Modernizaci strany ještě musí Paroubkovi schválit vedení, kde zrovna nemá příliš spojenců.

Modernizaci strany ještě musí Paroubkovi schválit vedení, kde zrovna nemá příliš spojenců. | foto: Dan Materna

Paroubek líčí na nové voliče, chce vylepšit obraz ČSSD

  • 1440
Možná je vám divné, že šéf ČSSD Jiří Paroubek najednou velmi otevřeně popisuje bolesti svých rodičů před smrtí a mluví o podpoře eutanazie. Věřte – souvisí to s jeho plánem „modernizace“ sociální demokracie. Vyplývá to z definitivní verze třináctistránkového materiálu, který má MF DNES k dispozici.

Zmíněná eutanazie, tedy smrt na přání, je jedním z nových témat, kterým chce Paroubek lákat překvapivě mladé voliče.

Opoziční lídr v dokumentu popisuje současné slabiny strany a navrhuje změny, i jak získat nové příznivce. Jeho cílem je získat v příštích volbách 35 až 40 procent hlasů.

Jiří Paroubek nejprve uvádí hlavní problém ČSSD. Z vlastních výzkumů straně vyšlo nepříjemné zjištění, že lidé ji považují za nemoderní. Navíc ještě kryptokomunistickou a spojenou s korupcí.

"Kazí to pověst a image sociální demokracie. V očích řadového voliče to způsobuje velké škody," píše se v materiálu.

Že pohled do zrcadla může někdy hodně bolet, zjistila před časem i konkurenční ODS. Té zase z průzkumů vyšlo, že voliči ji berou jako "arogantní a agresivní" stranu.

Ale jak se sociální demokraté, kteří loni schvalovali řadu sporných zákonů spolu s KSČM, chtějí zbavit nálepky "kryptokomunisté"? Jak se zbavit nálepek Paroubek navrhuje například vydávat publikace o sociálních demokratech, kteří bojovali proti komunismu.

Sloupnout druhou nálepku korupčníků zase plánuje pomocí kampaně "Nebojte se říci korupci ne!" V té má hrát hlavní roli stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová, někdejší Nejvyšší státní zástupkyně.

Paroubek míní, že právě ona je pro veřejnost symbolem boje s korupcí. Asi kvůli jejímu slavnému výroku, že krajští hejtmani se chovají jako gubernátoři.

Potřebujeme i Škromacha
Modernizaci strany ještě musí Paroubkovi schválit vedení, kde zrovna nemá příliš spojenců. Například jeho největší kritik ve vedení, místopředseda Zdeněk Škromach, pochybuje o orientaci na mladé či intelektuály.

"To nejsou skupiny, se kterými se vyhrávají volby. To byl omyl Unie svobody," říká Škromach v jasné narážce na jednoho ze spoluautorů projektu modernizace – Petra Dimuna, který dřív radil šéfovi neúspěšné Unie svobody.

Podle politologa spřízněného s ČSSD Lukáše Jelínka je nutné, aby si strana při získávání nových příznivců udržela své tradiční voliče.

"Aby ta politika nebyla ode zdi ke zdi. Potřebujeme tedy klasické odboráře Škromachova střihu, kteří budou držet současné kóty. A při dobývání nových kót je třeba nové mladé tváře," míní Jelínek.

Plán je takový, že strana z výzkumů veřejného mínění zjistí, co trápí mladé, živnostníky či intelektuály. Téma pro každou skupiny pak přidělí ve straně někomu z mladých s úkolem zlákat skupinu voličů na stranu sociální demokracie.

První tvář k novému tématu už vlastně známe: Jiří Paroubek a eutanazie. Ale u dalších chce ČSSD spoléhat na třicátníky mezi svými poslanci – na Michala Haška, Jana Hamáčka nebo Jeronýma Tejce.

Co to znamená, už "mladí" poznali: zatímco ostatní měli parlamentní prázdniny, duo Hašek–Tejc mělo v Praze pomalu obden tiskovou konferenci s neustálými výzvami, aby někdo z vlády odstoupil. Hamáčka od těchto letních aktivit nejspíš zachránilo narození syna.

Návrhy Jiřího Paroubka

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek ve svém návrhu píše, které nové voliče chce získat i jak to hodlá udělat:

1. Mladí lidé 18 až 29 let
"Je potřeba se zamyslet nad novými tématy, kterých se ČSSD dosud obávala. Mezi ně například patří podpora eutanazie."

2. Drobní podnikatelé a živnostníci
"ČSSD tuto skupinu svou praktickou politikou spíše odpuzovala."

3. Intelektuálové
"Je třeba řešit malé platy vědeckých pracovníků, nedostatek kolejí, přeplněnost vysokých škol, minimální prostředky na investice do školství."

4. Pražané
"Z průzkumu jasně vyplývá fenomén Pavla Béma z ODS, on je vysokou přidanou hodnotou ODS."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video