Ve stínové vládě budou s Paroubkem sedět i bývalí ministři Milan Urban a Vítězslav Jandák

Ve stínové vládě budou s Paroubkem sedět i bývalí ministři Milan Urban a Vítězslav Jandák | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Paroubek odešel do opozice, prý jen na krátko

  • 382
Jiří Paroubek se opět posadil do čela vlády. Stínový kabinet sociální demokracie se odpoledne poprvé sešel v Lidovém domě. Většinu jeho členů tvoří politici, kteří právě opustili ministerské posty.

"Sociální demokracie přešla dnešním dnem do opozice, ale nemyslím si, že ta opozice bude trvat dlouho, s ohledem na počínání vlády Mirka Topolánka," prohlásil po jednání své "vlády" Paroubek.

Z jeho dalších slov vyplynulo, že ČSSD jako opoziční strana bude ve Sněmovně jednat s ODS o jednotlivých zákonech. "Nechceme uplatňovat vůči vládě nulovou toleranci, jako to dělala ODS, chceme být konstruktivní opozicí," slíbil šéf socialistů.

Stínovou vládu tvoří především "staré tváře"
Pokud jde o samotnou vládu, má patnáct členů. Ze "starých" ministrů v ní sedí Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach, Vítězslav Jandák, Milan Urban, František Bublan, Jan Mládek, David Rath a Jiří Havel. Mezi dalšími členy je například bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která je stínovou ministryní spravedlnosti.

Nejvýraznějšími "ministry" budou Sobotka se Škromachem, kteří už po dnešním jednání kritizovali chování ODS. Například Sobotka přitom ODS upozornil, že má nejvyšší čas jednat s ČSSD o rozpočtu na příští rok. "Čas je maximálně do konce září," tvrdil.

Stínový premiér prohlásil, že vláda bude zasedat podle potřeby. "Jejím úkolem je vyjadřovat se především k činnosti ministerstev, k tomu, jak budou pracovat," vysvětloval a dodal, že členové vlády předloží do deseti dnů návrhy na změny zákonů, s nimiž půjde ČSSD do Poslanecké sněmovny.

Zaorálek velmi ostře kritizoval ministra zahraničí
Z prvních výroků stínových ministrů lze usuzovat, že nebudou mít zřejmě daleko k tvrdým slovům. "První takový příklad dnes ukáže Lubomír Zaorálek," pravil Paroubek v souvislosti s tím, jak budou jeho lidé vládu kontrolovat.A Zaorálek začal pořádně zostra. S rozhněvaným výrazem ve tváři se pustil do skutečného šéfa diplomacie Alexandra Vondry.

"Už jeho první vyhlášení v něčem naprosto nehorázným způsobem napadají chování sociální demokracie," prohlásil Zaorálek. Nelíbí se mu Vondrova vyjádření o tom, že prý ČSSD zpochybňuje závazky země vůči NATO, když vystupuje proti úvahám o protiraketové základně USA v Česku. Navíc Vondra naznačuje, že politici ČSSD v minulosti USA předběžně základnu v Česku slíbili. - více zde

"To je naprostá lež, nic takového mezi českou vládou, NATO a USA nebylo učiněno," rozčiloval se nedávný předseda dolní parlamentní komory.

Zároveň zpochybnil smysl budování takové základny. "Tento typ obrany byl součástí politiky USA, obrácené proti ose zla, politika, která se podle mě ukazuje, že nemá výsledky. Má úplně opačné plody. Navíc takový typ protiraketové obrany může dále akcelerovat závody ve zbrojení. I proto jsme kritičtí," řekl stínový ministr zahraničí ČSSD.

Paroubek chce ČSSD více otevřít lidem
I když Paroubek mluvil především o vládě, z řady informací vyplývá, že se nyní zaměří na změny v samotné straně - zejména, když nyní sedí přímo v jejím centru, v pražském Lidovém domě.

"Chci stranu měnit, chci se věnovat koncepci práce Lidového domu, jejího organizačního, tiskového, marketingového i analytického oddělení," sdělil iDNES.cz.

Už brzy totiž budou senátní a komunální volby, pokud v nich ČSSD neuspěje, mohlo by to ohrozit i politickou budoucnost jejího šéfa. A co víc - tato levicová strana sklízela v minulosti v podobných volbách jeden neúspěch za druhým.

"Intenzivně budeme pracovat na modernizaci strany," tvrdil Paroubek. "Cílem je otevřít ji novým lidem, především mladým lidem, ženám, lidem z neziskového sektoru," prohlašoval.

Už v říjnu bude více jasné, co na Paroubkovu ČSSD řeknou voliči.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video