Moldavanka z vesnice Dorotčaja vhazuje svůj hlas do mobilní volební urny. (5. duben 2009)

Moldavanka z vesnice Dorotčaja vhazuje svůj hlas do mobilní volební urny. (5. duben 2009) | foto: Reuters

Parlamentní volby v Moldavsku drtivě vyhráli komunisté

  • 6
V Moldavsku už potřetí v řadě vyhrála parlamentní volby komunistická strana v čele s prezidentem Vladimirem Voroninem. Z předběžných výsledků vyplývá, že získá v parlamentu většinu. Moldavská opozice je rozhořčena a hrozí protesty, opoziční strany měly při předvolební kampani ztížený přístup do médií.

Komunistům dalo svůj hlas 49,9 procenta voličů, což jim zaručuje 60 křesel v 101členném parlamentu. Prezident Vladimir Voronin řekl, že priority vládnoucí strany zůstanou nezměněny: rozvoj Moldavska, jeho integrace do Evropy, urovnání konfliktu v Podněstří a rozvoj vztahů s Ruskem.

Kromě komunistů se do parlamentu dostaly ještě tři opoziční proevropské strany, které mají dohromady 35 hlasů. Všechny jsou pro užší vztahy s Evropskou unií i pro politiku volného trhu a nejsou proti členství země v NATO.

Volební komise v Kišiněvě čeká na první voliče. (5. duben 2009)
Volební komise v Kišiněvě čeká na první voliče

Komunisté se dostali k moci v roce 2001, kdy prosazovali proruské programy. V roce 2005 udělali radikální obrat směrem k Evropské unii, ale nadále se snažili vycházet dobře s Moskvou, na níž jsou závislí v dodávkách plynu a s níž řeší situaci v problematickém Podněstří.

Účast ve volbách byla podle komise 59 procent. Hlasování monitorovalo na tři tisíce pozorovatelů, kteří doposud neshledali žádné vážné pochybení při hlasování. Delegát Evropské komise v Kišiněvě ale poukázal na nesrovnalosti během předvolební kampaně.

Stejně jako při předchozích volbách měly opoziční strany velmi ztížený přístup do médií, hlavně do televize a rozhlasu, které kontrolují komunisté. "To byl hlavní problém," řekl Wolfgang Behrendt a připomněl, že Evropská komise financovala projekty na podporu svobodných a vyvážených voleb v Moldavsku.

Moldavsko

je jedním z nejchudších států Evropy. Průměrná měsíční mzda dosahuje necelých 7 tisíc korun.

Moldavská opozice je vítězstvím komunistů ve volbách rozhořčena a hrozí protestními akcemi.

"Pokud zjistíme, že nesrovnalosti při volbách měly vliv na jejich výsledek, vyjdeme do ulic a neodejdeme, dokud nebudou vypsány předčasné volby," řekl předák Liberální strany Vlad Filat.

Moldavsko brzy čekají další volby. Současnému prezidentovi končí tento měsíc již druhý mandát a ústava mu nedovoluje ucházet se o třetí. Hlavu státu volí v Moldavsku parlament. Voronin potvrdil, že po odchodu z funkce nechce zůstat mimo politický život. Nejraději by se zabýval poslaneckou prací.

K tomu, aby mohli na jaře prosadit jako prezidenta svého kandidáta, ale komunisté potřebují dvoutřetinovou většinu, k níž jim chybí jeden hlas. Pokud nynější rozdělení mandátů zůstane, budou muset vyjednávat s opozicí. 

Moldavsko

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video