Premiér Paroubek a Gerhard Schröder

Premiér Paroubek a Gerhard Schröder - Maskoti ČSSD mávají českými vlajkami za zády českého premiéra a Gerharda Schrödera. | foto: David PortMF DNES

Paroubek a Schröder společně zdolali Říp

  • 1783
Tlačenku a pivo, to si už předem objednal bývalý německý kancléř Gerhard Schröder k páteční večeři večeři v Praze. Asi aby měl sílu před výšlapem na Říp, kam šel podpořit lídra ČSSD Jiřího Paroubka.

Přejít na volební speciál

ČTĚTE TAKÉ:
Paroubek: Umíme řídit zemi, ekonomika roste víc než jinde

Stovky sociálních demokratů se sjely k Řípu, aby vystoupily na jeho vrchol a tam demonstrovaly svou politickou sílu. V čele kráčel premiér a hlavní volební lídr Jiří Paroubek doprovázený německým stranickým kolegou bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem, popsala ČTK.

Ještě na parkovišti pod Řípem oba politikové podepisovali zájemcům své fotografie. Schröder řekl sociálním demokratům, aby byli pyšní na Paroubka, protože není jiná země, kde by byl takový hospodářský růst, jako je v Česku. Zároveň je podle ČTK ujistil, že je srdcem s nimi.

Sociální demokraté se poprvé na Řípu sešli před volbami v roce 2002. Tehdy na vrcholu představili svůj volební program a zahájili volební kampaň. Na Říp šli i před volbami do Evropského parlamentu. Postupně se z toho stala tradice.

Proč právě Schröder?
Proč si ČSSD zve na pomoc Schrödera? A opravdu věří, že jí může pomoci získat rozhodující hlasy ve vyrovnaném klání s ODS?

"Bereme to jako výraz podpory od úspěšného evropského politika. Chceme také ukázat, že máme v Evropě partnery," vysvětluje Paroubkův zahraniční poradce Jan Hamáček, který je zároveň organizátorem Schröderovy návštěvy.

Bývalý spolkový kancléř však nemusí být vnímán jen jako "úspěšný politik“. Po odchodu z politiky získal křeslo šéfa dozorčí rady rusko-německého plynařského konsorcia s ročním platem 250 tisíc eur.

Konsorcia, jemuž se Schröderova vláda těsně před svým koncem v tichosti zaručila za úvěry a jehož ředitelem je bývalý východoněmecký komunistický agent.

"O těchto kontroverzních věcech však většina lidí neví a Schröder je pro ně pořád německý kancléř," míní politolog Pavel Šaradín. "Pro ČSSD je jeho podpora prostě politická reklama, vždyť hlavním cílem v kampani je být co nejvíce vidět. A to se jim tímto daří," dodává Šaradín.

Připomíná, jak sociální demokraté dodnes využívají nedávnou návštěvu britského premiéra Tonyho Blaira: ve městech visí plakáty s Paroubkem po jeho boku.

Funguje podpora ze zahraničí?
Zvedne tohle všechno straně preference? Dosud neexistuje žádný průzkum veřejného mínění, jestli podpora od zahraničních politiků má nějaký vliv na rozhodování voličů.

"My pouze z našich výzkumů víme, že lidé se soustředí na domácí hřiště a zahraniční politika je příliš nezajímá," říká sociolog Jan Hartl z agentury STEM. "Má to jakýsi vedlejší vliv, když si lidé řeknou: Oni ho ve světě berou vážně."

Vliv setkání se zahraničními politiky naopak nepřeceňuje šéf ODS Mirek Topolánek. Ve středu se v Praze setkal s bývalým britským premiérem Johnem Majorem. Poté, co Major odjel na letiště, Topolánek přiznal: "Naše setkání na výsledek voleb nemá vliv."

Zato Paroubek chce své premiérské kontakty dávat na odiv ještě pozváním budoucího italského premiéra Romana Prodiho na květnový sjezd sociálních demokratů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video