Václav Klaus s Jiřím Paroubkem na sjezdu ČSSD.

Václav Klaus s Jiřím Paroubkem na sjezdu ČSSD. - Václav Klaus vystoupil na sjezdu ČSSD. | foto: MF DNES

Paroubek může napodobit Klause. Couvnout a pak dobýt Hrad

  • 420
Cesta Jiřího Paroubka k vytouženému cíli stát se prezidentem může vést ve šlépějích Václava Klause z roku 2003. To znamená nejprve utvořit vládu s hlavním konkurentem a sám dělat předsedu Poslanecké sněmovny.

Klausova ODS a Zemanova ČSSD v letech 1998 až 2002 uzavřely "toleranční patent" a sám Klaus se stal na čtyři roky šéfem Sněmovny. A pak, v únoru 2003, byl překvapivě zvolen prezidentem.

Schyluje se k velké koalici?

Vládu ČSSD a ODS připouštějí obě strany

Může to nyní zopakovat Jiří Paroubek – udělat vládu s ODS, vzdát se premiérské ambice a sám ustoupit na klidnější post v čele Sněmovny?

Výhodou je, že by tím ukázal velkorysost a smazal nálepku mocichtivého papaláše. Zatímco jako premiér by zřejmě musel dělat i nepopulární opatření. Vždyť každá vláda je v polovině volebního období (kdy se má zrovna volit prezident) na minimu oblíbenosti.

Sám Paroubek opakuje, že hlavou státu by se měl stát ten, kdo byl předtím "úspěšný premiér". On sám byl předsedou vlády jen půl roku těsně před volbami 2006 a není jasné, zda tuto éru považuje za splnění své podmínky.

Pokud by po volbách socialisté a občanští demokraté udělali společnou vládu s cílem bojovat s ekonomickou krizí a provést nutné reformy, musel by se kabinet stejně nejspíš obejít bez dvou hlavních kohoutů – Jiřího Paroubka i Petra Nečase.

Velkokoaliční vládě by pak předsedal buď člověk mimo obě velké partaje, nebo někdo přijatelnější z vítězné ČSSD, jenž pro pravici není takovým ďáblem. V úvahu připadá místopředseda Bohuslav Sobotka, jihomoravský hejtman Michal Hašek a premiérské ambice údajně má i nynější ministr vnitra Martin Pecina.

Ten ale v úterý úvahy o velké koalici kategoricky odmítl. "Jediným smyslem těchto spekulací je odradit voliče ČSSD od účasti ve volbách. Každý dnes ví, jakou taktiku zvolila ODS: nahradit Martina Bursíka Radkem Johnem," je přesvědčen Pecina.

V prohlášení slíbil voličům, že strana své sliby dodrží a nepůjde do koalice s někým, kdo odmítá například zrušit poplatky ve zdravotnictví. Což ODS odmítá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video