Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Paroubek je on-line. Soupeře kritizuje dál na Facebooku

  • 156
Poté, co Jiří Paroubek přišel o křeslo šéfa ČSSD, stal se z něj internetový spisovatel. Každý den na Facebooku kritizuje všechny okolo. MF DNES nechala jeho texty zhodnotit psychologem, jazykovědcem a politologem.

Fantazírující novináři, přihlouplí pravicoví politici a on sám jako oběť všeobecného spiknutí, které připomíná snahu pravicových stran o odstranění prezidenta Edvarda Beneše na konci 30. let. Tak vypadá svět podle expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který po svém politickém pádu dennodenně komentuje dění prostřednictvím sociální sítě Facebook, kde si jeho zamyšlení může přečíst každý.

"Pokud svět zaregistruje diskuse nových duchovních magnátů české politiky Johna, Gazdíka, Bárty, ale i Vodrážky a neekonoma Nečase, musí se buď gogolovsky smát či plakat, anebo naši republiku izolovat. Političtí Einsteini nové pravice v ČR i SR jsou doplněni poručíky Duby z Haškova Švejka," psal Paroubek v polovině června, kdy se ještě mohlo zdát, že ho zahořklost po volebním neúspěchu časem přejde. Nepřešla.

A tak si bývalý předseda vlády v sobotu odpoledne na Facebooku rýpl třeba i do šéfa policejního útvaru, že odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra chytil až nyní, a pár dní předtím si postěžoval, že deníky už nechtějí tisknout jeho komentáře. A že ministr Kalousek je bankrotář.

Psycholog: Je to absťák

"Jsou to takové výkřiky z vnitřního přetlaku, zřejmě nepříliš promyšlené. Odborně se tomu říká porucha přizpůsobení, lidově abstinenční příznaky po odchodu z vrcholné funkce," říká psycholog Jeroným Klimeš, kterého MF DNES nechala Paroubkovy texty posoudit.

Podle Klimeše dělá Paroubek příliš častými komentáři na internetu chybu. "Než něco pustíme do světa, pokud to okolnosti umožňují, odložme to na příští den. Mnoho hloupostí pak upravíme podle přísloví: Ráno moudřejší večera," doporučuje Klimeš.

CO PÍŠE PAROUBEK

"Inspirací půvabného slova 'odparoubkovat' sociální demokracii je sloveso 'odbenešit', používané tou nejpokleslejší částí české společnosti za druhé čs. republiky na přelomu let 1938 a 1939." (9. 7. 2010)
"Netvrdím o sobě, že jsem skaut, ale jen podlá a nízká duše může uvažovat jako M. Zeman. Tedy škodit své vlastní straně, kterou pomáhal budovat, protože neuspokojila jeho politické ambice." (11. 6. 2010)

"Paroubek nám pak mezi řádky prozradí i to, co sám nechce," vysvětluje psycholog. Případů je možné najít hodně. V desítkách Paroubkových příspěvků téměř nenajdete nadhled či přiznání chyby. Naopak.

Premiér Petr Nečas je u Paroubka nevzdělaný "neekonom", ministr financí Kalousek ve volbách získal o jedenáct tisíc preferenčních hlasů méně než on a poslankyně VV Kristýna Kočí prý napsala hrubku ve slově dinosaurus.

Jazykovědec: Nepíše pro "obyčejné lidi"

"Myslím, že největším soupeřem Jiřího Paroubka je teď on sám," říká k tomu politolog Jan Kubáček, podle něhož si Paroubek zatrpklými komentáři škodí.

"Takoví Miloš Zeman nebo Václav Havel po odchodu z funkcí svůj hněv ventilovali v pár zásadních bilančních rozhovorech. Paroubek přichází s osobními výpady na Facebooku skoro denně a ty pak ztrácejí svou váhu," říká Kubáček.

Podle experta na stylistiku Martina Havlíka z Ústavu pro jazyk český se Paroubek snaží v komentářích zdůrazňovat své vzdělání. "Například slovo 'brimborium' je v německých zdrojích citováno z Goethova Fausta. Je mu celkem jedno, že jeho 'obyčejný člověk' mu asi rozumět nebude," naráží Havlík na Paroubkovo předvolební heslo Lepší budoucnost pro obyčejné lidi.

Slovo "brimborium" užil Paroubek v komentáři z 11. června při hodnocení novinového článku. "Snad by si pánové, nežli začnou o mně psát svá brimboria, měli něco zjistit," napsal doslova. Neobvyklé slovo, které označuje povrchní mluvení nebo psaní, pochází ze staré němčiny a neznal ho dokonce ani jazykovědec Havlík.

"Jiří Paroubek píše bojovně a 'proti', odtud plyne množství různých hodnotících atributů: "práskat", "degradace", "duchovní magnáti". Odhlédneme-li od nepřetržitého hodnocení a bojování, řekl bych, že Paroubkův styl psaní je poměrně obvyklý pro blogování a psaní na internetu," říká Havlík.

Podle politologa Kubáčka nelze očekávat, že smršť expremiérových textů na Facebooku skončí. "Je workoholik, dá se čekat, že bude pokračovat," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video