Pohankův odchod změní síly ve Sněmovně. Otázkou je, jak.

Pohankův odchod změní síly ve Sněmovně. Otázkou je, jak.

Paroubek přišel o poslance, Topolánka to asi neposílí

  • 44
Odchod poslance Michala Pohanky z klubu ČSSD je jednou z nejpřekvapivějších a nejdůležitějších událostí na politické scéně za poslední měsíce. Dosavadní informace ale zatím nesvědčí o tom, že by se Pohanka chystal přeběhnout na druhou stranu politického spektra.

Nekonečné spekulace o tom, kdo z poslanců se v zablokované Sněmovně nakonec stane "přeběhlíkem", mají první konkrétní výsledek.

Zatím ale není jasné to nejdůležitější - jak se tento možný přeběhlík jménem Michal Pohanka bude chovat, a jak moc o něj budou politické strany stát.

Dosavadní informace naznačují, že Pohanka stěží bude ten, kdo by mohl pomoci sestavit předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi většinovou vládu.

Už proto ne, že prezident Václav Klaus několikrát naprosto srozumitelně sdělil, že žádnou vládu postavenou na přeběhlíkovi nepodpoří - neboli nejmenuje premiéra takové vlády.

ODS zatím o "přeběhlíka" nestojí
"Jasně platí věta ODS a pana prezidenta, že není možné postavit vládu na jednom přeběhlíkovi," přidal se k tomuto Klausovu prohlášení předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. A zároveň v Českém rozhlase slíbil, že jeho strana nebude Pohanku kontaktovat.

I když tedy patrně nebude Pohanka pro ODS žádnou velkou posilou, stane se pořádným "závažím" pro ČSSD a Jiřího Paroubka.

Jak velké toto závaží bude, ukážou možná už nejbližší hodiny. Pokud by totiž Pohanka opustil klub i stranu, a ještě k tomu třeba nehlasoval s ČSSD, Paroubek by ztratil nesmírně důležitý hlas ve Sněmovně.

Ale i kdyby nakonec Pohanka zůstal při hlasováních sociálním demokratem, je jasné, že jeho vztahy s rodnou stranou zůstanou napjaté. Nebude tedy přeběhlík, ale spíš "odběhlík".

Hodně bude záležet na rozhovoru s Pohankou, ke kterému se předseda Paroubek chystá. "Nechci nic předjímat, to nemá smysl. Budeme s ním zkoušet jednat," avizoval zpravodaji iDNES.cz Paroubek, který působil dojmem, že je překvapený a netuší, co dál může od "svého" poslance čekat.

Spolupráce s ČSSD bude obtížná
Těžko předvídat, jakým směrem se budou další Pohankovy kroky ubírat, on sám se zatím rozhodl před veřejností skrývat. Pro variantu, že zůstane socialistou, svědčí to, že v ČSSD je téměř od samého počátku. Předseda Paroubek například v rozhovoru pro iDNES.cz vzpomínal, že Pohanku zná ještě z doby, kdy byl mladým sociálním demokratem.

Pro opačnou variantu mluví způsob odchodu Pohanky z klubu. Jeho prohlášení, v němž krok vysvětluje, je totiž ostré a téměř vylučující další spolupráci mezi ním a šéfem klubu Michalem Haškem.

Pohanka totiž tvrdí, že mu Hašek doporučil, aby se vzdal poslaneckého mandátu na "základě principu předpokládané viny".

"Připomíná mi to padesátá léta, kdy byli lidé nuceni odcházet z funkcí, přesto, že byli nevinní," napsal Pohanka. - více zde

Bude mít někdo o poslance zájem?
Velmi důležité také bude, jakou nálepku Pohanka dostane. Pokud získá cejch bývalého náměstka ministra zdravotnictví a poslance s podezřelou minulostí a podivnými kauzami, těžko si s ním bude chtít někdo zadat.

Názory na Pohanku se přitom liší dost radikálně. Zcela jistě jde o kontroverzního muže s nejasnou minulostí. Nejvíc se o něm mluví v souvislosti s téměř dvoumiliardovým projektem kliniky amerického střihu v brněnské nemocnici U sv. Anny.

Pohanka jako bývalý šéf této nemocnice celý projekt velmi podporuje, ovšem v některých médiích se objevily spekulace, zda se nesnažil sledovat i vlastní zájmy. Žádný důkaz proti Pohankovi, že by se dopustil něčeho špatného, ale není k dispozici.

Poslancovo jméno se objevilo i na Nově v reportáži o podvodech skupiny kolem pánů Doležela a Péti. Jenže ani reportáž nenapověděla, jestli se Pohanka nějak na podvodech podílel, nebo ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video