Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně | foto: Petr Topič, MAFRA

Parlamentu vládne několik koalic. Roli hrají volby, připustil Sobotka

  • 80
Kdo v Česku vlastně vládne? Otázka vypadá nesmyslně, ale ve Sněmovně, která schvaluje zákony, to jsou i jiné většiny než vládní. Ukázala to hlasování o kontrole kotlů v domácnostech, pomoci v hmotné nouzi i nemocenské v prvních třech dnech. „Rozvolnění lze očekávat. Bylo to vidět během celého volebního období,“ řekl iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Vládní zákon o ovzduší, který nařídí lidem, aby pustili do domácnosti pod hrozbou pokuty až 50 tisíc úředníky kvůli kontrole kotlů, schválila ČSSD s ANO a komunisty. (více zde)

Při hlasování o tom, zda se má znovu vyplácet nemocenská v prvních třech dnech prohráli sociální demokraté a komunisté s „pravicovou“ koalicí ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS (podrobnosti zde).

Stejně jako když se hlasovalo o tom, že nezaměstnaní, kteří přijmou veřejnou službu alespoň na dvacet hodin měsíčně, na tom budou lépe než ti, kteří o to stát nebudou. (více zde) I tady rozhodla většina opoziční pravice a ANO s lidovci. Poražená byla ČSSD.

Roli v tom hrají blížící se volby, přiznal premiér

„Pokud jde o poslanecké návrhy, o různé návrhy senátní nebo opoziční, tak se dá očekávat, že tak jak se budou blížit volby, strany budou spíše reflektovat svůj volební program a své klíčové priority,“ řekl iDNES.cz Sobotka.

To, že v parlamentu vládnou v některých případech jiné koalice než ta vládní, ho nechává v klidu. „Pokud jde o vládní program, neočekávám, že by měl být problém,“ uvedl předseda vlády.

Musí se podle něj rozlišovat, o čem se v Poslanecké sněmovně hlasuje. Znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, které navrhli komunisté, měla ČSSD ve svém programu. Zákon týkající se toho, aby šli nezaměstnaní na veřejnou službu, zase poslancům poslal Senát. Zákon o ovzduší, který se týká i kontroly kotlů v domácnostech, byl ale vládní.

„Pokud jde o zákon o ovzduší, ten byl sice vládní, ale ne koaliční, protože my jsme prolomení domovní svobody nepodpořili už při projednávání ve vládě. Nemohlo tedy být žádným překvapením, že jsme pro tento zásah do základních svobod nehlasovali ani ve Sněmovně,“ uvedl pro iDNES.cz vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

„Stále tu vládne koalice, která tvoří kabinet. To, že nemáme na vše stejný názor, je v demokracii normální. Stejně tak je normální, že se vládní strana na něčem shodne s opozicí,“ uvedl předseda KDU-ČSL.

Babiš: Prostě máme v některých věcech jiný názor

Ve středu to ovšem bylo ve Sněmovně vidět výrazněji než jindy. „Já bych to nenazýval koalice. Dochází k hlasováním různým. Myslím si, že v principu koalice funguje. Je důležité, abychom prosadili rozpočet, na principiálních věcech se domlouváme, ale samozřejmě dochází k různým kontroverzím. V některých věcech máme jiný názor,“ řekl šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Rozmanitým koalicím rozhodně není konec. Už příští týden ve středu se bude hlasovat o zákonu o střetu zájmů. A i když jde o vládní návrh, jádro hlasů pro něj se bude hledat na ose ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Jde totiž o to, zda se do zákonu dostanou omezení členů vlády, aby nesměli být ovládající osobu ve firmách (tedy mít přes čtyřicet procent) či vlastnit média.

To se týká Babiše, který prostřednictvím svého Agrofertu vlastní mediální dům MAFRA, pod nějž patří iDNES.cz, Mladá fronta DNES, Lidové noviny, Metro a hudební televize Óčko. Babišovi patří i Rádio Impuls.

Bělobrádek: Střet zájmů je nadkoaliční problém

„Střet zájmů je nadkoaliční problém. Většina demokratických stran se shoduje, že člen vlády nemá ovládat média a jeho firmy by neměly těžit z dotací a veřejných soutěží. To je abeceda demokracie a může mě jen mrzet, že ANO snahu tento problém civilizovaně, standardně jednou pro vždy a s platností pro všechny vyřešit, vnímá jako útok na svého předsedu,“ řekl Bělobrádek k tomu, proč se u tohoto zákona zformuje jiná většina.

Podle premiéra Sobotky vytváření různých koalic lze přičíst i snaze opozice. „Bylo to vidět během celého volebního období. Prostě opozice záměrně předkládá návrhy zákonů, které míří do oblastí, kde se koalici nepodařilo najít úplnou shodu. A pak strany hledají možnost, jak vyjádřit určitý diferencovaný postoj,“ řekl ve čtvrtek iDNES.cz Sobotka.

Zdůraznil, že pokud jde o klíčové návrhy zákonů, všechny koalice prosadila. „Jediný, který spadl pod stůl, byl protikuřácký zákon. A ten jsme předložili znovu. Neobávám se, že bychom u klíčových vládních návrhů shodu nenašli,“ doplnil předseda vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video