Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paroubek: Nechápu ten zájem o mé soukromí

  13:35aktualizováno  11. srpna 10:33
Jiří Paroubek o sobě tvrdí, že má rád v osobních věcech pořádek. Před několika měsíci řekl své ženě, že si přeje vztah s ní ukončit. Chce se znovu oženit. V rozhovoru pro MF DNES prohlásil že nechápe, proč se jeho soukromí věnuje taková pozornost. Hovořilo se ale také o politice.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Jan ZátorskýMF DNES

popisekPoslechněte si: iDNES.cz
Jiří Paroubek odpovídá
na otázky MF DNES

Pane předsedo, hovořil jste před časem o tom, že Mirek Topolánek nevěnuje kvůli svým osobním problémům dostatečný čas vládnutí. Myslím, že si nemáte co vyčítat, teď také hovoříte pořád o svém soukromí.
Nevím, zda o rodinných otázkách hovořím dobrovolně. To, co o tom říkám, by se vešlo na jeden list papíru. Ostatní jsou fantazie médií.

Já si naopak myslím, že těmto věcem věnujete až přehnanou pozornost. Zda také vy vůbec stíháte práci jako šéf opozice.
Jsem tak pracovně zdatný, že o tom snad nikdo nepochybuje.

Myslíte, že skutečně nikdo?
Určitě. Na pátek jsem například pro politické grémium sociální demokracie dokončil materiál o změně image ČSSD.

Není však zbytečné se natahovat s bulvárem za pomoci právníka jen proto, že píše o Petře Kováčové jako o vaší milence? Vždyť pak to schválně všichni opakují.
Není zbytečné věnovat se tomu, aby se ostatní vyjadřovali slušně a nebyli hulváti. To je věčný problém. Jméno milenka se mi zdá v souvislosti s dámou, s kterou mám vážné úmysly, prostě pejorativní. Proč není takovým způsobem označována třeba partnerka pana Bursíka? Ať novináři měří všem stejně.

A chcete to ukončit tím, že se po rozvodu opět oženíte?
Je to logické. Mám rád pořádek v těchto věcech. Svojí ženě jsem před několika měsíci řekl, že si přeji ukončení vztahu. Nechápu, proč se tomu věnuje taková pozornost.

Protože jste významný politik a expremiér. A neříkejte, že jste to nečekal poté, co se odehrávalo a odehrává kolem Mirka Topolánka?
Jsou to nesrovnatelné věci. Já budu za několik málo týdnů rozveden a za několik málo týdnů opět ženat. Panu Topolánkovi se to nepodaří třeba tři roky.

Jaké máte teď vztahy s manželkou?
Rozcházím se s ní velmi přátelsky. Tak, jak to jen lze. Budu s ní a s rodinou dále v kontaktu.

To je sice možné, ale pořád jste nevysvětlil, zda jste skutečně ten zájem neočekával.
Před volbami do Poslanecké sněmovny, jsem zjistil, že pan Gandalovič také nežije s manželkou a byl v podobné situaci, jako jsem dnes já. Ani v té velmi tvrdé kampani jsem to nikdy nevyužil a nezabýval jsem se tím. Prostě dámy se do politiky netahají. Jestli jsem něco kritizoval na vztahu pana Topolánka ke slečně Talmanové, tak to, že je místopředsedkyní Sněmovny a že jejím partnerem je šéf exekutivy. Je zde konflikt zájmů. Neslyšel jsem o podobném případu, že by šéf politické strany nominoval do vysoké ústavní funkce svoji přítelkyni. A ještě mu je to trpěno.

Nominovala ji přece ODS, ne on. Máte nějaké exaktní důkazy, že ji jmenoval Mirek Topolánek?
Přece nejsme malé děti. Je to dokonce naopak – on se měl jako předseda strany zasadit o to, aby v této funkci nebyla.

Ještě jedna věc, strašně mě překvapilo, že jste o manželce hovořil jako o "paní Zuzaně". Tak jste to skutečně řekl? Podobné vyjádření jsem ještě neslyšel.
V tomto asi nikdy nezvolíte dobrou terminologii. Chtěl jsem tím říci, aby se o ní lidé vyjadřovali podobně a slušně. Vždyť doma si někteří lidé i vykají.

No… Rozchod dlouholetých manželství jistě není nic jednoduchého. Neovlivňuje mela kolem soukromí vaše politické výkony?
V posledních pěti týdnech jsem si konečně po čtyřech letech mohl odpočinout. Samozřejmě, že v životě se těmi změnami něco ztrácí a něco získává. Přišlo to naštěstí v prázdninovém období, kdy nebylo tolik práce. Neměli jsme navíc s manželkou vůbec žádný zájem dostávat celou věc na veřejnost. Chtěli jsme to řešit sami a v klidu.

Takže vás to v práci určitě neovlivnilo? Nebo jinak: neovlivní to vaši politickou kariéru?
To se ukáže. Jsou důležitější věci než politická kariéra.

Od vás jsou to překvapující slova. Které věci máte na mysli?
Vlastní život. Možná mi zbývá tak dvacet let života a pět až deset let plnohodnotného pracovního života. Umím si představit různý program jak tato léta strávit jinak než v politice. Jsem na všechno a vždy připraven. Jenom nejsem připraven na podrazy, ty mě vyvádějí z míry.

Tak se teď podívejme, jak jste připraven na jednání Sněmovny, které bude příští týden rozhodovat o reformách, jež předloží vláda. Očekával bych, že je jako opozice rozcupujete. Zdá se však, že jste smířen s tím, že nakonec projdou. Proč?
Nejsme s tím smířeni! V pátek jsme prezentovali svoje představy, jak bychom věci řešili. Tam jsme řekli, jaké jsou naše alternativy v ekonomické, sociální i zdravotnické politice i v tom, jak bychom vládli my. Myslím si, že není možné připravovat takzvanou reformu a předložit pouze jednu variantu. Pokud by koalice s námi chtěla seriózně jednat o podpoře některých věcí z reformního balíku, tak měla předložit dvě či tři alternativy.

S vámi nikdo nejednal?
Nikdo.

Ani jste se v případě plánu reforem osobně nesešel s premiérem Topolánkem?
Ne. Nikdy nic takového z jejich strany nebylo.

To je v Evropě neobvyklé. Vždyť daně i zdravotnictví přesahují mandáty jednotlivých vlád. Očekával bych od politiků, že o tom alespoň spolu hovoří, vyměňují si názory.
Nepovažuji za normální, že s námi o tom nejednají. Já bych to samozřejmě dělal jinak. Například koalice rozhodla o privatizaci nemocnic a až pak chce o tom s námi jednat. O čem máme jednat, když ten proces byl už nastartován? Nerozumím tomu postupu. My jim nebudeme dělat beránka božího, který snímá hříchy tohoto světa. Prostě ne!

Mám tomu rozumět tak, že budete všechny reformní plány odmítat?
Ne. Pokud se objeví jednotlivé rozumné návrhy, tak budeme ochotni je podpořit. Ale třeba zavedení rovné daně či zvýšení daně z přidané hodnoty je pro nás naprosto nepřijatelné. To by byl útok na peněženky občanů ve středních a nízkopříjmových skupinách. Odmítáme i privatizaci nemocnic, privatizaci zdravotní pojišťovny či zrušení nemocenské v prvních třech dnech nemoci.

Myslíte si, že nakonec návrh vládních reforem Sněmovnou projde?
Budeme pracovat na tom, aby neprošel. Uvidíme, jak budou hlasovat někteří vládní poslanci. Některým z nich se to také nelíbí. Čistě z našeho stranicko-politického zájmu bych si mohl přát, aby ten balík prošel bez jakýchkoli změn.

Cože? Neprotiřečíte si?
Ne. Ten balík by dopadl takovým způsobem do života lidí, že by poznali, jak je pro ně zhoubná současná pravostředová vláda. My stojíme na straně lidí, a proto budeme hledat cestu, jak ty hrozné návrhy zmírnit. Sociální demokracie od svého vzniku hledá kompromisy.

Jenže právě vy působíte jako člověk, který odmítá kompromisy. Bylo to před volbami i po nich.
Já jsem nepřinesl do kampaně takové prvky nenávisti, s jakými přišla ODS. Líčila nás jako kryptokomunisty a stranu spojenou s organizovaným zločinem. Pravicové noviny, jakými je i Mladá fronta, by to měly brát trochu objektivně.

My to objektivně bereme...
Pokud si někdo ze sociálních demokratů nechával napráskat a nechal se zostudit v televizní debatě, tak to se po mém příchodu do čela strany změnilo. Ať už nikdo nepočítá s tím, že si necháme cokoli líbit. Ale to neznamená, že nemůžeme jít na kompromis, to je něco jiného. Rád se budu domlouvat s ODS, jenže musí být na čem. Ani nebudeme dělat politiku nulové tolerance, jako to dělala ona v minulém volebním období. Snad ale po nás nikdo nemůže chtít, abychom podporovali návrhy, které jsou v naprostém rozporu s naším programem. Já to však neberu nijak osobně.

Když hovoříme o osobních animozitách českých politiků, nezablokoval jste si do budoucnosti svými výroky na adresu vicepremiéra Čunka kvůli jeho kauze spolupráci s lidovci? Umíte si představit, že byste seděli v jedné vládě?
Kdybych byl premiérem, okamžitě bych pana Čunka odvolal. Proti našemu poslanci Krausovi byla médii spuštěna hysterická kampaň a on se rozhodl nepoškozovat ČSSD a do týdne odstoupil. Nic se mu ale neprokázalo, do dnešních dní nebyl obviněn, a u takových lidí jsem pro, aby se do vysoké politiky vrátili.

To platí i pro Jiřího Čunka?
Je to jiné, on neměl tu odvahu odejít a o jeho obvinění soud ani nerozhodl. Uvidíme, jak se celá věc uzavře. Pokud se ukáže, že pan Čunek je nevinen, tak existuje možnost ke spolupráci.

Zdá se, že osobně si vůbec nerozumíte ani s Martinem Bursíkem...
Z mé strany určitě ne. Pokud on má takový problém, je to jeho věc. Pan Bursík ale někdy reaguje podrážděně. Do budoucna to dveře ke spolupráci nezavírá. Sociální demokracie si umí představit po vítězných volbách koalici se zelenými i lidovci či s jednou z těchto stran, koalici s ODS či ustavení její menšinové vlády. Doba na vznik levicové koaliční vlády ještě nedozrála.

Myslíte si, že Topolánkova vláda vydrží až do konce volebního období?
Jsem téměř přesvědčen, že vydržet nemůže.

Ještě další aktuální věc z tohoto týdne. Z vynesení Kubiceho zprávy teď policie viní lidoveckého poslance Severu. Vy jste z toho obviňoval členy ODS Ivana Langera a Jana Vidíma. Spletl jste se?
To je nedorozumění.

Jaké nedorozumění?
Jedna věc je autorství té zprávy. Pořád si myslím, že za ní stáli poslanci Langer a Vidím. Spiritus agens je Langer. Druhá věc je, kdo ji distribuoval médiím, konkrétně Českému rozhlasu, kde je také nějaká expozitura ODS. To vyšetřuje policie a hovoří o panu Severovi. Budeme dále o těchto věcech hovořit. Obvinění z Kubiceho zprávy nebyla dokázána a my chceme, aby se to vyšetřilo a nezametlo pod koberec.

Ani toto si neberete osobně? Ta zpráva přece zasáhla i vás.
Není to moje ješitnost, ale chci, aby se při příštích volbách nezopakovalo něco podobného. Aby se nějaká policejní složka zase neutrhla a aby neprefabrikovala opět volby.

Připomenu vám v závěru jednu věc z února. Říkal jste mi, že necítíte nějaký silný odpor proti umístění americké radarové základny u nás. Proč jste změnil názor?
Každý má právo na vývoj svého názoru a já respektuji hlavně názor naší strany a ten je většinově odmítavý. Stejně jako odmítání veřejnosti.

Proč byste nemohl mít jiný názor než ČSSD?
Proč bych to dělal? Politika strany musí být jasná, pokud má získat nějakou podporu veřejnosti. A já umím a musím zajistit podporu veřejnosti pro sociální demokracii. Navíc to nebyla změna názoru, ale pouze posun.

Řekl bych, že je to vypočítavost.
Není. Zvážil jsem všechny okolnosti, opatřil si informace a zjistil jsem, že některé hrozby jsou zatím virtuální. Proto jsem názor posunul. V politice není možné něco takového, jako když se díváte na sochu, která má jednu tunu. Ona se pak nepohybuje. V politice je to jiné, pohybuji se. Pohybuji se i v názorech.

V posledních týdnech se rozebírá i prezidentská volba. Společný kandidát vícero stran se zatím nenašel, proto se zeptám jinak. Vy teď ještě nechcete kandidovat, ale jak je možné, že druhá nejsilnější strana, která osm let vládla zemi, nemá jasného, silného a relevantního kandidáta na prezidenta? A hledá nějaké politicky všeobjímající lidi. Není to divné?
Jak, že by neměla podobné kandidáty?

Tak jak zní jejich jména?
Vladimír Špidla, Marie Benešová i další. Přišel bych na desítku jmen našich členů.

To myslíte vážně? Že by oni dokázali porazit Václav Klause?
S taktikou vlastního kandidáta minule sociální demokracie pohořela. A jste celkem bystrý, tak si to spočítejte. Máme 85 mandátů z 281. To je sice krásné číslo, ale nestačí to. ODS jich má 122. To je rozdíl jedné politické třídy. Můžeme postavit svého kandidáta, ten možná získá hlasy levice a pak prohraje. Potom je tady možnost postavit někoho, kdo bude kandidátem členů poslaneckých klubů politických stran, a ten může mít slušnou šanci na zvolení. Pokud bychom postavili vlastního člověka, tak Klaus by už mohl slavit dávno vítězství.

Kde je tedy ten společný kandidát a jak se jmenuje? Je možné ho vůbec najít?
Možné to je. Ale uznávám, že Václav Klaus je samozřejmě favoritem. Podívejme se ale na situaci v ODS, nemusí všichni její členové volit Klause.

A někteří lidovci budou podle všeho zase opět volit právě současného prezidenta.
Možné to je, je otázka, zda to pomůže. Bude to hra nervů, uvidíme, kdo je bude mít lepší.

Vy je máte dobré?
Ano. Pokud bude Václav Klaus poražen společným kandidátem, tak zaplať pánbůh. Ale když se to nepodaří, nebudu to brát jako prohru sociální demokracie. On je favoritem.Hlavní zprávy

Další z rubriky

,,Náckům žádnou šanci.“ Před štábem SPD se protestovalo
Nedej náckům žádnou šanci, skandovali demonstranti před štábem SPD

Proti volebnímu úspěchu SPD demonstrovaly před štábem hnutí Tomia Okamury večer desítky lidí. Měli s sebou nápisy „Černí bílí spojme síly“ nebo „Fuck nazi“....  celý článek

Jiří Hlavatý, šéf textilky Juta, která byla loni jedniškou na trhu. Dosáhla...
Kroužky vynesly šéfa Juty Hlavatého do Sněmovny, mandát senátora tím končí

Senátor za ANO Jiří Hlavatý se díky preferenčním hlasům stane poslancem. Poskočil z nevolitelného místa kandidátky na druhé. Zvolením do Sněmovny mu končí...  celý článek

Milan Brázdil (ANO 2011).
Místní špičky ANO ve volbách nechtěly „sběrače kroužků“, opět je přeskočil

Titul volební skokan by si mohl dát před jméno kandidát ANO z Olomouckého kraje Milan Brázdil. Už ve třetích volbách posbíral v kraji od voličů nejvíc kroužků....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.