Michal Holčapek z pardubické univerzity chce se svým týmem přispět ke včasnému

Michal Holčapek z pardubické univerzity chce se svým týmem přispět ke včasnému odhalení rakoviny. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tým vědců bojující proti rakovině přinesl pardubické univerzitě miliony

  • 4
Pro laika nesrozumitelná, ale pro diagnozu rakoviny velmi cenná vědecká práce Michala Holčapka z Univerzity Pardubice získala významné ocenění. A pro školu také peníze.

Profesor Michal Holčapek z chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice je svým způsobem detektivem. Ale jeho detektivní obor je laikům poněkud vzdálený - těžko by o něm režiséři točili napínavé filmy či seriály. Zabývá se totiž metabolickým složením buněk.

Zdánlivě odtažitý obor však slouží k hledání látek pro co nejrychlejší určení rakoviny. A to už se může týkat každého.

Soustředit se na popis pracovní činnosti Holčapkova týmu není lehké. "Pro vybrané typy rakoviny hledáme látky, jejichž koncentrace je při nemoci výrazně snížená či zvýšená," uvedl Michal Holčapek.

Pro stanovení nebezpečné choroby pak stačí nalézt látky v neobvyklých koncentracích.

"Chceme vyvinout takové metody, které budou schopny sledovat koncentrace u velkého množství pacientů a sloužit tak ke včasné diagnostice nádorových onemocnění. Náš výzkumný projekt je založen na skutečnosti, že rakovina ovlivňuje metabolické složení buněk," popisuje výzkum Holčapek.

Tým jednačtyřicetiletého vědce tvoří sedm lidí. Při výzkumu spolupracuje s Fakultní nemocnicí v Olomouci, Pardubickou krajskou nemocnicí a Masarykovým onkologickým ústavem v Brně.

Univerzita Pardubice se Michalu Holčapkovi a jeho projektu hmotnostní spektrometrie zařadila mezi významné vědecko-výzkumné instituce, které uspěly v rámci programu Evropské výzkumné rady. Ta podněcuje kvalitní vědeckou činnost v Evropě podporou nejlepších a nejkreativnějších vědců.

V Bruselu se propracovali mezi vědecké špičky

Průlomový přístup projektu Michala Holčapka pro výzkum včasné diagnostiky rakoviny ocenila tato rada nejvyyšším hodnocením v obou kolech.

"Při druhém kole v Bruselu sestavil panel odborníků pořadí projektů a náš skončil mezi asi 15procenty projektů s nejvyšším hodnocením, ale bohužel těsně pod hranici financování, proto tento projekt bude financován ministerstva školství v rámci českého kola ERC CZ," řekl Holčapek.

Michal Holčapek

Prof. Ing. Ph.D.

Narodil se v roce 1971 v Třebíči Absolvoval gymnázium v Českých Budějovicích

V roce 1995 promoval na Univerzitě Pardubice na katedře analytické chemie

V roce 1999 tady získává doktorát spojený s titulem Ph.D.

Od roku 2009 je profesorem analytické chemie na pardubické univerzitě, kde se zabývá zejména hmotnostní spektrometrií a jejím spojením s kapalinovou chromatografií, specializuje se na strukturální analýzu organických a bioorganických látek, zejména lipidomickou analýzu

V letošním roce byly v celé České republice přijaty v rámci programu ERC CZ pouze tři projekty, bádání týmu Michala Holčapka z Univerzity Pardubice je jedním z nich.

Jeho týmu přidělilo ministerstvo dotaci v celkové výši 45,5 milionu korun. A univerzita si peněz cení. "Pro samotné akademické pracovníky fakulty i celou univerzitu je získání finančních prostředků velice významné. To dokumentuje i fakt, že finanční prostředky získané na vědecko-výzkumnou činnost vloni vzrostly oproti předchozímu roku téměř o šestnáct procent," řekl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Potvrzené výsledky zvýší šance na přežití

Přinesou-li tyto postupy předpokládané výsledky, pak budou moci přispět pro včasné odhalení rakoviny. Což zásadním způsobem zvýší šanci pacientů na přežití a také sníží vedlejší efekty použité léčby.

Využití výsledků práce pardubického týmu se předpokládá zejména u typů rakoviny s vysokou úmrtností a bez spolehlivého screeningového programu, jako tomu je například u rakoviny plic, prostaty, ledvin a slinivky.

Posledním úspěchem univerzity byla prezentace tento týden na kongresu v Amsterdamu. Příspěvek Miroslava Lísy byl v soutěži mladých autorů do 35 let vybrán mezi 10 nejlepších prezentací a plakátová sdělení Evy Cífkové a Petra Česly byla vybrána odbornou komisí mezi nejlepší prezentované práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video