Šéf ČSSD Jiří Paroubek. (19. února 2010)

Šéf ČSSD Jiří Paroubek. (19. února 2010) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Paroubek o hokeji? Podle sociologa jasný vzkaz voličům, podle hráčů nesmysly

  • 343
Šéf ČSSD Jiří Paroubek se pustil do kritiky českých hokejistů. Vinu za jejich neúspěch na olympiádě přikládá "nelítostnému zámořskému kapitalismu", jemuž se český hokej bezezbytku podřídil. Samotní hráči jeho slova odmítají. A podle sociologů je to dobře promyšlená část kampaně do voleb.

Podle Paroubka tvrdé poměry v juniorských soutěžích nemilosrdně likvidují talenty z Česka. Řekl to v rozhovoru pro deník Sport. Hokejisté by proto měli podle Paroubka vyzrát do jednadvaceti let doma a teprve potom odejít do NHL.

Čeští hokejisté, kteří jako osmnáctiletí odešli do zámoří, považují Paroubkův nápad většinou za hloupost. Hokejista Petr Svoboda, vítěz Stanley Cupu a autor zlatého gólu na olympiádě v Naganu, emigroval do Kanady v osmnácti letech. I Jaromír Jágr odešel do USA v osmnácti a v NHL vyrostl v jednoho z nejlepších hokejistů všech dob.

"Vzhledem k poměrům v českém hokeji jsem udělal dobře, že jsem už v osmnácti odešel," oponuje Paroubkovi například hráč NHL Martin Erat. A totéž radí i dnešním juniorům.

Erat, David Krejčí či Tomáš Fleischmann začínali v zámoří jako nedospělí mladíci. Kluby je umístily do "adoptivních rodin", aby se necítili osamocení a naučili se anglicky.

Kritiku brzkých odchodů hokejistů do zámoří považuje Petr Svoboda za největší hloupost, jakou kdy slyšel. "Každý kluk jde za kariérou jinak," vysvětluje. Přiznává však, že český hokej ustrnul v metodách tréninku i v práci s mládeží na úrovni z doby před dvaceti lety. "Nic se od těch časů nezměnilo, a jestli to tak půjde dál, nevidím budoucnost českého hokeje dobře," dodává Svoboda.

Slova šéfa socialistů mírní také někdejší hvězda NHL a Paroubkův muž Jiří Šlégr. "Určitě to nemyslel doslova. Jen chtěl upozornit, že brzký odchod do zámoří může hokejistu zničit, když na to ještě nemá." Šlégr odešel do NHL v 21 letech a hned uspěl. Problém je však podle něj i v tom, že mladí hráči dostávají v české extralize málo příležitostí.

Šlégr proto Paroubkovi radí: "Zaveďme hokejovou farmu." Stane-li se šéf ČSSD premiérem a bude, jak říká, řídit sport, možná se dočkáme velkých změn.

Je to vzkaz voličům?

Šéf agentury Factum Invenio Jan Herzmann hodnotí Paroubkovu zmínku o "nelítostném kapitalismu" v zámořském hokeji z poněkud jiného úhlu pohledu: "Jde o profesionála, jenž až moc dobře ví, co říká. Tohle nebylo přeřeknutí. Chápu to jako předvolební vzkaz - pozvánku vlažným přívržencům KSČM do řad ČSSD."

Miloš Zeman, lídr Strany práv občanů, uloupne podle Herzmanna ČSSD několik bodů. "Ztráty pak bude chtít zřejmě Paroubek vyrovnat na účet komunistů," domnívá se Herzmann.

Jiří Paroubek podle něj zvolil ve světě unikátní předvolební taktiku. Zatímco politici se zvláště po olympijských hrách obvykle snaží přiživit na úspěších sportovců, šéf ČSSD staví na jejich prohrách a kritice českého sportu.

"Možná mu to vyjde. To ale ukážou až volby," připouští sociolog. Rovněž ředitel agentury STEM Jan Hartl připouští, že zmínka o "nelítostném kapitalismu" založeném na individualismu může být - zvláště v době krize - adresována voličům. "Mohou to číst i tak, že v Česku bude kapitalismus humánnější než třeba v USA," připouští Hartl.

Příklady českých mladíků, kteří přešli do zámoří, však svědčí o tom, že tamní poměry jsou "humánní" dost. Například David Krejčí navázal velmi vřelý vztah s rodinou, u níž bydlel a která mu pomohla sžít se s cizím prostředím.

Paroubek: Neviditelná ruka trhu likviduje český sport

Euforie z šesti olympijských medailí nemění podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka nic na tom, že český sport je na pokraji propasti. "Neviditelná ruka trhu sport za dvacet let zlikvidovala. Máme jen jednotlivce, kteří jsou výjimkou v neexistujícím systému. Jen vlastní pílí a dřinou se prosadili a stát jim v ničem nepomohl."

Opravdu si myslíte, že lze v souvislosti s odchodem mladých hokejových talentů do zámoří hovořit o nelítostném kapitalismu?
Samozřejmě, že jde o nelítostný kapitalismus. Pro sedmnáctiletého kluka je ten přechod těžko zvládnutelný. Je bez rodičů, trenéra. Očekávají se od něj jen špičkové výkony. Všichni nejsou Jágrové. Kolik dorostenců se v NHL nakonec prosadilo, přesněji skončilo? Kde je naše juniorská reprezentace? Kdo o ní dnes něco ví? Jaké má výsledky? Žádné! Tak je asi něco špatně a musí se to změnit.

Není však ona "kapitalistická nelítostnost" cestou ke špičce?
Hráči, jako byli Jágr či Erat, obstojí, ale spousta talentů se promarní. Pokud by měli šanci hrát v české extralize a odejít do zámoří v jednadvaceti, leccos by vypadalo jinak. Totéž vám řekne Ivan Hašek o fotbale. Tohle vše je ale jen detail. Zanedlouho veřejnosti předložíme vizi rozvoje českého sportu.

V čem spočívá?
Chceme přivést sport do škol. Proč by v nich nemohly vzniknout sportovní třídy v mnohem větším rozsahu než dnes. Rozšířit počty sportovních tříd a platit profesionální trenéry mládeže, to je základ úspěchu. Kdysi jsme byli mistři světa ve volejbale, mistři Evropy v basketbale... To vše je pryč. Pokud se chceme ve sportu vrátit na výsluní, musíme rozšířit masovou základnu.

Mám tomu rozumět tak, že v Česku by se mohl uchytit "humánnější kapitalismus"?
Mluvme o sportu – s hráči se musí už od dětství více pracovat. Tohle přece byla podstata úspěchu českého hokeje. Předčasný odchod do Kanady tuhle cestu likviduje.

Platí stále, že český sport by podle vás měla řídit vláda?
Určitě. Sport je na ministerstvu školství popelkou. Musí být řízen přímo premiérem. On by mohl kontrolovat dotace do sportu, o jejichž výši a koncích snad ani nemá cenu mluvit. Peníze na sport ze státní pokladny se leckdy používají na zcela jiné věci. I proto jsou nutné hluboké systémové změny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video