Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Papežovi k osmdesátinám popřál celý svět

  13:42
- Neúnavný cestovatel i strážce tradičních hodnot. Nejdéle úřadující papež 20. století, Jan Pavel II., se 18. května 2000 dožil 80 let. Pozorovatelé většinou oceňují jeho podíl na demontáži komunismu i snahu o změnu církve. "V hlavních otázkách víry zůstal konzervativní, přesto skoncoval se středověkým myšlením v řadách katolické církve," uvedla agentura AP.

Oslavy papežova jubilea

Itálie
Papežovo životní jubileum připomněla slavnostní mše na římském Svatopetrském náměstí, kterou spolu s papežem Janem Pavlem II. sloužilo na 4000 pozvaných duchovních z celého světa včetně 250 biskupů, arcibiskupů a celého kardinálského sboru. Za všechny hlavě katolické církve poblahopřál kardinál Hoyos, který vyzdvihl oslavencovu spirituální sílu a vůli.  Mše, na kterou odcestoval ve středu také český katolický primas kardinál Miloslav Vlk, byla nejreprezentativnější bohoslužbou za 22 let pontifikátu Jana Pavla II.
Ve čtvrtek večer se uskutečnil slavnostní koncert  londýnského symfonického orchestru pod taktovkou amerického dirigenta židovského původu Gilberta Levina. Na programu bylo oratorium Josepha Haydna "Stvoření světa", které má podle autora symbolizovat svět, v němž mají křesťané, židé i muslimové jednoho boha. Po koncertu pronese Jan Pavel II. projev.
V pátek, druhý den oslav, přijal Jan Pavel II. všech 173 velvyslanců cizích států a zástupců mezinárodních organizací akreditovaných ve Vatikánu.

Rodné Polsko
Všechny polské deníky přinesly ve čtvrtek životopisy Jana Pavla II. a oslavné komentáře. První programy televize i rozhlasu odvysílaly v přímém přenosu slavnostní mši z Říma, ale také setkání arcibiskupů, biskupů a představitelů státu ve varšavském Královském zámku.
 Pošta vydala sérii příležitostných známek připomínajících největší události papežova života.
V papežových rodných Wadowicích se  na hlavním náměstí uskutečnil rockový koncert za účasti  největších polských rockových hvězd. V průběhu koncertu potdravil prostřednictvím telemostu zúčastněné i sám Jan Pavel II.

Italové tradičně hledí na Vatikán s notnou dávkou nedůvěry. Jan Pavel II. se tomu přesto vymyká. "Jan Pavel II. přinesl mnohé změny," říká historik Indro Montanelli. "Byl prvním cizincem v čele katolické církve za posledních 500 let a překvapil v mnoha věcech zcela nečekanou odvahou."
 Ta se projevila ve snaze více přiblížit Vatikán okolnímu světu, který se během posledních desetiletí proměnil k nepoznání. "Bezesporu za sebou zanechal významné změny," souhlasí italský publicista Enzo Biagi. Ale není si už tak zcela jistý, zda Karol Wojtyla ve všem úplně uspěl.

Na půli cesty zůstaly snahy o rehabilitaci církve v bodech, jako byla inkvizice či temná éra holocaustu. Přesto si cení, že církev získala pod vedením Jana Pavla II. jasné vedení i pevný směr. "Myslím, že každý okamžitě vycítil, že on myslí vše, co říká, smrtelně vážně. Měli jsme k němu od počátku velkou úctu - bez rozdílu názoru," dodal Biagi. Určitá zjednodušení, která se občas vkrádají do papežových projevů, přikládá reakci na předcházející dekády - pro církev nestálé a plné hamletovských pochybností.

Většina Italů si všímá role, kterou sehrál papež při porážce komunismu. "Je však určitě škoda, že některé kruhy ve Vatikánu jeho roli přehnaně zveličují," míní Denis Smith, který vyučuje italské dějiny na oxfordské univerzitě. Domnívá se, že významnější úlohu sehrál papež při otevírání Vatikánu světu. "Dnes je Vatikán skutečně světovou organizací, která se vyslovuje ke všem zásadním světovým otázkám," soudí Smith.

Při svých snahách určitě musel překonat ostrý odpor, říkají mnozí Italové. Jeho prosby o prominutí minulých hříchů katolické církve nejsou tak úplně po chuti některým konzervativcům. Tvrdý odpor některých kardinálů musel údajně překonávat i při své poslední návštěvě, když zveřejnil takzvané třetí proroctví z Fátimy.

Katolický spisovatel Vittorio Messori se domnívá, že Karola Wojtylu odlišuje od jeho předchůdců příklon k prostým lidem. "Jen málo se dosud opíral o tradiční řády, jako jsou jezuité, karmelitáni či kapucíni. Spíše se obracel k masovým hnutím, jejichž prostřednictvím se mu dařilo oslovit mladé lidi." Tento vliv je však omezen pouze na věřící. "Po krachu komunistické ideologie se vytvořilo jakési prázdno. Katolická církev se domnívala, že zaplní toto místo a získá opět významnější vliv na společnost. To se jí však nepodařilo. Sekularismus zvítězil i v Itálii," tvrdí Biagi.

Někteří odborníci uvádějí, že přes všechny změny se církev nedokázala uspokojivě vyslovit k věcem, jako jsou rozvody či homosexualita. "Katolická církev je příliš strnulá v otázkách sexuální morálky. Lidé potom hledají odpověď na existenční problémy jinde, třeba v hnutích, jako je new age," uvedl Montanelli. "Lidé mají velkou úctu a naprostou důvěru k Janu Pavlu II. Nemyslím ale, že věc se vztahuje na celou církev," říká.

Řada státníků z celého světa zaslala papežovi k jeho životnímu jubileu blahopřejné telegramy.

K jubileu poblahopřál papeži také atentátník Mehmet Ali Agça, který ho 13. května 1981 v Římě postřelil a těžce zranil. Agça (43) si odpykává trest ve věznici středoitalského města Ancona, doufá v papežovu podporu své žádosti o omilostnění po 19 letech ve vězení.


Životopis Jana Pavla II.

Jan Pavel II., vlastním jménem, Karol Wojtyla se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích v Krakovském vojvodství v rodině vojáka.
Během druhé světové války se podílel na záchraně pronásledovaných Židů. V roce 1942 začal studovat teologii v ilegálním církevním semináři v Krakově a filozofii na ilegální teologické fakultě Jagellonské univerzity, kterou absolvoval v roce 1946. V listopadu téhož roku byl vysvěcen na kněze. Ve studiích pokračoval na Pontifikální univerzitě sv. Tomáše Akvinského v Římě. V letech 1948 až 1958 byl kaplanem farnosti Niegowič a duchovním správcem kostela sv. Floriána v Krakově. V roce 1951 se stal doktorem teologie a v roce 1953 docentem. Titulárním biskupem a generálním vikářem krakovské arcidiecéze byl jmenován v roce 1958. Na začátku 60. let zastával funkci kapitulního vikáře krakovského arcibiskupství a poté, až do roku 1978, byl krakovským arcibiskupem. V roce 1967 byl jmenován kardinálem a do svého zvolení do čela katolické církve v roce 1978 byl ve Vatikánu poradcem Posvátné rady pro veřejné záležitosti církve, členem Posvátných kongregací pro kněze, pro východní církve a pro svátosti a liturgii a členem sekretariátu Biskupského synodu. Papežem byl zvolen 16. října 1978 a intronizován 22. října 1978.

Papež Jan Pavel II. přijíždí na mši do chrámu Sv. Petra ve Vatikánu, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. drží bibli na mši v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. u krucifixu v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu na mši, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. při příjezdu na římské letiště odkud odcestoval do jordánského Amman, 20. března 2000

Papež Jan Pavel II. s jordánským králem Abdulahem II. po příletu na ammanském mezinárodním letišti

Papež se modlí u památníku na hoře Nebó, 21. března 2000

Papež na hoře Nebó západně od jordánské metropole Ammanu, 21. března 2000

Papež se po příletu do Jordánska zdraví s dětmi, 21. března 2000

Papež Jan Pavel II. u kříže na hoře Nebó, 21. březen 2000

Papež Jan Pavel II. se modlí v bazilice na hoře Nebó, 21. března 2000

Papež Jan Pavel II. hledí do vod řeky Jordán, 22. března 2000

Papež Jan Pavel II. pokládá s pomocí dvou kardinálovů, Australana Edwarda Cassidy a Francouze Rogera Etchegaraye, v památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě

Papež Jan Pavel II. líbá během mše u Galilejského jezera na severu Izraele kříž

Papež Jan Pavel II. zdraví přes čtyři tisíce kněží z celého světa a více než dvě stovky biskupů a kardinálů, kteří se sešli na slavnostní mši k jeho osmdesátým narozeninám na římském Svatopetrském náměstí, 18. 5. 2000

Slavnostní mše k příležitosti papežových narozenin se zúčastnilo na 4000 pozvaných duchovních z celého světa včetně 250 biskupů, arcibiskupů a celého kardinálského sboru, 18. 5. 2000

Papež Jan Pavel II.

Fotografie z Bookletu Abba Pater Jana Pavla II.

Fotografie z bookletu Abba Pater Jana Pavla II.

Papež Jan Pavel II. drží mozaikový panel Jeruzalémský kříž.

Papež Jan Pavel II se v úterý 18. května ve Vatikáně setkal s německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Papež Jan Pavel II. s polským prezidentem Aleksandrem Kwasniewskim a jeho manželkou

Prezident Václav Havel s papežem Janem Pavlem II v prosinci 1999.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Hlas poslaný poštou by šlo přebít hlasem vhozeným do urny, domlouvají politici

29. března 2024  11:28

Více než 63 hodin čistého času strávili poslanci v lednu bitvou o možnost korespondenční volby pro...

Na moskevském letišti auto poškodilo obří airbus. Oprava bude drahá a složitá

29. března 2024  11:11

Na moskevském letišti Domodědovo narazilo technické vozidlo do největšího osobního letadla Airbus...

Země NATO smí na Ukrajinu, Alianci tím nezapojí do války, tvrdí Bundestag

29. března 2024  10:48

Podle dokumentu, který připravily výzkumné služby Německému spolkovému sněmu (Bundestag), je možné...

Rusko od podzimu obsadilo přes pět set kilometrů čtverečních ukrajinské země

29. března 2024  10:38

Rusové od podzimního začátku ofenzivních operací obsadili odhadem 505 kilometrů čtverečních...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...