Nejvíce Paroubka dráždí byt za osm a půl milionu korun, který si loni koupil Topolánek.

Nejvíce Paroubka dráždí byt za osm a půl milionu korun, který si loni koupil Topolánek. | foto: Dan Materna, MF DNES

Paroubek chtěl odlákat pozornost od Krause k ODS

  • 333
Premiér Paroubek se snaží ze všech sil odvést pozornost od kakaového skandálu Michala Krause, jehož případ už vyšetřuje policie. Proto Paroubek ihned poté, co v pondělí večer oznámil Krausův odchod z politiky, vyzval novináře, aby se věnovali "podezřelým kauzám ODS".

"Proč se tím nikdo nezabývá?" ptel se premiér a vyjmenoval hned tři případy, o nichž média už několikrát v minulosti informovala. MF DNES přináší jejich shrnutí.

Topolánkův byt
Nejvíc Paroubka dráždí byt za osm a půl milionu korun, který si opoziční lídr Mirek Topolánke koupil loni v létě na dobré adrese – v Praze na Hradčanech. Kromě vlastních úspor a pětimilionové hypotéky použil na byt 2,5 milionu korun, které získal z prodeje svého čtvrtinového podílu v ostravské firmě VAE.

A právě to se Paroubkovi nelíbí. "Vím ze své bývalé funkce, že tato společnost nezaplatila zhruba šest milionů První městské bance," připomíná premiér, dříve ekonomický náměstek pražského primátora.

Bývalá Topolánkova firma VAE si v 90. letech skutečně od městské banky půjčila 67,5 milionu, ale celý dluh nakonec nebyla schopna splatit. U jednání, jak zbytek dluhu doplatit, už Topolánek po odchodu z firmy nefiguruje.

"Žádný politik v této zemi si nekoupil byt tak regulérním způsobem. Kdokoliv zpochybní koupi, na toho podám žalobu," pohrozil Topolánek. Z jeho spolustraníků se jen místopředseda Petr Nečas odvážil podotknout, že kupovat si osmimilionový byt rok před volbami nebylo "taktické".

Sídlo ODS od tunelářů
Paroubek dále poukazuje na dva roky starý nákup nového partajního sídla ODS v Praze na Malé Straně, které Topolánkova strana koupila za sto milionů korun od lidí odsouzených za vytunelování Ekoagrobanky a První slezské banky."Nevěděli jsme o tom, zajímal nás hlavně ten dům," tvrdí Topolánek.

"Stejným způsobem jako Kraus by muselo odstoupit i celé vedení ODS," srovnává Paroubek případ s Krausovou aférou. Ale rozdíl je v tom velký: zatímco ODS koupila od podvodníků dům za tržní cenu, Kraus se s odsouzeným Františkem Rigem aktivně pustil do podnikání ve zpracování ghanského kakaa.

Kdo jiný než Petr Nečas, ochránce morálky v ODS, opět jako jediný mohl označit pořízení sídla od tunelářů za "politický problém".

Podnikání s VZP
Asi nejkřiklavějším případem, na nějž Paroubek poukazuje, je podnikání europoslanců za ODS Milana Cabrnocha a Miroslava Ouzkého s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (Cabrnoch byl i ve správní radě VZP).

Ještě jako čeští poslanci a členové zdravotnického výboru si v roce 2001 založili firmy IZIP a bez výběrového řízení získali lukrativní zakázku od VZP: vytvoření internetových zdravotních knížek. Na zakázce inkasovali od VZP 147 milionů korun.

"Je hluboce urážlivé srovnávat úspěšný projekt s praním špinavých peněz, k němuž pan Kraus užíval účet své matky," reagoval Ouzký. Ale za podnikání kritizoval Cabrnocha s Ouzkým už i šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "Je určitě diskutabilní, pokud politici mají firmu, která poskytuje službu či něco dodává pro stát či veřejný sektor," míní Tlustý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video