Pravoslavný průvod za klidný průběh parlamentních voleb v Tbilisi (29. září

Pravoslavný průvod za klidný průběh parlamentních voleb v Tbilisi (29. září 2012) | foto: AP

Všichni se děsí povolebního násilí, hlásí český pozorovatel z Gruzie

  • 24
Atmosféra v Gruzii připomíná ticho před bouří. Obyvatelé drobné země pod Kavkazem vybírají nový parlament a zároveň rozhodují o osudu současného prezidenta Michaila Saakašviliho. Na vypjaté volby dohlíží i Milan Štefanec z české neziskové organizace Nesehnutí. Podle předběžných výsledků zvítězila ve volbách strana Gruzínský sen v čele miliardářem Bidzinou Ivanišvilim.

Saakašviliho politickou kariéru ohrožuje nejbohatší Gruzínec Bidzina Ivanišvili. Současnému prezidentovi příští rok vyprší druhý prezidentský mandát a potřetí kandidovat nemůže. Pokud by Ivanišviliho blok Gruzínský sen ovládl parlament, znamenalo by to, že Saakašvili se nestane premiérem, jehož pravomoci nedávno výrazně posílil.

První odhady: Vítězí opozice

Parlamentní volby v Gruzii vyhrála podle prvních odhadů výsledků opoziční koalice Gruzínský sen v čele s miliardářem Bidzinou Ivanišvilim. Odhady propočítané z průzkumů před volebními místnostmi zveřejnila místní televize Imedi, podle níž opozice získala 51 procent hlasů a vládnoucí strana prezidenta Michaila Saakašvililho 41 procent. Vítězství opozice předpovídá i státní televize.

Ve večerních hodinách se za vítěze voleb prohlásily obě strany. "Zvítězili jsme. Gruzínský lid zvítězil," řekl Ivanišvili v opoziční TV9 a poděkoval voličům za podporu. Saakašvili přiznal vítězství opozice podle stranických kandidátek v Tbilisi, ale prohlásil, že vládnoucí strana vede v regionech a v jednomandátových obvodech. Je ale podle něho nutné počkat na definitivní výsledky. Ty budou vzhledem ke složitému volebnímu systému zveřejněny až v úterý.

Parlamentní volby v Gruzii se konají v atmosféře velkého zájmu voličů. Podle údajů ústřední volební komise hlasování proběhlo bez incidentů. To potvrzuje i opoziční tábor.

Gruzínské ministerstvo vnitra v noci na pondělí oznámilo, že dostává stížnosti na skupování voličských hlasů ze strany "konkrétního politického subjektu". Lidé prý za svůj hlas dostávají v průměru 250 larů (asi 3 000 korun). Která strana voliče uplácí, ministerstvo ani opozice nesdělily.

Volební místnosti se zavřely v 18:00 SELČ. Vedení koalice Gruzínský sen svolalo na večer do centra Tbilisi své příznivce, aby společně sledovali vyhlášení předběžných odhadů a společně oslavili své "velké vítězství".

Zdroj: ČTK

"Volby probíhají ve velmi vypjaté atmosféře. Přestože kandiduje více stran, je to pouze souboj mezi Saakašvilim a Ivanišvilim a jejich stranami Sjednoceným národním hnutím a Gruzínským snem," řekl iDNES.cz Milan Štefanec, který volby monitoruje pro gruzínskou organizaci Human Rights Centre.

Výsledek voleb lze podle něj jen těžko odhadnout. "Podle některých výzkumů Saakašvili ztrácí hlavně v hlavním městě, kde v sobotu přišlo na opoziční demonstraci až 250 tisíc lidí. Situace v regionech se těžko odhaduje. Ivanišvili tvrdí, že pokud volby nebudou brutálně zfalšované, tak musí získat v parlamentu až dvoutřetinovou většinu."

Saakašvili svého soka označuje za agenta Moskvy, Gruzínce ale prohraná válka s Ruskem už tolik nezajímá. "Nejsilnějšími tématy je korupce, sociální zabezpečení a nezaměstnanost. Problematika konfliktních oblastí už lidi tolik nezajímá jako před lety, což bylo dobře patrné i z projevů obou hlavních politiků. Zmínky o Abcházii nebo Jižní Osetii se daly spočítat na prstech jedné ruky," říká Štefanec.

"Velkým tématem jsou samozřejmě videa znázorňující mučení vězňů, které se objevila krátce před volbami a vyhnala lidi do ulic. Je to způsobené tím, že gruzínské zákony jsou velmi přísné a hodně rodin má někoho ve vězení, takže se jich toto téma osobně dotklo."

Rozdělená země

Podle komentátorů situace připomíná vulkán před erupcí a v tisku se otevřeně spekuluje o tom, že po oznámení výsledků propuknou nepokoje. "Doufám že k žádné eskalaci nedojde. Z rozhovorů s lidmi je zřejmé, že Gruzínci se nejvíce bojí povolebního násilí. Objevují se ale i fámy, že se už připravují vojska a v bytech se hromadí zbraně na potlačení případných protestů," líčí náladu pod Kavkazem Štefanec.

Gruzínský opoziční předák Bidzina Ivanišvili (1. října 2012)
Parlamentní volby v Gruzii (1. října 2012)
Gruzínský prezident Michail Saakašvili poté, co vhodil svůj hlasovací lístek do

Český zástupce dohlíží na regulérnost voleb v provincii Kachetie. "Falšování není tak brutální jako to, co jsem zažil během voleb v Ázerbájdžánu nebo Bělorusku. Jsou tu nějaké nedostatky, ale zatím to není nic masového, jako že někdo přijde a vhodí tři sta hlasovacích lístků do urny," říká Štefanec.

"Panuje spíše organizační chaos. Některé volební místnosti mají jen patnáct metrů čtverečních a tísní se v nich až okolo 40 lidí. Člověk pak ani neví, kdo je členem volební komise a kdo je volič," líčí zmatky na východě země. Upozorňuje však, že volební proces ještě nekončí a k největším podvodům většinou dochází až během sčítání hlasů.

Největší nekalostí byl podle něj případ z jedné vesnice, kde se okresní volební komise snažila před pozorovateli schovat kupu papírů. "Několik z nich jsme ukořistili a zjistili jsme, že to jsou evidenční karty lidí obsahující jméno, fotkou, datum narození, bydliště a číslo občanky voličů," říká Štefanec.

"Snažíme se zjistit, proč tyhle papíry měli, protože tyto dokumenty mohly být zneužity k tomu, aby za lidi hlasoval někdo jiný nebo přímo členové volební komise. Zároveň se snažíme vypátrat, jestli to by jen ojedinělý exces, nebo se to stalo i někde jinde."

Na výraznou polarizaci společnosti poukazuje tragický incident z vesnice Kolagi. "Rodina opozičního činitele nám oznámila, že jim někdo unesl devítiměsíční dítě. Když jsem tam přijeli, už tam byla policie a hrozně moc lidí. Za tři čtvrtě hodiny holčičku našli utopenou v nádobě na víno."

"Rodina z toho obvinila místní představitele vládní strany a prohlásila, že jim kvůli jejich opozičním aktivitám už bylo v minulosti vyhrožováno. Kolem celé události koluje mnoho fám a spekulací, ale v okolí nikdo nepochybuje o tom, že to mělo politický motiv," říká čtyřicetiletý pozorovatel z Česka.

Tbilisi, Gruzie

Tbilisi, Gruzie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video