Paroubek na sjezdu: tvrdý útok na ODS i nečekaná sebekritika

  • 595
Předseda ČSSD Jiří Paroubek úvodním projevem otevřel sjezd sociálních demokratů v pražském Veletržním paláci. Podle očekávání chválil úspěchy své strany a ostře kritizoval vládu. Bylo ovšem znát, že se v březnu bude volit předseda strany. Paroubek je sice jediný kandidát, ale netypicky připustil, že i on má chyby.

Šéf ČSSD pojal svůj projev chronologicky. Začal u výčtu, co se vládám sociální demokracie podařilo v letech 1998 až 2006, pokračoval tvrdou kritikou vládní koalice a zejména ODS.

"Přivedli jsme zemi do EU a do NATO. Postupně klesala nezaměstnanost, v posledních letech jsme dokázali plnit maastrichtská kritéria i konvergenční program. Byl vyčištěn bankovní sektor, proto čeští střádalové nezažili deziluzi a krizi jako ti američtí, britští či v jiných zemích," zahájil sebevědomý Paroubek projev.

ZPRAVODAJSTVÍ ZE SJEZDU

Přečtěte si, s čím socialisté na sjezd dorazili a co na něm rozhodli

Většinu času zabral útok na vládní reformy

Potom přišla očekávaná druhá třetina, ve se které "oranžový kapitán" pustil do prudkého útoku na ODS a vládní koalici. Na paškál si vzal hlavně vládní reformy, které ČSSD mnohokrát kritizovala jako asociální.

"Solidarita a spravedlnost umožňují nezbytnou soudržnost společnosti. Obětujeme-li je, přijdeme o svobodu, obětujeme-li krizi sociální soudržnost, přijdeme o demokracii," hřímal od řečnického pultíku. "Vláda rozdává úsměvy do kamery, preferuje více trhu a 'pickwickovského kapitalismu' 19. století," vymezil se proti týmu premiéra Mirka Topolánka.

"V intenzivní spolupráci s provládními médii se Topolánkovi podařilo zakrýt, že existuje protikrizový program ČSSD a že on sám žádný plán nemá. Buď lhali, nebo jsou slepí a kolosálně neschopní. A důvody jsou mezi amorálností a hloupostí," útočil. A přednesl vlastní protikrizový plán, který ČSSD už představila.

"Vládní hrátky - hraní na to, že nás krize mine - nás připravily o drahocenný čas. Co s takovou neužitečnou vládou? Pokud nepředloží realistický plán boje proti krizi, nemá právo na další existenci!" pálil šéf socialistů svou obvyklou municí.

Braňme hejtmany. A vy, stínoví ministři, pracujte

Ani třetí část projevu nemohla zaskočit nikoho, kdo dění v politice sleduje.

"Útok v dalších týdnech půjde hlavně na naše hejtmany. Ti musejí mít naši plnou podporu. Kromě Středočeského kraje má (ministr vnitra) Langer kraje pod kontrolou prostřednictvím ředitelů úřadů a tento stav je nutné rychle změnit. Provést, dokončit a zveřejnit audity. David Rath je v tom docela daleko a právě kvůli němu se v jeho kraji tolik běsní," připomněl předseda "čistky", které kontroverzní hejtman středních Čech už spustil.

Paroubek také chce dát "nový obsah činnosti stínové vládě", od níž očekává entuziasmus, idealismus, odvahu a nekončící pracovní nasazení. "Očekávám, že se volební prognózy sociální demokracie budou pohybovat v reálných podobách, o kterých jsme vždy hovořili - mezi 35 a 40 procenty," nedělal si hlavu z klesajících volebních preferencí.

Navzdory třem průzkumům, které tento moment potvrdily - včetně Paroubkovy oblíbené společnosti STEM - totiž socialisté nadále vévodí koláčům s voličskou přízní asi o deset procentních bodů nad druhou ODS. - o posledním průzkumu STEM čtěte zde

V závěru očekávaného projevu vyzval předseda ČSSD k otevření se mladým lidem a zejména odborníkům.

Překvapení na konec: Vím, že můžu dělat chyby

Pak přišlo finále, ve kterém jindy břitký Paroubek ubral plyn.

Nejprve připomněl devětadevadesátiletého Františka - prý nejstaršího člena ČSSD, který projev v televizi sleduje. "Františku, děkuju ti za všechno," řekl. To ale ještě nebylo ono - následovala sebekritika u šéfa socialistů nevídaná.


VÍM, ŽE TO SE MNOU NENÍ LEHKÉ

"Vím, že to se mnou není lehké. Jsou chvíle, kdy mi spolupracovníci nerozumí. Vím, že se mohu mýlit," uznal Paroubek.

"Když jsem na pár dní mimo republiku, uvědomuji si, že věci děláme dobře. A jak vám za to vděčím, cítím potřebu říci: děkuji vám všem za podporu i trpělivost se mnou," uzavřel Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue