Miloš Holeček nedovolil používat svůj pozemek pro přístup ke staveništi pasáže. Město ale může dopravovat materiál jeřábem.

Miloš Holeček nedovolil používat svůj pozemek pro přístup ke staveništi pasáže. Město ale může dopravovat materiál jeřábem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Majitel nelegální vily chtěl obměkčit město blokádou, přelstí ho jeřáb

  • 106
Dělníci, kteří opravují pardubickou Machoňovu pasáž na třídě Míru, našli způsob, jak obejít přístupovou cestu ke staveništi. Tu jim nedovolil používat majitel pozemku, podnikatel Miloš Holeček, který se snaží zvrátit demoliční výměr na svou vilu postavenou v rozporu s územním plánem.

Holeček vyzval před dvěma týdny město, aby stavebníci přestali při stavbě pasáže používat jeho pozemek. Jeho advokátka upozornila Fond na neoprávněné užívání příjezdové cesty na stavbu pasáže několik dnů poté, co soud posvětil demolici Holečkovy načerno postavené vily (více o tom čtěte zde).

Vzápětí stavba pasáže, která už má nyní měsíc skluz, ustala.

Vila Miloše Holečka

"Jde nám hlavně o bezpečnost lidí, ale také o komplexní řešení problémů pana Holečka," řekla jeho advokátka.

Co je myšleno komplexním řešením, je jasné. Holeček potřebuje, aby mu město o asi dvacet metrů posunulo územní plán na jeho pozemku v parku Na Špici, a jemu se tak podařilo stavbu načerno postavené vily legalizovat. Vilu za deset milionů má přitom dle rozsudku Nejvyššího správního soudu podnikatel odstranit do půl roku.

Jenže pokud čekal, že v zájmu rychlého dokončení stavby pasáže mu město s jeho vilou určenou k demolici vyjde vstříc, přepočítal se.

"My jsme chtěli akceptovat návrh pana Holečka, ale nemůžeme úkolovat město, jak se má zachovat ke změně územního plánu, aby podnikatel svou vilu zachránil," řekl ředitel Městského rozvojového fondu Martin Charvát.

Cesta by vyšla dráž než jeřáb a stavbu zdržela

Uvedl, že město už má vytipovaná dvě řešení, jak se bez Holečkovy příjezdové cesty na stavbu obejít. Jedna z nich je, že stavební materiál bude na stavbu z městského pozemku dopravovat obří jeřáb, který už na stavbě je.

"To se na stavbách dělá běžně, i tak nás to ale vyjde řádově o statisíce dráž," dodal Charvát.

To je ale pakatel proti původně navrhované variantě, že by Fond vybudoval vlastní příjezdovou cestu v těsném sousedství Holečkova pozemku, což by však obnášelo také přestěhování jeřábu. A to by si vyžádalo asi dva miliony korun a šest neděl zdržení.

Město podnikateli ustoupit nehodlá

Holečkovi tak možnost, jak přimět město k záchraně své vily, nevyšla. Primátorka Štěpánka Fraňková se navíc netají tím, že nic takového nikdo ani v úmyslu nemá.

"Pan Holeček se již na samém počátku rozhodl riskovat. Porušil snad všechny zákonné normy, které porušit mohl," uvedla primátorka a dodala: "Pokud budeme hledat cestu, jak je kvůli panu Holečkovi obejít, dáme navenek jasný signál, že v Pardubicích si mohou alespoň někteří lidé dělat co chtějí."

Podnikatel přitom poukazuje na to, že v jiných případech bylo město benevolentnější. Poukázal například na stavbu logistického centra firmy D+D v Semtíně. Také oni původně postavili obří haly bez povolení. "Ty případy byly zcela odlišné. Právě v tom, že tyto černé stavby nebyly v rozporu s územním plánem," uvedla Fraňková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video