ministra financí ODS Martin Kocourek přišel i s radikálním projektem takzvané finanční ústavy. Ta by budoucí vládu nutila šetřit státní finance třeba tím, že by vláda při opětovném předložení příliš rozhazovačného rozpočtu musela požádat Sněmovnu o důvěru.

Kocourek také navrhuje, aby platy politiků stoupaly a klesaly podle toho, jak dobře budou hospodařit s veřejnými penězi. "Při špatném hospodaření by se platy ministrů i poslanců, kteří hlasovali pro rozpočet, mohly snížit až o čtvrtinu," říká.

Horkou část kampaně spustí občanští demokraté zhruba za měsíc, současně s představením kompletního volebního programu. "Na rozdíl od Paroubka nebudeme tak spoléhat na billboardy, ale na inzeráty v novinách a internet," plánuje Langer.

Nedopadnout jako Klaus

Vlažný rozjezd kampaně zvolili občanští demokraté i kvůli špatným zkušenostem z minulosti. Když v roce 2006 zveřejnili svůj program několik měsíců před volbami, nedělala ČSSD prakticky nic jiného, než že do něj "střílela".

Jak zrádné může být přepálení kampaně, zažila největší pravicová strana za éry Václava Klause v roce 2002. Tehdy rozjela velkou kampaň před červnovými volbami už v zimě a dlouho se zdálo, že mají vítězství v kapse.

Podceňování ČSSD došlo tak daleko, že se Klaus nepřipravil na televizní debatu s tehdejším předsedou socialistů Vladimírem Špidlou, který s ním před kamerami "zametl".

ODS pak prohrála o více než pět procent a Klausovy dny v čele partaje byly sečteny.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video