Parlamentní volby v Maďarsku (6. dubna 2014)

Parlamentní volby v Maďarsku (6. dubna 2014) | foto: Reuters

Maďaři volili nový parlament, v ulicích Budapešti se kampaň nezastavila

  • 10
Maďarské parlamentní volby proběhly v klidu, v ulicích Budapešti ovšem i v době hlasování pokračovala předvolební kampaň. Do výsledků mohli letos poprvé promluvit zahraniční Maďaři, kteří od vlády premiéra Orbána získali maďarské pasy.

V mnoha evropských zemích platí, že předvolební kampaň končí krátce před začátkem hlasování. Tak tomu bylo donedávna i v Maďarsku, letos je však situace jiná. "Ještě pořád je možné na ulicích vidět stánky politických stran, které agitují pro své kandidáty," hlásí z Budapešti zpravodaj iDNES.cz Luboš Palata.

Levice si stěžuje na propagandu

Opoziční socialisté podali stížnost na porušení volebních zákonů, jehož se měla dopustit strana Fidesz.

Na oficiálním webu maďarské vlády se v pátek a v sobotu objevil text Orbánova projevu v Szegedu a v Debrecíně. Řeč podle socialistů obsahovala předvolební propagandu

Nová volební pravidla schválená parlamentem z iniciativy hnutí Fidesz omezují předvolební kampaň politických stran, ale vládní propagandu nezakazují.

Zdroj: ČTK

Nejvíc jsou podle něj v ulicích metropole vidět příznivci levicové opozice, která má stále alespoň teoretickou šanci porazit vládní Fidesz a odstavit jej od moci. Kampaň se vyhýbá jen bezprostřednímu okolí volebních místností, kde je agitace zakázána.

I přes vysoké nasazení jednotlivých stran se ovšem nezdá, že by se Maďaři o volby zajímali víc než obvykle. Hodinu po poledni odevzdalo hlasy přes 34 procent voličů. V Budapešti to bylo téměř 40 procent, doplnila agentura ČTK.

K urnám míří i Maďaři z ciziny

"Není vidět nějaká obrovská aktivita voličů. Není to tak, že by lidé volby nějak zásadně prožívali. Dá se očekávat, že účast bude o něco menší než před čtyřmi roky," informuje Palata.

Do volebních výsledků mohli poprvé promluvit i Maďaři ze zahraničí, kterým kabinet Viktora Orbána udělil maďarské občanství. Nové pasy získalo asi půl milionu Maďarů, zejména ze Srbska a Rumunska. K volebním urnám by podle odhadů mohlo zamířit zhruba 200 tisíc z nich.

Příznivci levice se bojí o demokracii

Hlasování neprovázely žádné výraznější střety mezi příznivci jednotlivých stran. Vládní strana Fidesz chystala na večer bouřlivou oslavu volebního vítězství. Všechny své příznivce pozvala k modernímu kulturnímu centru na pobřeží Dunaje, kterému místní říkají Velryba.

Zpravodaj iDNES.cz hovořil v ulicích maďarské metropole s voliči všech klíčových stran. Příznivci premiéra Viktora Orbána tvrdí, že jeho strana Fidesz dala zemi ekonomicky do pořádku. Každý Maďar navíc ve své peněžence pocítil výrazný pokles cen elektřiny, vody nebo plynu. Ty za poslední rok a půl zlevnily asi o čtvrtinu, říkají obyvatelé maďarské metropole.

Levicovou opozici podporují ve volbách lidé, kteří se obávají o osud maďarské demokracie. Orbánův Fidesz má dosud v parlamentu pohodlnou ústavní většinu a v mnoha oblastech ji podle příznivců levice nadužívá.

"Mluvil jsem s lidmi, kteří mi říkali, že už i pracovní pozice ve školství nebo na úřadech se rozdělují podle stranického klíče," říká Palata. Odlišné politické názory nebývají důvodem pro vyhazov z práce, mohou však údajně zkomplikovat třeba případné povýšení.

"Fidesz má tak silnou pozici, že může prakticky rozhodovat o všem. To se tady opravdu dělo a je to jeden z důvodů, proč socialisté pořád ještě mají slušnou pozici, byť na výhru v těchto volbách to asi není," dodává Palata.

Krajní pravici nahrávají problémy maďarských Romů

Nadějné vyhlídky mělo i extrémně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik). Někteří z jejich příznivců se hlásí k myšlence "Velkého Maďarska". Stát by podle nich měl získat území, která před druhou světovou válkou patřila k Uhrám. Jobbik podporuje také řada odpůrců Evropské unie, kteří považují Brusel za jakési diktátorské uskupení.

Popularitě Jobbiku podle Palaty nahrává i nevyřešená otázka romské menšiny v Maďarsku. Romové patří k nejchudším vrstvám tamní společnosti a Fideszu se dosud nepodařilo jejich situaci zlepšit. "Je to jak problém sociální, tak i kriminální," vysvětluje zpravodaj iDNES.cz s tím, že romská kriminalita je v Maďarsku vyšší než v případě ostatních obyvatel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video