Papež volal po míru a odsoudil násilí

- Desítky tisíc lidí se sešly na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu k slavnostní velikonoční bohoslužbě, kterou sloužil papež Jan Pavel II.. Papež kromě požehnání Urbi et Orbi (Městu Římu a celému světu) ve svém kázání volal po míru a odsoudil všechny projevy násilí včetně rasismu a nenávisti k imigrantům. "Velikonoční svátky by měly přispět k vymýcení tvrdosti z našich srdcí," zdůraznil papež.
Urbi et Orbi
(ukázky papežových vzkazů jednotlivým národům)
česky Kristus vstal z mtvých. pokoj vám.
slovensky Milostiplné a radostné velkonočné svátky.
anglicky A blessed Easter in the Joy of Jesus Christ, the Risen Lord and Saviour of the world!
německy Frohe und gesegnete Ostern!
Der Friede des Auferstandenen sei mit euch!
maďarsky Krisztus feltamadott, Alleluja.
svahilsky Heri na baraka zangu kwa sikukuu ya Pasaka kwenu wote.
v espernatu Felician Paskon en Kristo resurektinta.
Nedělní mše, která navázala na sobotní vigílie v bazilice svatého Petra a na páteční křížovou cestu za svitu pochodní kolem římského Kolosea, trvala přes dvě hodiny a agentury si všímají, že na papeži, který příští měsíc oslaví již 80. narozeniny, zanechalo vypětí Svatého týdne stopy únavy. Hlava i ruce se mu chvěly, jeho hlas zněl unaveně, chůze byla pomalá, píše AP. Ta v této souvislosti dokonce poznamenala, že papež je vězněm svého vlastního těla.

Po mši přednesl papež své tradiční poselství Urbi et Orbi, v němž v 60 jazycích požehnal městu Římu i celému světu. Kristovo vzkříšení, řekl papež, je pro nás "znamením cesty
naděje, po které můžeme společně dospět ke spravedlivějšímu a vzájemně prospěšnému světu, v němž slepý egoismus několika málo jednotlivců nepřeváží nad nářkem a bolestí mnoha lidí". Tento egoismus "vrhá celé národy do situace degradující bídy," dodal Jan Pavel II.

Současně se v modlitbě obrátil k Bohu s prosbou, aby "lidské rodině třetího tisíciletí poskytl spravedlivý a trvalý mír". Zmínil se i o nezbytnosti prosadit mírová jednání a další
iniciativy vedoucí k ukončení válečných konfliktů v Africe, Latinské Americe, v Asii a na Blízkém východě a především v Evropě.

"Pomoz národům překonat staré i nové rozbroje, ať odmítnou projevy rasismu a xenofobie," vyzval papež ve své modlitbě. I v minulých letech využil papež nedělní velikonoční mše k tomu, aby obrátil pozornost na bolestivá témata naší doby. Ve velikonočním poselství však při odsuzování násilí na naší planetě byl výrazně konkrétnější než dnes, poznamenává AP.

Papež je vězněm svého těla
Papež Jan Pavel II. trpí progresívní paralýzou, která z něj činí vězně vlastního těla, cituje agentura Reuters výroky pařížského arcibiskupa určené pro nedělní vydání
týdeníku Le Journal du Dimanche. Podle agentury jde o nejotevřenější výroky, které o zdravotním stavu nynějšího papeže pronesl nějaký přední představitel katolické církve.

Arcibiskup Jean-Marie Lustiger ale současně zdůraznil, že papež navzdory své tělesné slabosti je duševně naprosto čilý. "Je známé, že papežova nemoc vede k progresivnímu ochabnutí těla, jeho duševní schopnosti však zůstávají nezměněné," řekl arcibiskup.

Připomněl také papežovu někdejší vynikající fyzickou kondici, zmínil se o jeho minulosti, kdy závodil jako atlet: tento člověk, který kdysi sportoval, se stává stále víc vězněm
svého těla. Udržuje si ale duševní sílu, intelektuální kapacitu a paměť, které jsou u muže, jemuž příští měsíc bude 80 let, mimořádné, dodal.

Agentura poznamenává, že v posledních letech je na papeži znát, jak fyzicky ochabuje, a to následkem řady nemocí včetně Parkinsonovy choroby, ačkoli Vatikán žádný papežův neduh nikdy oficiálně nekomentoval.

S ohledem na papežovy zdravotní problémy dokonce předseda německé biskupské konference biskup Karl Lehmann začátkem roku navrhl, aby se Jan Pavel II. papežského stolce zřekl. To ale Lustiger odmítá.

Papež nadále "prokazuje navzdory fyzickému omezení velkou svobodu ducha, a to tak velkou, že ho Bůh zatím nehodlá jeho mise zprostit". Jan Pavel II. plní své poslání "odvážně jako dobrý služebník", dodal arcibiskup.

V duchu tradic katolické církve papež obvykle vykonává misi v čele církve až do konce života. Poslední papež, který v minulosti dobrovolně odstoupil, byl v roce 1294 papež Celestýn V., po něm byl donucen k abdikaci ještě v roce 1415 papež Řehoř XII.

Zaplněné náměstí Sv. Petra ve Vatikánu, kde sloužil papaež Jan Pavel II. velikonoční bohoslužbu (23. dubna 2000)

Papež Jan Pavel II. slouží 23. dubna 2000 bohoslužbu na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu

Papež Jan Pavel II. při velikonoční mši na náměstí Svatého Petra ve Vatikánu. Papež měl při bohoslužbě problémy, třásla se mu hlava i ruce, hlas přeskakoval (23. dubna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video