V Paříži zhasla Eiffelova věž na protest proti plýtvání energií.

V Paříži zhasla Eiffelova věž na protest proti plýtvání energií. | foto: Profimedia.cz

Paříž kvůli oteplování zhasla. Podle Hradu je to tmářství

  • 380
Některá evropská města se ve čtvrtek večer na pár minut zahalila do tmy. Bylo to varování před globálním oteplováním. Praha se ale po bok Paříže či Atén nepostavila. Na pražském Hradě považují ty, kteří věří světovým vědcům, za naivní důvěřivce.

Ve čtvrtek mezi 19:55 a 20. hodinou SEČ potemnělo několik evropských velkoměst. Paříž, Řím nebo Atény se tak symbolicky přidaly ke kampani Pět minut bez elektřiny, která upozorňuje na důsledky globálního oteplování.

Stalo se tak pouhý den před tím, než odborníci na mezinárodní konferenci v Paříži vydali zprávu o změnách klimatu. Podle ní je za globální oteplování, včetně jeho důsledků, zodpovědný především člověk. - více zde

Zhoubný vliv civilizace na životní prostředí připouští většina světových politiků, včetně německé kancléřky Angely Merkelové nebo amerického prezidenta George Bushe. Pražský Hrad má ale zjevně jiný názor.

"Vy mluvíte v kategoriích popíračů holocaustu, to je přece absolutní nesmysl. To se opravdu můžeme vrátit na stromy a popřít celou civilizaci," řekl iDNES.cz Petr Hájek, mluvčí prezidenta Václava Klause.


Hrad: Vypínat proud? To radši rovnou na stromy
Reagoval tak na dotaz, zda Hrad popírá svým odmítnutím kampaně existenci globálního oteplování a odpovědnost lidstva za tento jev.

Iniciativa Pět minut bez elektřiny je podle Hájka směšná politická akce a lidé, kteří důvěřují varování vědců, jsou naivní. "Málokdy se tmářství projeví tak in natura," řekl iDNES.cz.

Názory prezidenta Václava Klause na ekologii zůstávají stejné. Loni v dubnu například během konference o globalizaci v Los Angeles prohlásil, že větší hrozba, než oteplování či terorismus, jsou nepřiměřené zásahy státu do společnosti. - více zde

Využít energii chce Praha i z podzemí
Zcela opačný názor má na akci pražský magistrát. "O kampani jsem nevěděl, ale určitě jde o zajímavý podnět, jak upozornit na problém globálního oteplování. V příštím roce bychom se jako město mohli připojit třeba v rámci Dne mobility," řekl iDNES.cz Petr Štěpánek (SZ), který má na starosti problematiku životního prostředí.

Podle něj nemůže být o závěrech vědců na pařížské konferenci pochyb. "Otázka globálního oteplování je vědecky jednoznačně prokázaná. Musíme proto cíleně snižovat emise skleníkových plynů a hledat alternativy například v dopravě nebo energetických zdrojích," míní Štěpánek.

Pro metropoli připravuje akční plán. Chce v něm do budoucna využít například odpadní teplo ze spaloven či elektráren. "Energeticky využitelné je také celé pražské podzemí včetně kanálů a odpadních stok, ve Vídni s tímto nápadem již koketují, u nás je to realizovatelné během deseti let," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video