Provizorní tábor migrantů u stanice pařížského metra Stalingrad (24. března...

Provizorní tábor migrantů u stanice pařížského metra Stalingrad (24. března 2016) | foto: Profimedia.cz

Pařížská policie zlikvidovala ležení migrantů u stanice Stalingrad

  • 141
Francouzská policie evakuovala z provizorního tábořiště u stanice pařížského metra Stalingrad několik stovek migrantů. Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka přes Egejské moře se za posledních 24 hodin výrazně zvýšil.

Vyklízení tábořiště u stanice metra Stalingrad na severovýchodě francouzské metropole proběhlo podle agentury AFP klidně. Migranti především z Eritreje, Etiopie, Súdánu a Afghánistánu tu žili v nuzných přístřešcích několik týdnů. Nyní se přesunou do ubytoven pro žadatele o azyl. Během akce zůstala stanice metra uzavřená.

Někteří z migrantů do tábořiště dorazili podle AFP z takzvané Džungle, tedy tábora u přístavního města Calais, z nějž se migranti snaží dostat do Británie.

V první polovině března francouzské úřady na základě soudního rozhodnutí jižní část tábora zlikvidovaly. Ponechaly jen některé společné části jako školy nebo modlitebny, které používají i lidé ze severní části tábora. Policisté i pracovníci úklidové čety přitom čelili protestům i agresi obyvatel tábořiště.

Také tábor u stanice metra Stalingrad pařížské úřady na počátku března už jednou zlikvidovaly. Po několika dnech jej ale migranti obnovili. Od června loňského roku úřady už na území francouzského hlavního města zrušily 18 provizorních tábořišť migrantů.

Životní podmínky v provizorních táborech připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů dál nechtějí tolerovat.

„Raději nás tady zabijte, ale neposílejte nás zpět do Turecka“

Příliv uprchlíků z Turecka do Řecka přes Egejské moře se za posledních 24 hodin výrazně zvýšil. Na řecké ostrovy se dostalo 766 přistěhovalců, kteří vypluli z Turecka, informovala s odvoláním na řecké úřady agentura DPA. V neděli a počátkem tohoto týdne úřady zaznamenaly citelný pokles počtu uprchlíků. V neděli jich dorazilo pouhých 73, v pondělí 232 a v úterý 192.

Od příštího týdne by se měla začít uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, jejíž součástí je i vracení běženců zpět do Turecka. Očekává se, že první vyhoštění by se mohlo uskutečnit v pondělí 4. dubna.

Migranti na ostrově Lesbos už protestují proti možné deportaci. „Raději nás tady zabijte, ale neposílejte nás zpět do Turecka,“ objevilo se podle řecké televize na jednom transparentu vyvěšeném na plotě shromažďovacího střediska v obci Morie.

V Řecku je nyní na 52 000 uprchlíků, kteří se tam začali hromadit, když asi před měsícem země na takzvané balkánské trase omezily průchod běženců přes své území dál do západní Evropy. Omezení proudu uprchlíků z Turecka se přičítá aktivnějšímu zasahování tamějších úřadů proti koncentrujícím se uprchlíkům na pobřeží a proti převáděčům.

Stalingrad, Paříž

Stalingrad, Paříž

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video