Šéfovi ČSSD neprošla diskuse ani o základnách, ani o euroústavě

Šéfovi ČSSD neprošla diskuse ani o základnách, ani o euroústavě | foto: Ondřej Littera, MF DNES

Paroubek prohrává ve Sněmovně svůj boj s vládou

  • 1882
Lídr opozice Jiří Paroubek začíná poznávat, jak hořce se žije v opozici. Jeho poslancům se totiž ve spolupráci s komunisty nepodařilo dostat do programu Sněmovny dva horké problémy současnosti: debatu o americké základně a evropské ústavě. V obou případech těsně prohráli.

Protiraketová základna, ústava i případ Kubice jsou témata, která vyvolávají u zástupců opozice rozčilení a protesty. Už proto chtěli, aby se z nich ministři zpovídali přímo v dolní parlamentní komoře.

Kvůli euroústavě to v poslaneckých lavicích vřelo
"Je naprosto nepřípustné a nepřijatelné, abychom o tom nejednali a abychom nevěděli, co vláda v této věci hodlá dělat," prohlašoval například Lubomír Zaorálek, místopředseda Sněmovny za ČSSD.

Na mysli měl stanovisko vlády k dalšímu jednání o evropské ústavě. Dokonce žádal okamžitou debatu o celé věci, protože už zítra o ní budou v Berlíně jednat zástupci Evropské unie.

"Dovolte mi, abych na vás všechny apeloval. O tomhle prostě tady musíme mluvit. My vlastně vůbec nevíme s čím český zástupce na toto jednání pojede. Neznáme stanovisko vlády. Stanoviska ostatních vlád Evropské unie známe lépe než stanovisko české vlády," stěžoval si Zaorálek.

Vládní koalice ale byla jednotná, a navíc mohla spoléhat na bývalého poslance ČSSD Michala Pohanku. Brněnský zákonodárce se totiž ze schůze omluvil, a tak ČSSD právě jeho hlas scházel.

Zaorálek si stěžoval na Českou televizi
Na program poslanců se zatím nedostala ani americká protiraketová základna v Česku. Návrh KSČM a sociální demokracie neprošel právě kvůli chybějícímu Pohankovi.

"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že tak závažná věc, jako je umístění cizí vojenské základny na našem území, si zasluhuje, aby se jí zabývala celá Poslanecké sněmovna," tvrdil komunista Alexander Černý.

Nejvíce emocí ale bylo opět vidět na Zaorálkovi. Ten si mimo jiné stěžoval na vysílání České televize. Nelíbilo se mu, jak informovala o protestní demonstraci právě proti základně. Konkrétně, že údajně divákům zamlčela, jak moc lidí se jí účastnilo.

"Takže já připomínám tento úkol České televize, který není být tam, kde nic není, a kde dokonce nikdo není. Úkol České televize, a já na ni apeluji, je být zítra tam, kde se něco dít bude," sdělil Zaorálek.

O základně se sice nakonec mluvit bude, ale jen na středečním zasedání čtyř sněmovních výborů. Tedy zahraničního, výboru pro obranu, výboru pro bezpečnost, a ústavně-právního výboru.

Dejte nám šanci, prosil vládu šéf klubu ČSSD
S podobnou vervou se pustili zejména sociální demokraté také do boje za to, aby se na program schůze dostal vznik vyšetřovací komise, která by se zabývala chováním policie. Konkrétně, nejasnostmi kolem některých případů, spojených například s policejním plukovníkem Kubicem.

"Dejte šanci opozici alespoň na parlamentní půdě tyto otázky otevřít, navrhnout příslušné zadání vyšetřovací komise," takřka prosil předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

"Je možné se vrátit k některým zásadním kauzám, které ovlivnily mnoho minulých měsíců, a minimálně dá se říci, že budí podezření, že některé policejní útvary se nechovaly standardně, nechovaly se tak, jak se mají, docházelo k únikům informací," vysvětloval poslanec ČSSD David Rath.

I tady ale musel Paroubek a jeho poslanci sklonit hlavu. Vládní zákonodárci sociálním demokratům a komunistům šanci nedali a pro zařazení bodu nehlasovali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video