Jiří Paroubek slibuje vytvoření nového protipovodňového fondu.

Jiří Paroubek slibuje vytvoření nového protipovodňového fondu. | foto: Radek Miča, MF DNES

Paroubek: Politici povodně podcenili

  • 1748
Je to stejné jako před šesti lety. Tehdy vláda ČSSD slibovala, že na ochranu před povodněmi je třeba vydat nejméně deset miliard korun. Se stejným slibem ve středu přišel současný premiér Jiří Paroubek. Povodně podle něj podcenila celá politická reprezentace.

Už v roce 2000 Zemanova vláda schválila dodnes platnou povodňovou strategii s tím, že je nutné prioritně dát do ochrany před povodněmi 10 až 30 miliard korun během deseti let. Ve skutečnosti na to jde zhruba jedna miliarda ročně.
O mně je známo, že v předchozím působišti na pražském magistrátu jsem prosazoval, aby se protipovodňová ochrana stala jednou z investičních priorit města, a také tomu tak bylo. Podobný závěr musí udělat stát, teď je k tomu dobrá doba.

Můžeme vám věřit, když prevenci jako prioritu slibovali vaši předchůdci z ČSSD - Zeman i Špidla?
Dá se tomu uvěřit, protože vytvoříme zcela nový protipovodňový fond, kam soustředíme 10, možná postupně až 15 miliard korun. Ale to není věc jenom ČSSD. Neslyšel jsem, že by při projednávání rozpočtu někdo z ODS požadoval velké přesuny na protipovodňové výdaje.

Vláda do ochrany vždy dává víc peněz těsně po povodních, ale po dvou třech letech zájem opadne a zase se přestane investovat.
Lidé prostě nevěří, že stoletá voda přijde víckrát než jednou za sto let. Takže už víme, že je to možné. Jsem přesvědčen, že teď bude větší vůle se shodnout napříč politickým spektrem.

Čili vaši předchůdci v čele vlády to podcenili?
Já myslím, že to podcenila celá politická reprezentace. Mně se to snadněji říká, ale tak to prostě je.

Dnes mají prevenci na starosti hlavně dvě ministerstva - životního prostředí a zemědělství. A každé si představuje ochranu trochu jinak: jedni chtějí hráze, druzí lužní lesy.
Oba pohledy jsou cenné, nelze opustit jeden kvůli druhému. Stejně tak je nutné dělat to z centra, ne z krajů, protože centrum by peníze mělo umět rozdělovat rovnoměrněji, než tomu zatím bylo.

Vy jste se dohadoval s hejtmany, kdo co zanedbal. Takže teď přiznáváte, že peníze by měly jít hlavně z centra, tedy ze státního rozpočtu.
Já vidím neodpovědnost některých komunálních politiků. Jestliže si Ústí nad Labem bere úvěry, rozprodává majetek a investuje do sportovních hal a nevidí protipovodňovou ochranu jako svou prioritu, tak se musím ptát, jak to zajistit.

To by vám mohla ODS oponovat, že vy zase schvalujete pastelkovné, slibujete až 120 tisíc porodného, což je sedm miliard ročně. A na povodně jde jen jedna miliarda.
ODS jenom slibem, že důchodcům přidá tisícikorunu, říká, že zaváže rozpočet až 28 miliardami korun. Ty naše výdaje, pastelky a navyšování mateřské, jsou menší, v jiných řádech. Problém ochrany před vodou nejsou jen peníze, ale i výkupy pozemků kolem řek. Aby se urychlila územní řízení na protipovodňové stavby a také bylo možné podle zákona podobně jako u dálnic dojít k vyvlastnění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video