Jiří Paroubek bude případ Vladimíra Drymla řešit osobně po návratu z dovolené.

Jiří Paroubek bude případ Vladimíra Drymla řešit osobně po návratu z dovolené. | foto: Eva Kořínková, ČTK

Paroubek: Pro Drymla nemám omluvu

  • 324
Předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že senátor a vicehejtman Královéhradeckého kraje Vladimír Dryml profesně selhal. K rezignaci jej však zatím přímo nevyzval.

Co říkáte na to, že se člen vaší strany, senátor a vicehejtman snažil získat informace, které by mohly poškodit jinou členku, poslankyni Hanu Orgoníkovou?
Od jednání doktora Drymla se musím jednoznačně distancovat. Očekávám, že se omluví poslankyni Haně Orgoníkové a ČSSD, kterou svým jednáním objektivně poškodil. Pan Dryml profesionálně selhal a já pro něj nemám omluvu. - čtěte Do rozruchu kolem Drymla se vložil Paroubek, vyzval senátora k omluvě

Dryml však řekl, že se neomluví. Není si prý vědom, že by Orgoníkovou a ČSSD nějak poškodil.
Předpokládám, že pan Dryml svůj názor změní.

Vyzvete ho, aby odstoupil z funkcí vicehejtmana a senátora?
Pokud bych byl na místě pana Drymla, z funkce prvního vicehejtmana bych odešel. Co se týká senátorského mandátu, to je opravdu velmi vážná věc, o níž nemohu rozhodovat bez plné znalosti věcí. Pobývám v zahraničí na dovolené, a proto nemám dostatek informací.

O co jde v kauze dryml?

Zveřejněný záznam schůzky Drymla a fiktivního detektiva však hovoří jasně: vicehejtman sháněl kompromitující informace na kolegy.
Podívejte, já už jsem svého času vyhodil na základě mediálního tlaku ze strany několik lidí a pak se ukázalo, že byli nevinní. Mám na mysli třeba aktéry údajné aféry biolíh. Proto si nyní zachovávám jistou zdrženlivost. Nikdo ode mě snad nemůže chtít, abych o takto vážných věcech rozhodoval na dálku a bez konkrétních znalostí.

Mluvil jste už s Drymlem?
Jsem na dovolené v zahraničí a nemám možnost s ním mluvit osobně. Udělám to po návratu.

A neměl by si předseda strany při takto závažném podezření promluvit s aktéry alespoň telefonicky?
Nyní to řeší vnitrostranický ombudsman Valter Komárek. Chci vás ujistit, že případ pana Drymla budu řešit osobně po svém návratu a nemíním nic zametat pod koberec. Nemohu rozhodovat na dálku, jedná se přece o osud člověka.

Je Drymlův případ ojedinělý, nebo je podobné jednání v ČSSD a politických stranách obecně běžné?
Jedná se o ojedinělé selhání, pan Dryml jednal na vlastní pěst, bez vědomí vedení strany. V žádném případě nejde o systémové jednání, vydírání a korupci, jako tomu bylo v kauze poslance ODS Jana Moravy.

Kauzu Morava to však nápadně připomíná. Dryml také sháněl kompromitující informace.
Pan Morava dlouhodobě sbíral kompromitující informace, které měly být využity k vydírání ústavních činitelů. V případě pana Drymla jde o ojedinělou schůzku a především o jeho ryze osobní spor, který přerostl únosnou mez. Vladimír Dryml nechtěl podle zveřejněných informací nikoho vydírat, ale pouze měl zájem o veřejnou listinu, která se měla údajně vztahovat k ČSSD.

Na rozdíl od Moravy však sám oslovil detektivní agenturu.
Pokud vím, Vladimír Dryml říká, že mu to bylo nabídnuto. Ostatně i já jsem loni dostával SMS s nabídkami údajné pomoci proti některým lidem v ČSSD. Stačila by jedna má schůzka s těmi lidmi a byl bych ve stejné situaci jako Dryml.

Případ Dryml

Příběh začal na přelomu října a listopadu. Tehdy MF DNES získala od detektivní agentury informaci, že se na ni obrátil senátor Dryml. Stál o kompromitující materiály na svou soupeřku v ČSSD, poslankyni Hanu Orgoníkovou, a na Helmuta Dohnálka, předsedu SNK ED.

Spolupracovník MF DNES, který se představil jako bývalý policista, si domluvil s Drymlem schůzku. Senátor potvrdil, že skutečně shání informace na stranické oponenty, nabídl "detektivovi" poradenskou smlouvu a případnou výplatu ze senátních prostředků.

Dryml slíbil figurantovi další schůzku, ale pak ji zrušil. Po čtyřech dnech vydal prohlášení, že se stal obětí manipulace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video