Fotografie z návštěvy hnědouhelného dolu před volbami v roce 2010 připomíná jeho současnou pozici ve straně: ČSSD se snaží o jeho izolaci.

Fotografie z návštěvy hnědouhelného dolu před volbami v roce 2010 připomíná jeho současnou pozici ve straně: ČSSD se snaží o jeho izolaci. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Izolovat mě se vám nemusí vyplatit, vzkazuje Paroubek ČSSD

  • 635
Bývalý předseda ČSSD je ve vlastní straně prakticky v izolaci, vlastní partaj ale založit nechce. Píše dvě knihy, po večerech má víc času na dceru Margaritu. A říká: V současném složení nemá vláda Petra Nečase šanci přežít.

Jiří Paroubek už členem žádného stranického orgánu není. "Myslím, že pokus o mou izolaci v rámci ČSSD byl skutečně dokonalý, jeho autorům gratuluji. Nevím ale, jestli je to dlouhodobě z jejich hlediska moudré," říká v rozhovoru pro Metro bývalý předseda sociální demokracie.

Když se v roce 2005 "buldozer Paroubek" stal premiérem, média na něj pěla chválu. Kdy se to podle vás otočilo?
Když teď píšu paměti, tak vidím, že ty útoky tu byly od prvního dne. Útoky naprosto brutální, na mě, na mou rodinu. To, co napsali někteří novináři o mé bývalé manželce, nemá obdoby v dějinách České republiky. Takto se nepsalo ani o lídrech komunistů, natož o jejich rodinných příslušnících. Ti lidé v médiích, jejichž podpora řekněme patří pravici, se chovali naprosto nekorektním způsobem.

IZOLACE V REGIONU

Expředsedu nepustí ani do zasedací místnosti

Myslíte, že vládní koalice přežije čtyři roky?
V tomto složení a za vedení Petra Nečase určitě ne.

Co ji může rozklížit?
Tak já myslím, že je rozklížená jako ještě žádná vláda nebyla. Tady si ti lidé nesedí ani lidsky, ani nedokážou věcně řešit problémy. Je to nejslabší vláda, kterou za demokratického režimu pamatuji.

Hodláte k jejímu konci nějak přispět?
Tohle je věc sociální demokracie. Pokud nebyla umožněna diskuse ve Sněmovně o některých klíčových záležitostech, jako je například kauza pana ministra Víta Bárty, to znamená zneužívání informací z policie ve prospěch jeho bývalé firmy ABL, kauza tunelu pana Vondry v rámci českého předsednictví a konečně i situace v českém zdravotnictví, kdy prostě vláda není schopna se dohodnout s odcházejícími lékaři a hrozí kolaps, který tady nikdy nebyl, je o tom potřeba diskutovat. A pokud vláda k tomu není ochotná, tak jedinou možností je hlasovat o nedůvěře.

Ubírá se současná ČSSD po vašem odchodu z vedení správným směrem?
Významná část zaměstnanců ví, že se jim sníží mzdy, tedy i životní úroveň. Lidé nevědí, zda za pár týdnů budou mít zajištěnu akutní péči v nemocnicích. To jsou starosti běžných lidí... No, a v této situaci filozofovat o tom, jestli bychom měli být takzvaně konstruktivní opozicí a jednat s vládou a koaličními stranami, jako teď ČSSD s Věcmi veřejnými o přímé volbě prezidenta? Tak to je třeba aspoň užitečné. Ale pokud jde o podporu škrtacích reforem nebo důchodové reformy postavené na bázi povinného důchodového pojištění, tak to by se sociální demokracie měla mít na pozoru.

A jaká podle vás teď strana je?
Na jedné straně je hlomozně opoziční, ale to už většinou končí, a na straně druhé jsou lidé, kteří se omlouvají za něco, co naše strana nikdy nespáchala, a v předklonu předávají premiérovi dárkové balíčky.

Tak proč nezaložit vlastní stranu jako Miloš Zeman?
To je předčasná otázka.

Vyhovuje vám tedy být řadovým členem?
Zatím s tím nemám problém. Faktem je, že pokud v ČSSD zvítězí pohled, že sociální stát je přebujelý, jak říká Michal Hašek, a já se obávám, že je velmi reálné, že tento pohled na věc zvítězí, tak to pro mě bude opravdu velký problém se s tím srovnat.

Nechcete lídrem Haška ani Sobotku. Ale když už, tak koho spíš?
To se uvidí, koho si zvolí členové. Já nejsem ani delegát sjezdu.

Jak trávíte čas, když neposlancujete?
Myslím, že trávím hodně času ve Sněmovně, kde se snažím s věcmi seznamovat do hloubky. Věnuji se internetovému časopisu Vaše věc, kde se nám podařilo přitáhnout asi 400 blogerů a počet čtenářů trvale roste. A samozřejmě píšu teď dvě knihy, tady zrovna vidíte, že mám napsaná jména zahraničních politiků, kterým chci věnovat alespoň pár vět, kromě těch padesáti významných státníků a politiků, se kterými jsem se sešel a kterým se věnuji podrobně. Tuto knížku o zahraniční politice mám už asi ze tří čtvrtin dokončenou a plnou parou píšu také knihu o svém vnitropolitickém působení v letech 2004 až 2010. Samozřejmě věnuji se rodině, na dceru jsem čas neměl, když jsem byl předsedou sociální demokracie. No, tak teď mám času, aspoň po večerech, poměrně dost. Takže dcera, myslím, je spokojená.

Kdy vaše knihy vyjdou?
Ta jedna může vyjít do poloviny roku, ta druhá někdy po prázdninách.

Když jsme u knih, jak se prodává kniha vaší ženy?
Já myslím, že velmi dobře. Už ten základní náklad je snad už z velké části rozprodán, a bude se tedy ještě navyšovat.

A plánuje nějaké pokračování?
Nějaké psaní žena dál plánuje, ale už asi ne o politice. Říkala, že má dva nějaké projekty, ale bude se teď spíše věnovat své podnikatelské činnosti.

JIŘÍ PAROUBEK

Narodil se v roce 1952 v Olomouci. S první ženou Zuzanou má syna Jiřího, s manželkou Petrou dceru Margaritu. V dubnu 2005 se stal premiérem. Od roku 2006 až do loňských voleb šéfoval sociálním demokratům. Dnes je řadovým poslancem. Své neúspěchy často připisuje pravicovým médiím. Už legendární je jeho hláška: "Kdo z vás to má?" Pronesl ji při vysvětlování svých majetkových poměrů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video