Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek navrhuje, aby jeho strana tolerovala menšinovou vládu ODS a TOP 09 bez Věcí veřejných.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek navrhuje, aby jeho strana tolerovala menšinovou vládu ODS a TOP 09 bez Věcí veřejných. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Paroubek je pro toleranci vlády ODS a TOP 09, vedení ČSSD to odmítá

  • 336
Nový návrh řešení vládní krize nabídl expředseda ČSSD Jiří Paroubek. "Sociální demokracie by měla umožnit existenci menšinové vlády ODS a TOP 09 očištěné od Věcí veřejných," řekl. Taková vláda by podle něj umožnila kompromisní podobu ekonomických reforem. Lídři ČSSD Paroubkův návrh odmítli.

Ještě před pár dny se Paroubek stavěl za návrh komunistů, aby byla vládě Petra Nečase co nejdříve vyjádřena nedůvěra. Sociální demokraté nyní kvůli krizi ve vládní koalici uvažují, že takové hlasování vyvolají sami. Rozhodnout by o tom měli v pátek na jednání předsednictva.

Dohoda s ODS a TOP 09 na tom, že sociální demokraté umožní menšinovou pravicovou vládu bez ministrů za Věci veřejné, je ovšem nyní podle Paroubka výhodnější. "Umožnilo by to, aby země vykročila z krize," řekl bývalý premiér. Navíc by podle něj ČSSD mohla kontrolovat další politický vývoj a ovlivnit více než nyní podobu reforem, které Nečas a jeho tým připravují.

Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

"My teď především hledáme řešení na bázi současné trojkoalice," reagovala pro iDNES.cz zdrženlivě na Paroubkův návrh předsedkyně Sněmovny a první místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová. Předseda klubu ODS Petr Tluchoř nechtěl Paroubkův návrh komentovat.

Ministr financí Miroslav Kalousek se na Radiožurnálu nechal slyšet, že by menšinovou vládu ODS a TOP 09 s podporou opoziční ČSSD nepovažoval za dlouhodobě udržitelnou.

"Vzhledem k tomu, že Česká republika potřebuje opravdu razantní modernizaci a razantní reformy, politické spojení ČSSD, ODS, popřípadě TOP 09 by bylo vládou udržovací, nikoliv vládou reformní, a nemohlo by naplnit ambice, které měli voliči. Takže to určitě není dobrý nápad na dlouho. Já jsem stále neztratil naději, že programové prohlášení vlády může být naplněno," prohlásil Kalousek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Sobotka i Hašek návrh bývalého předsedy své strany odmítli

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek

Jak šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, tak první místopředseda a jihomoravský hejtman Michal Hašek dosud mluvili o tom, že v případě pádu vlády by ČSSD měla požadovat předčasné volby a v žádném případě nevstupovat do vlády, aniž voliči znovu rozdají karty.

"Je na pánech z vedení ČSSD, zda tuto mou radu vyžijí," prohlásil Paroubek. Případná tolerance menšinového kabinetu by ale nebyla v rozporu s tím, co představitelé obou křídel v sociální demokracii dosud říkali.

Sobotka i Hašek ale už na návrh bývalého předsedy reagovali odmítavě. Sociální demokracie by se tím podle Sobotky zesměšnila u voličů. "Zaráží mne, že Jiří Paroubek, před několika dny horlivý zastánce vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase, chce najednou podporu Nečasovým a Kalouskovým asociálním reformám za tiché asistence ČSSD. Neumím si tento názorový kotrmelec Jiřího Paroubka nijak racionálně vysvětlit a zásadně takový návrh odmítám," sdělil iDNES.cz Hašek.

Předčasné volby by na pár měsíců zastavily život, říká bývalý premiér

Předčasné volby jako východisko z vládní krize se Paroubkovi nepozdávají. "Nemyslím si, že to něčemu pomůže. Na několik měsíců by se zastavil život," prohlásil expředseda sociální demokracie.

Odklad hrozících předčasných voleb, pokud se vládní strany nedohodnou, by mohl být výhodný i pro Paroubka osobně, i když on sám o něčem takovém nemluví. Pokud by na variantu, kterou teď začal propagovat, došlo, měl by čas na přípravu a založení nové levicové politické strany, jak se o tom již delší dobu spekuluje. Předčasné volby by naopak mohly udělat Paroubkovi čáru přes rozpočet.

V případě, že nakonec dojde na hlasování o nedůvěře Nečasově vládě a vláda důvěru nezíská, mohl by být pokusem o sestavení kabinetu podle Paroubka pověřen Bohuslav Sobotka a pokud by neuspěl, tak některý z politiků ODS.

Dosavadní postoje ODS a Věcí veřejných zatím příliš nenaznačují, že by se mohly domluvit. ODS trvá na tom, že nejenže musí John pryč, ale že Věci veřejné nesmí nadále řídit vnitro kvůli úzkému napojení mezi VV a bezpečnostní agenturou ABL. Věci veřejné naopak trvají na tom, že John musí na vnitru zůstat. O krizi se budou koaliční partneři znovu bavit ve středu při večeři v Kramářově vile, na níž mají přijít čtyři zástupci ODS, TOP 09 a VV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video