Jiří Paroubek popsal pro HN alternativní vládu, kterou by jako premiér vedl.

Jiří Paroubek popsal pro HN alternativní vládu, kterou by jako premiér vedl. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Paroubek: Kdybych se stal premiérem, snížil bych dluhy, přilákal investory...

  • 2116
Kdyby se Jiří Paroubek stal po volbách premiérem, sestavil by menšinovou levicovou "Vládu oživení hospodářského růstu, boje proti deficitu a obnovení důvěry občanů". Zákony by předjednával s opozicí a zlepšil by vztahy s Čínou, Indií či Ruskem.

Poslanec Paroubek neuskutečněné plány popsal v komentáři pro Hospodářské noviny.

"Dával bych přednost před koaliční vládou s TOP 09 a Věcmi veřejnými ustavení levostředové menšinové vlády, a jako nezbytný krok bych proto viděl, podobně jako v Dánsku, ustavení Národní rady konsenzu," píše Paroubek. V radě by projednával zákony s opozicí předtím, než se dostanou do parlamentu.

NÁZOR POLITOLOGA

Paroubkovy návrhy hodnotil politolog z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity: "Připomíná mi to normalizační režim, různá stranická usnesení či 'soubory opatření' hovořící o 'potřebě intenzifikace', 'zkvalitnění řízení' apod. I ten jazyk je takový 'normalizační'. Je to snůška frází, příliš obecných, než aby se daly podrobněji rozebírat.
Progresivní zdanění je tahák na voliče z nižších příjmových skupin, které může těšit, když někdo 'zkrouhne boháče', aniž by věděli, že z hlediska příjmů státního rozpočtu je efekt krátkodobě víceméně nulový, dlouhodobě záporný, neboť odrazuje lidi od toho, aby se pouštěli do podnikání. Hlavním zdrojem příjmů státního rozpočtu jsou nepřímé daně, jejichž výběr stoupá, když se ekonomika 'točí'. A v zemi zatížené příliš vysokými daněmi se ekonomika moc netočí.
Nevím také, jak by chtěl Jiří Paroubek 'intenzifikovat' obchod s Ruskem, Indií a Čínou. To je stejně především věc soukromých firem, a pokud by chtěla česká vláda mít nějaké nadstandardní hospodářské vztahy s Ruskem, pak by to bylo za tu cenu, že bychom se museli vydat do úplné energetické závislosti na Rusku. To by si v Moskvě určitě pohlídali. S Čínou platí to samé: za zlepšení hospodářských podmínek politické koncese, mlčení o lidských právech, rozvolňování vztahů s USA. Prostě, shrnu-li: opoziční politik má vždy tu výhodu, že papír na rozdíl od reality unese skoro všechno."

Josef Mlejnek

Stejně jako Petr Nečas by se spoléhal na tým odborníků, který by měl úkol pracovat na přípravě Strategie rozvoje ČR do roku 2025. S Nečasem se Paroubek jako alternativní premiér shodne ještě v některých krocích proti korupci a na cíli své první zahraniční cesty do Bratislavy.

Velkým tématem by byl pro premiéra Paroubka boj s nezaměstnaností, naopak třinácté důchody, které se staly velkým předvolebním tahákem, expředseda ČSSD nikde nezmiňuje.

"Upřednostnil bych peníze do školství a na výzkum"

"Jako klíčový úkol vlády levého středu jsem viděl obnovení růstu a fiskální kázně. Ke snížení rozpočtových schodků vede cesta nejen přes úspory ve výdajích, ale zejména zvyšováním příjmů. Ty lze zvýšit zavedením progresivního zdanění v nejbližším možném termínu a urychlením růstu," míní Paroubek.

Poté by pak co nejrychleji aktivizoval, zrychlil a zjednodušil čerpání peněz z Evropské unie.

"Také sociálnědemokratická vláda by musela škrtat ve výdajích tak, aby byl dodržen konvergenční program v letech 2010-2011. Sociálnědemokratický kabinet, respektive jím zřízený tým odborníků, by začal intenzivně pracovat na přípravě Strategie rozvoje ČR do roku 2025. Tak, aby již při přípravě rozpočtu na rok 2012 byla nástrojem k určení rozdílné dynamiky výdajových kapitol rozpočtu," píše v HN Paroubek s tím, že by upřednostnil výdaje na školství a výzkum. Snížit výdaje by chtěl také změnou praxe u veřejných výběrových řízení.

Dalšími prioritami Paroubkovy vlády by byl také boj proti korupci, dostupné zdravotnictví či boj s nezaměstnaností.

"Pokud jde o nezaměstnanost, vláda by začala pracovat na programu rozvoje okresů s enormně vysokou nezaměstnaností (celostátně 10 až 15 okresů), s přežívajícími strukturálními problémy. Cílem by bylo v následujících letech v těchto okresech zkvalitnit dopravní infrastrukturu, rozvíjet průmyslové zóny a napomoci (intenzivní činností CzechInvestu a krajů) jejich naplňování. Tedy příchodu nových investorů," popsal své záměry.

Centrální nákupy pro zdravotnictví

Zdravotnictví a jeho špatné finanční situaci by Paroubek pomohl centrálními aukčními nákupy zdravotnického materiálu, ale i léků.

"Pokud jde o boj proti korupci, do 30. října by nově jmenovaná Rada vlády pro boj s korupcí předložila do vlády Národní program boje proti korupci. V něm by bylo uplatněno desatero, které sociální demokracie zveřejnila před volbami. Připomenu v této souvislosti například vznik úřadu státní expertizy, novelu zákona o veřejných zakázkách, výběrová řízení s vyloučením firem, které mají takzvané anonymní listinné akcie, zákon o lobbingu nebo soudní senáty pro stíhání korupce," uvedl Paroubek.

Podle něj by vláda byla pod jeho vedením jasně orientovanou proevropskou vládou plnící loajálně závazky země plynoucí z členství v NATO. Jako premiér by se Paroubek nejprve vydal na zahraniční cestu do Bratislavy, Bruselu, Berlína a Paříže.

"Vláda levého středu by hledala cestu ke zlepšení vztahů, především obchodního charakteru také s velkými státy Východu - Ruskem, Čínou, Indií atd." uzavřel pro HN Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video