Premiér Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek. (16. července 2005) | foto: Roman Čejka, MF DNES

Paroubek je po 100 dnech na špici popularity

  • 554
Hvězda Jiřího Paroubka zatím stoupá. Stačilo prvních sto dnů jeho vlády a bývalý nepříliš oblíbený ministr pro místní rozvoj, jemuž věřili jen dva lidé z deseti, je najednou na špici popularity: věří mu třikrát tolik lidí.

Za sto dnů v křesle premiéra dokázal Jiří Paroubek nastolit příměří v ČSSD, několikrát se ostře vymezit proti prezidentovi Václavu Klausovi či napsat téměř tři desítky článků do hlavních deníků.

Překypuje aktivitou v zahraniční politice - stačil už navštívit Čínu i Japonsko, setkat se v Británii s premiérem Tonym Blairem či s německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Vybudoval si image rázného politika, k čemuž přispělo, když na jeho popud padl policejní prezident Jiří Kolář poté, co zásahové jednotce utekl podnikatel Radovan Krejčíř. A nyní o víkendu se nerozpakoval podpořit tvrdý zákrok proti účastníkům CzechTek párty na Tachovsku.

Diktát veřejného mínění
Paroubek, kterého politici opoziční ODS označují za demagoga a populistu, přiznává, že své počínání odvozuje od veřejného mínění. "Reálný politik musí velmi pečlivě sledovat průzkumy veřejného mínění a názory občanů," napsal minulý týden v článku do Lidových novin.

A tak když se začalo diskutovat třeba o tom, že je neudržitelný stav dálnice D1 z Prahy do Brna, přispěchal s tím, že vláda problém vyřeší, a ministr dopravy Milan Šimonovský dostal miliardy korun.

K Paroubkově oblibě mohlo přispět i to, že je to jeho vláda, která navrhla snížení daní pro lidi s nižšími a středními příjmy. A méně než dříve se hovoří o úsporách ve státním rozpočtu. "Vypadalo to zhruba dva roky, jako by se ČSSD vyžívala v reformách," řekl nedávno Paroubek.

Jít se svým názorem proti veřejnému mínění dokázal zatím jít, když navrhl humanitární gesto vůči části sudetských Němců. Nebo když podpořil, aby stát dal peníze na odstranění prasečáku v Letech u Písku, který stojí na místě, kde byl za druhé světové války internační tábor pro Romy.

Spory s Václavem Klausem
Velmi viditelné byly v prvních sto dnech Paroubkova vládnutí jeho spory s prezidentem Václavem Klausem. Kvůli evropské ústavě, gestu vůči sudetským Němcům či kvůli návrhu na jmenování Martina Peciny do čela antimonopolního úřadu.

"Nový premiér začal velmi razantně, snaží se vykolíkovat co největší kus hřiště pro sebe sama a v tom loktování docela úspěšně boduje," zhodnotil nedávno Klaus Paroubka na Nově.

V rozhovoru, který vyšel v MF DNES 16. července, český prezident už o premiérovi řekl, že Paroubkovi jde jen o něj samého a jeho úzce stranické zájmy.

Příměří uvnitř ČSSD Paroubek také dokázal nastolit příměří v sociální demokracii. Lehce pacifikoval kritiky koaliční vlády, z jednoho z nich, poslance Petra Lachnita, kvůli tomu dokonce udělal poradce pro regionální politiku.

"Zklidnil" důchodce Miloše Zemana a získal od něj i osobní podporu před volbami v příštím roce. Dal také najevo, že lidé jmenovaní Zemanem to u něj mají dobré.

Podržel nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou ve sporu s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a na post ministra kultury navrhuje Vladimír Darjanina, jehož na místo generálního komisaře české účasti na výstavě Expo 2005 posadila Zemanova vláda.

Není tak divu, že bývalý premiér zhodnotil dosavadní Paroubkovo počínání slovy: "Udělal několik kroků, které rozhodně přispěly ke zvýšení nízké prestiže ČSSD."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video