Koalice socialistů a lidovců v Rakousku těsně zvítězila. Uspěli i nováčci

  • 129
Rakušané v neděli vybírali ve volbách své zástupce do parlamentu. Z předběžných volebních výsledků vyplývá, že současná vládní koalice by měla ve volbách získat dostatek hlasů k vytvoření staronové vlády. Oproti předchozím volbám uspěla i strana miliardáře Stonacha a liberálové, vypadli populisté.

Nejsilnější stranou v Rakousku podle odhadů zůstává Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna s podílem 27,1 procenta hlasů. Koaliční Rakouská lidová strana (ÖVP) by měla získat 23,8 procenta. To by této dvojici zajistilo těsnou většinu v dolní parlamentní komoře. Jde však o historicky nejhorší výsledek obou stran rakouské tradiční velké koalice

Volby v Rakousku

Volební místnosti se otevřely v 6:00 a odevzdat svůj hlas mohli Rakušané do 17:00. Poté začala volební komise zveřejňovat dílčí a průběžné výsledky, večer pak předběžné konečné výsledky. Oficiální konečný stav ale bude podle agentury DPA zřejmě znám až v pondělí.

V Rakousku, které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, může volit 6,3 milionu lidí. Vybrat si svého poslaneckého kandidáta mohou již podruhé i šestnáctiletí. Alpská republika je tak s tímto nízkým věkovým limitem jediná v Evropě.

SPÖ již prohlásila, že chce v dosavadní koaliční spolupráci pokračovat. ÖVP uvedla, že je připravena k jednáním s SPÖ, avšak odmítla vyloučit možnost vytvoření koalice s jinými stranami. Podle univerzitní profesorky Sylvie Kritzingerové se ÖVP tímto postojem pouze snaží zlepšit si vyjednávací pozici. "Myslím si, že velká koalice bude pokračovat ve své práci," řekla Kritzingerová.

Socialisté svou volební kampaň zaměřili na témata sociální spravedlnosti. Ústředním tématem byly daně. SPÖ chce daňově ulehčit všem lidem, kteří měsíčně vydělávají do 4 tisíc eur (103 tisíc korun), a zároveň zvýšit daně milionářům. ÖVP hodlá snížit daňové břemeno střednímu stavu a zejména rodinám.

Pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) podle odhadů získala 21,4 procenta hlasů. Jedná se o předběžné výsledky ve kterých nejsou zaneseny hlasy z korespondenčního hlasování.

V dolní parlamentní komoře mírně posílili Zelení. Ti se snažili profilovat jako jediná strana, která se nenamočila do žádných korupčních skandálů. Průzkumy jim přisuzovaly až 15 procent hlasů, nakonec záskali jen 11,5.

Předvolební přešlapy Svobodných

Svobodní si polepšili o téměř čtyři procenta i přesto, že jim v poněkud zatuchlém rakouském politickém rybníku přece jen vyrostla nová konkurence v podobě euroskeptické formace Team Stronach. V debatách a rozhovorech její šéf, 81letý rakousko-kanadský podnikatel Frank Stronach, vynikal především poněkud neuspořádanými myšlenkami.

Zcela vedle šlápl například návrhem na zavedení trestu smrti pro nájemné vrahy. Dvouciferný výsledek, který si Stronach vysnil, se tak nekonal - strana získala 5,8 procenta. (o fenoménu Strohnach čtěte více zde).

Šanci těsně překonat čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu neproměnil populistický Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ). Naopal uspěla nová liberální strana Nové Rakousko (Neos) v čele se zakladatelem stavebního koncernu Strabag Hansem Peterem Haselsteinerem.

BZÖ má tradiční zázemí hlavně v Korutanech, kde ji v roce 2005 s dalšími odštěpenci od FPÖ zakládal už zesnulý hejtman Jörg Haider. I když strana mohla profitovat z věcného vystupování svého volebního lídra Josefa Buchera, jenž se snažil oslovit středové voliče, svůj senzační desetiprocentní zisk z předchozích voleb už nezopakovala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video