Základem řešení by měla být dohoda ODS a ČSSD.

Základem řešení by měla být dohoda ODS a ČSSD. | foto: Jan Zátorský

Paroubek chce od Klause slib jmenování premiérem

  • 1056
Jiří Paroubek seznámil prezidenta Václava Klause s návrhem, jak by ČSSD řešila povolební pat. V čem přesně "komplexní plán" spočívá, neprozradil. Základem by prý měla být dohoda ODS a ČSSD. Paroubek také žádá od Klause slib, že ho jmenuje premiérem v případném druhém pokusu o sestavení vlády.

Paroubek řekl, že v první fázi počítá jeho plán s dohodou obou nejsilnějších stran. "V těch dalších fázích by se vidělo," řekl novinářům bez dalších podrobností.

Podle neoficiálních informací Paroubek chce od prezidenta slib, že ho jmenuje premiérem v případném druhém pokusu o sestavení vlády. "Pokud bude Topolánek vědět, že je jeho první pokus zároveň posledním, bude se chovat podle toho," řekl jeden z politiků ČSSD.

Funkční vláda tak podle něj může vzniknout do konce srpna. V případě, že vznikne Topolánkův kabinet, měl by podle ČSSD v čele Sněmovny zasednout sociální demokrat. Zda bude zvolen ještě před jmenováním vlády, nebo až po něm, prý nebude důležité.

ODS: Ať Paroubek přestane s ultimaty
ODS odmítla Paroubkův povolební postup. Nelíbí se jí, že chce na druhý pokus sestavit vládu sám. Vyzvala ho, aby přestal s ultimaty a jednal věcně.

Paroubkův přístup označili představitelé ODS za nepřijatelný. "Jiří Paroubek vsadil vše na kartu obstrukce a destrukce. Svojí nekonstruktivností  zablokoval a i nadále blokuje ustavující schůzi Poslanecké sněmovny."

Tyto "obstrukce" podle ODS vedou k absurdní situaci, že dva měsíce po volbách má Česko vládu, která nemá žádný mandát vládnout. - celé prohlášení ODS najdete zde

Partneři se smiřují s menšinovým kabinetem
Úvahy o předčasných volbách či vládě s omezeným mandátem, jak o nich mluví KDU-ČSL a část ODS (více zde), považuje ČSSD za bezpředmětné. Přijde na ně řada až v případě krachu druhého pokusu o sestavení vlády, tvrdí sociální demokraté.

Se vznikem menšinového kabinetu ODS se zřejmě pomalu smiřují i menší koaliční partneři vítěze voleb, lidovci a zelení. "Byla to první věc, která každého napadla hned po volbách, ale existovala šance na jiné řešení, kterou jsme se museli pokusit realizovat," řekl ČTK jeden z koaličních partnerů ODS.

Podle něj je pravděpodobné, že mezi ČSSD a ODS vznikne obdoba opoziční smlouvy z let 1998 až 2002, která zajistí, že na ministerstvech a v dalších funkcích zůstanou lidé nynějších vládních stran.

Paroubek po hodinové schůzce na Hradě zopakoval, že jeho vláda za nynější situace neodstoupí. "Řekl jsem jednoznačně, že demisi pod tlakem žádný sociálnědemokratický předseda vlády nebude podávat, pokud to nebude podle ústavy. Podle ústavy ji mám podat po ukončení schůze Poslanecké sněmovny," uvedl.

Páteční volba se možná neuskuteční
Ustavující schůzi poslanci stále neukončili, protože ani na pátý pokus nedokázali zvolit svého předsedu. Znovu to zkusí v pátek. Podle některých zdrojů je ovšem možné, že se volba neuskuteční. 

V pátek půjde ke Klausovi předseda ODS Mirek Topolánek. Šéf vítězné strany se sice dohodl na vládě s KDU-ČSL a Stranou zelených. Sociální demokracie už ale definitivně odmítla středopravicový projekt podpořit, je i proti možnosti, aby trojkoaliční kabinet vládl jen do předčasných voleb. "Jasně jsme řekli, že o trojkoalici nechceme ani slyšet," prohlásil Paroubek.

Hrad setkání s Paroubkem nebude podle svého mluvčího Petra Hájka komentovat. Premiér věří, že prezident bude o jeho návrzích uvažovat. Zda se v nejbližší době znovu setká s Topolánkem či dalšími politiky koalice, nechtěl Paroubek říci s tím, že podobné rozhovory vyžadují klid.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue