Jiří Paroubek koketuje s myšlenkou jít zpět k národním socialistům. Kdyby získal i další poslance ČSSD, stal by se opět významným hráčem ve Sněmovně.

Jiří Paroubek koketuje s myšlenkou jít zpět k národním socialistům. Kdyby získal i další poslance ČSSD, stal by se opět významným hráčem ve Sněmovně. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Paroubek míří za "brkouny". Když utrhne pár poslanců, bude silný hráč

  • 269
Úvahy Jiřího Paroubka o odchodu do ČSNS 2005, která chce oživit prvorepublikovou slávu národních socialistů, mohou zahýbat i poměry ve Sněmovně. Paroubek navrhoval, ať ČSSD toleruje vládu ODS s TOP 09, opustí-li ji Věci veřejné. Kdyby se mu podařilo "utrhnout" i několik jemu věrných poslanců, byl by opět zajímavým hráčem v politice.

Zejména při pokračujících rozbrojích v koalici, a pokud by zlanařil některé další sociální demokraty. Ve sněmovních kuloárech se přitom již nějaký čas říká, že by Paroubek s sebou rád odvedl až šest poslanců. Mimo anonymitu to ovšem nikdo říci nechce.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s Paroubkem o jeho možném odchodu mluvil. "Řekl jsem mu, že poslanecký mandát není privátním vlastnictvím poslance a že byl zvolen za sociální demokracii. Mluvil jsem s ním o tom, jaké jsou pro něj v ČSSD možnosti. Má prostor pro to, aby prosazoval své názory," uvedl Sobotka.

Nabídky pro Paroubka nechtěl specifikovat - spekulovalo se například o pozici stínového ministra financí. Pokud by chtěl Paroubek kandidovat v krajských volbách a stát se hejtmanem, v jeho volebním Ústeckém kraji by to pro něj za ČSSD bylo prakticky nemožné. Se současným vedením kraje je totiž na kordy.

Jihomoravský hejtman a první místopředseda ČSSD Michal Hašek považuje Paroubkovy vzkazy, že by také ze strany mohl odejít, za svým způsobem vydírání. "Pokud to měl být vzkaz Bohuslavu Sobotkovi při sestavování stínové vlády ČSSD, utvrzuje, doufám, celé vedení strany v tom, že Jiří Paroubek v nové stínové vládě nezasedne," uvedl v pátek Hašek.

Jiří Vyvadil, ČSSD

Bývalý Paroubkův blízký spolupracovník Jiří Vyvadil, který byl stejně jako Paroubek už před rokem 1989 členem Československé strany socialistické, ale členům ČSNS 2005 napsal, že by Paroubek straně mohl pomoci v krajských a senátních volbách v příštím roce.

"Samozřejmě vidím výzvu, která se rýsuje: dostat do Sněmovny historickou stranu Edvarda Beneše, jejímž členem jsem byl 16 let," řekl Paroubek o případném vstupu do ČSNS 2005 v rozhovoru pro Lidové noviny. Paroubek iDNES.cz řekl, že jde zatím o předběžnou úvahu, nyní se koncentruje hlavně na to, že mu má začátkem června vyjít knížka. A dál se podle něj uvidí.

Strana byla silná před Únorem 1948, pak už ale jen upadala

ČSNS 2005 je jedna z miniaturních straniček, které by rády oživily myšlenky prvorepublikových národních socialistů, přezdívaných podle brka ve znaku "brkouni". Národním socialistou byl například také bývalý prezident Edvard Beneš, k němuž se Paroubek hodně hlásil, ještě když byl on sám v čele vlády a později už jen sociální demokracie.

Milada Horáková při procesu, který vedl k její popravě.

Lesk národních socialistů ovšem po Únoru 1948 rychle zhasl. Komunisté nechali v politickém procesu popravit právničku Miladu Horákovou a za komunistického režimu pak Československá strana socialistická byla poslušným přívěskem KSČ v Národní frontě.

Po listopadu 1989 se jí na slavnou minulost nepodařilo navázat. Kdysi bohatá strana postupně kvůli směšným volebním výsledkům ztrácela i majetek - například i honosné sídlo v centru Prahy. Teď v něm místo dříve tradiční strany sídlí jedna z největších bank.

Národní socialisty nespasila ani koalice se Svobodnými demokraty Jiřího Dienstbiera a v roce 2003 skončila ČSNS v konkurzu. V prosinci 2005 pak někteří její členové založili ČSNS 2005, s nimiž teď Paroubek koketuje. V posledních volbách do Sněmovny strana získala pouhých 0,02 procenta, když měla jen 1 371 hlasů. I z toho je dobře patrné, že když Paroubek svůj přestup zrealizuje, začínat bude muset znovu prakticky od nuly.

Úvahy o spolupráci s ním potvrdil již dříve i předseda ČSNS 2005 Karel Janko. "Pan Paroubek má jméno, politické zkušenosti, rozhodně by to nebylo na závadu. Myslím, že by to byla posila týmu," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video