Sociální demokraté v tichosti ODS navrhli, aby se zvýšil počet volebních obvodů, což by pomohlo největším stranám. K dohodě mezi Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem ale nedošlo.

Sociální demokraté v tichosti ODS navrhli, aby se zvýšil počet volebních obvodů, což by pomohlo největším stranám. K dohodě mezi Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem ale nedošlo. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Paroubek i Topolánek vidí šanci změnit volební systém. Až soupeř vymění lídra

  • 529
Jiří Paroubek i Mirek Topolánek připouštějí změnu volebního systému, k níž obě největší strany vyzývá prezident Václav Klaus. Má to ale háček. Šanci k dohodě mezi ČSSD a ODS vidí oba jen v případě, že se změní vedení konkurenční strany. ČSSD již přitom ODS navrhla zvýšení počtu volebních obvodů, což by pomohlo velkým stranám.

"Prostor k dohodě s ODS vidím po volbách, až se zbaví pana Topolánka, Langera a Dalíka," řekl iDNES.cz šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj bude pak možná dohoda s ODS o širších změnách ústavy, která by se mohla týkat volebního systému nebo postavení Ústavního soudu.

K dohodě dvou největších stran - jíž je dlouhodobým stoupencem - dnes znovu vyzval prezident Václav Klaus. "Abych nebyl chycen za slovo, nemluvím o žádném vybízení k ideovým kompromisům programového typu, mluvím o procedurální dohodě o politickém systému," řekl Klaus v rozhovoru pro Právo.

I když podle něj přibývá lidí, kteří podporovali buď ODS nebo ČSSD a teď říkají, že nemají koho volit, nevěří na to, že se vynoří nějaká nová strana a voliči to podle něj mají těžké. Dohoda dvou největších stran o dalším vývoji je podle něj nezbytná. - čtěte Klaus kritizuje TOP 09: Je to polostrana s jedním člověkem a figurkou v čele

"Nebráním se dohodám běžným v západních demokraciích," reagoval na to pro iDNES.cz Topolánek a vedle dohod o bezpečnostní a zahraniční politice k nim zařadil i možné změny volebního systému a ústavy.

Jenže dohoda se sociální demokracií, pokud je v jejím čele momentálně Paroubek, to podle Topolánka nejde. "Se současnou paroubkovskou, nespolehlivou a populistickou ČSSD mi to připadá nemožné. Všechny dohody Jiří Paroubek zatím porušil. Možná Václav Klaus naznačuje, že by se s ním dohodl," uvedl Topolánek pro iDNES.cz.

Zároveň připomněl Klausovu dohodu s bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem v rámci opoziční smlouvy, kdy snaha občanských demokratů zásadně změnit volební systém selhala.

Tehdejší dohoda se sociální demokracií podle Topolánka přinesla jen velký politický marasmus, který dodnes ovlivňuje politickou kulturu, a velkokoaliční rozparcelování země.

ČSSD navrhovala ODS zvýšit počet volebních krajů

Navzdory nesmiřitelné rétorice Paroubka a Topolánka se už sociální demokraté nedávno neúspěšně pokusili ODS navrhnout dohodu o změně počtu volebních krajů v zemi.

"To vycházelo z vnitrostranické diskuse v ČSSD. Návrh byl, aby se počet volebních obvodů zvýšil na osmnáct. Já sám jsem se toho jednání neúčastnil," řekl iDNES.cz Paroubek.

Na dotaz, kdo tedy za sociální demokracii s ODS jednal, Paroubek dnes odvětil: "Už si nevzpomínám."

Zvýšení počtu volebních krajů by mělo ten efekt, že menším stranám by nestačilo získat pět procent hlasů, aby měly v dotyčném kraji poslance. Příkladem je Karlovarský či Liberecký kraj, které jsou výrazně menší než některé jiné a i když se v celé zemi volí podle jednotných pravidel, právě v nejmenších krajích se tento volební systém chová jako částečně většinový, protože přidává křesla největším stranám a ubírá menším.

S tím, že podle jeho informací velké strany vyjednávají o možnosti změny volebního systému na většinový, přišel už v době, kdy se vybíral nový eurokomisař místo Vladimíra Špidly, předseda zelených Ondřej Liška. Tehdy se k tomu politici ČSSD ani ODS nehlásili.

Až tento týden to Topolánek připustil v rozhovoru v Respektu, když potvrdil, že s takovým návrhem přišla sociální demokracie.

O jiné změně volebního systému uvažovala i bývalá Topolánkova vláda s lidovci a zelenými. Její podstatou měl být bonus v podobě určitého počtu křesel navíc pro vítěze oproti poměru procent získaných ve volbách. Tím by se mělo zabránit opakování volebního patu.

Proti přidání křesel vítězi voleb se ale kromě levicových stran postavili i lidovci. Z dlouho chystané změny tak nakonec nebylo nic. - čtěte Reforma volebního systému má trhlinu, řecký model vadí lidovcům

Prospělo by zemi, kdyby ČSSD a ODS prosadily změnu volebního systému?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 13. ledna 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2337
NE
NE 667

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video