Poslanci ztratili od začátku roku víc než desetinu lidí, kteří jim důvěřovali. Ilustrační foto

Poslanci ztratili od začátku roku víc než desetinu lidí, kteří jim důvěřovali. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MAFRA

Parlamentu po zmatcích s volbami důvěřuje jen čtvrtina lidí

  • 15
Hra o termín předčasných voleb a jejich následné odložení snížilo už tak nízkou důvěru lidí v obě komory parlamentu. Poslancům i senátorům důvěřuje jen zhruba čtvrtina dotázaných. Z ústavních činitelů si důvěru udržuje jen prezident, věří mu 70 procent respondentů, ukázal průzkum STEM.

Výsledná křivka důvěry se u Sněmovny ustálila na 27 procentech, u senátorů na 24 procentních bodech. Přitom zkraje letošního roku, kdy se Česko ujalo předsednictví Evropské unii, důvěra v obě parlamentní komory stoupla. Poslancům v únoru důvěřovalo 39 procent dotázaných, senátorům 32 procent.

V zářijovém průzkumu se tak Sněmovna propadla na hodnotu srovnatelnou s dobou hlubokých politických krizí na konci roku 1997 nebo na počátku roku 2000, uvádějí autoři průzkumu. V roce 1997 se rozštěpila ODS a padla Klausova vláda, o tři roky později nastala krize kvůli opoziční smlouvě.

Důvěra lidí v ústavní instituce v září 2009 v průzkumu STEM

Důvěra lidí v ústavní instituce v září 2009 v průzkumu STEM.

Ústavním institucím nejvíc důvěřují stoupenci ODS, vysoká je podle STEM důvěra také u příznivců lidovců nebo TOP 09. Naopak levicoví přívrženci důvěru k nejvyšším institucím nechovají. Horní komoru komunističtí voliči vnímají jako zcela zbytečnou.

PRŮZKUM STEM

Výsledky pocházejí z průzkumu, který probíhal ve dnech 18. až 25. září na reprezentativním vzorku obyvatel ČR starších 18 let. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal rozsáhlý soubor
1 256 respondentů.

Nedůvěru vůči parlamentu průzkum odhalil i u voličů zelených. Autoři zkoumání to vykládají nejspíš jako protest proti postupu v nedávné politické krizi.

Téměř nulová důvěra pro parlament v průzkumu jiné agentury

Podobný výzkum v téměř shodném období provedla i agentura SANEP. V něm dopadl parlament daleko hůř. Sněmovně i Senátu podle něj věří jen 4 procenta dotázaných. SANEP se v internetovém průzkumu ptal téměř devíti tisíc lidí. Největší důvěru vyjádřili Ústavnímu soudu.

Na druhém a třetím místě se v tomto zkoumání umístil prezident Klaus a Fischerova vláda. Václavu Klausovi věřilo podle SANEPu 27 procent dotázaných, vládě čtvrtina respondentů. - čtěte Poslancům nevěří skoro nikdo. Boduje Ústavní soud, ukázal průzkum


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video