Instruktoři Miroslav Bureš a Lukáš Drašar u tachovského soudu (12. 8. 2008)

Instruktoři Miroslav Bureš a Lukáš Drašar u tachovského soudu (12. 8. 2008) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Parašutistku zabila nedbalost instruktorů, řekl soud. Dal jim podmínky

  • 11
Čtyři roky poté, co se na letišti v Erpužicích na Tachovsku mladé parašutistce při jejím první seskoku z letadla neotevřel padák, si instruktoři vyslechli verdikt soudu. Oběma za nedbale provedený výcvik a dohled uložil podmínky a zákaz činnosti na šest let.

Tragédie v Erpužicích se odehrála v říjnu 2007. Šestnáctiletá Tereza, studentka vojenské školy z Chrudimska, si sem s kamarády přijela poprvé skočit s padákem. 

V okamžiku, kdy opustila letadlo, se jí špička kulatého padáku dostala pod ruku a vrchlík se nenaplnil vzduchem. Záložní padák dívka neotevřela.

Podle instruktorů zpanikařila. Dopadla z výšky zhruba 700 metrů na louku u letiště. Na místě byla mrtvá.

Policie za podíl na smrti dívky obvinila Miroslava Bureše, řídícího seskoku, a instruktora parašutismu z erpužického letiště Lukáše Drašara.

Okresní soud už jednou oba obžalované zprostil obvinění, odvolací soud ale verdikt zrušil a případ vrátil zpátky do Tachova k doplnění důkazů a novému rozhodnutí.

K případu se vyjadřovali soudní znalci a uskutečnila se i simulace, která měla přiblížit, co se v letadle krátce před seskokem dělo a zda někdo pochybil (čtěte zde).

Obžalovaný Bureš tvrdil, že při dívčině seskoku došlo k tragické shodě náhod. Letadlo se dostalo do turbulence a lano, které při výskoku měla mít dívka za zády, se jí dostalo pod ruku. Také druhý z instruktorů Lukáš Drašar vinu odmítá.

Naopak podle žalobkyně spočívala hlavní vina na obžalovaných, že dívku dostatečně neproškolili, a přesto pustili k seskoku.

Soud: Instruktoři podlehli rutině a dělali svou práci nedbale

U soudy zazněly důkazy, z nichž vyplynulo, že teoretická příprava začínajících parašutistů trvala kratší dobu, než měla. Navíc probíhala v nevhodnou dobu - pozdě večer - poté, co mladí lidé po své dlouhé cestě vlakem nemuseli být dostatečně pozorní. Instruktoři věnovali málo prostoru nácviku postupů při seskoku a chybělo i závěrečné přezkoušení v písemné formě.

Soud nakonec uznal instruktory vinnými. Obžalovaným, jimž hrozilo až pět let vězení, ale uložil jen podmíněné tresty 22 měsíců a na šest let jim zakázal práci instruktora parašutismu.

 "Oba obžalovaní se provinili tím, že provedli výcvik dívky nedostatečně a instruktor Bureš si řádně nesplnil své předepsané úkoly v letadle," řekl soudce Josef Junek.

Dodal, že k neštěstí přispělo zřejmě to, že všechny předchozí seskoky vedené obžalovanými se obešly bez incidentů. "Obžalovaní však právě díky tomu zřejmě podlehli rutině a začali výcvik provádět nedbale," uvedl soudce. Páteční rozsudek je nepravomocný. Běží lhůty pro odvolání.

,

Video