Paroubek navrhl pro ČSSD opozici, přiznal výhru ODS

  • 5437
Předseda ČSSD Paroubek doporučil straně odchod do opozice. Svůj návrh prezentovaný v debatě lídrů na ČT přednesl na odpoledním zasedání politického grémia. Ani po něm ale není jasné, co strana udělá. Lídr ODS Topolánek v televizi řekl, že chce o vládě jednat i se sociálními demokraty.

Přejít na volební speciál

VÝSLEDKY VOLEB
ON-LINE REPORTÁŽ
VOLBY VE FOTOGRAFIÍCH

DOKUMENT:
Nově zvolení poslanci
Co říká o povolební situaci ústava

ČTĚTE TAKÉ:
■ 
Paroubkovy výroky odrazují ODS od velké koalice
■ Proti předsedovi ČSSD už se ozvaly kraje
■ Volby skončily patem, pravice nemá většinu

"Budu jej (odchod do opozice) svými skromnými silami plně prosazovat," prohlásil premiér v pořadu Otázky Václava Moravce.

Jak Paroubkův návrh strana přijala, nebylo jasné ani po odpoledním jednání politického grémia strany a krajských šéfů. Paroubek pouze řekl, že účastníci přijali jeho analýzu současné situace a návrh východisek.

"Bereme na vědomí, že pánové Topolánek, Kalousek a Bursík jednají o nové vládě. Pokud vznikne středopravá vláda, odejdeme do opozice. Ta možnost tu je," uvedl šéf ČSSD.

Po debatě v ČT přitom nevyloučil ani možnost sestavit vládu pod vedením sociálních demokratů. "Teď má pokus pan Topolánek. Tak ať ukáže, co umí," řekl k tomu.

Vítězství patří ODS, uznal premiér
Dodal, že to, že je ODS vítězem voleb, je nepochybné. Otázkou však podle něj je, jestli se tak stalo v čistém boji. "Vítězství ODS uznávám, mám jen problém k tomuto vítězství gratulovat, protože volební kampaň byla poslední týden vedena neférově," vysvětlil Paroubek.

Potvrdil také, že strana i nadále zvažuje možnost podání stížnosti na volby k Nejvyššímu správnímu soudu. Zřejmě to však nebude hned. "Minulý týden jsem podal trestní oznámení na Topolánka a na pana Kubiceho. Když se potvrdí, že byl spáchán trestný čin, tak bychom podali stížnosti," řekl Jiří Paroubek. - více o zpochybnění voleb zde

Paroubek dodal, že stížnost na volby lze podat třeba i za půl roku, nikoli tedy jen do deseti dnů, jak zaznělo v sobotu. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy to není pravda.

"Podle zákona musí sociální demokraté počkat až do vyhlášení oficiálních výsledků voleb, což se očekává v úterý. Pak mohou do deseti dnů podat žalobu. Nejvyšší správní soud by pak měl o ní rozhodnout do 20 dní," vysvětlil Baxa ČTK.

Topolánek: Budeme jednat i s ČSSD
Premiér už před debatou řekl MF DNES, že není na něm, aby našel řešení sporné situace. "Já podle pana prezidenta řešení hledat nebudu, to musí hledat někdo jiný a prokázat svoje schopnosti," řekl.

Mirek Topolánek prohlásil, že bere svůj úkol sestavit novou vládu velmi zodpovědně. Pokud se mi to nepodaří, rezignuji na funkci předsedy strany, slíbil. "Určíme vyjednávací tým, budu diskutovat s panem prezidentem, z jednání nevylučuji ani sociální demokracii. Hlavní je, abychom tu situaci vyřešili," uvedl.

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl řekl, že Václav Klaus v pondělí šéfa ODS Topolánka nepověří sestavením vlády. Pouze zahájí povolební vyjednávání a "začne si vyjasňovat další kroky," uvedl Jakl v diskusi na TV Prima.

Místopředseda ODS Petr Nečas ale dopoledne v ČRo1-Radiožurnálu prohlásil, že pokud ČSSD jako celek stojí za Paroubkovým zpochybněním voleb, například velká koalice obou nejsilnějších stran je v podstatě vyloučena. - více zde

Bursík: Opozice je potřeba
Lídři parlamentních stran znovu odmítli návrh komunistů na vládu národní shody, v níž by byly zastoupeny všechny parlamentní strany.

"Pro každou zemi je dobré, aby měla opozici, je to důležité kvůli kontrole vlády. Tím spíš pro Českou republiku, kde je vysoká míra klientelismu a korupce. Vláda národní shody by byla vláda rozdělení si trafik, to je pro nás nepředstavitelné," vysvětlil předseda Strany zelených Martin Bursík.

Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených už dříve řekli, že pro ně jakákoliv spolupráce s komunisty nepřipadá v úvahu. - více zde

Paroubek: Topolánek by měl jednat i s KSČM
Podle Jiřího Paroubka by měl Mirek Topolánek coby vítěz voleb debatovat se všemi, tedy i s komunisty. "Naše politika není založená na laciném antikomunismu, ale na principu svobody a demokracie, takže my s komunisty samozřejmě jednat nebudeme," kontroval šéf ODS.

"To si v tuto chvíli nedokážu představit. Ani v žádnou jinou chvíli," odpověděl premiér na otázku, jestli by ČSSD podpořila Topolánkovu vládu. Dodal, že záleží, s jakým programovým prohlášením by občanští demokraté přišli.

Kalousek: Svoboda chtěl omluvit vlastní neúspěch
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek odmítl odpovědět na otázku, jestli kvůli neúspěchu ve volbách nabídne svou funkci. V sobotu ho k tomu nepřímo vyzval místopředseda strany Cyril Svoboda. - více zde

"Teď je naší povinností jednat o budoucnosti ČR. Nikdo nemůže očekávat, že budeme řešit vnitrostranické otázky," řekl Kalousek. Výrok Cyrila Svobody označil za úsměvný. "Ministr zahraničí nepřekročil v Praze pět procent. Chápu, že to potřeboval nějak omluvit," uvedl Kalousek.

Šéf KSČM Vojtěch Filip řekl, že své křeslo již nabídl kolegiu výkonného výboru strany, které ale jeho rezignaci odmítlo.

Lídři odmítli přetahování poslanců
Všichni lídři se shodli na tom, že jsou přesvědčeni o jednotě svého poslaneckého klubu. Vyloučili tedy přebíhání poslanců k jiným politickým stranám coby možné řešení patové situace.

"Mohu garantovat, že klub, který mám ve Sněmovně, je celistvým týmem," prohlásil Martin Bursík. "Nepochybuju o tom, že to ODS zkusí, ale nepředpokládám, že by se celý klub choval nesebezáchovně," míní Jiří Paroubek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue