Papež věří v lepší svět

Křesťané po celém světě se v neděli dopoledne sešli na bohoslužbách, aby společně oslavili neděli zmrtvýchvstání. Boží hod velikonoční je pro věřící připomínkou vzkříšení Ježíše Krista.
V tradičním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) papež Jan Pavel II. vyjádřil naději, že svět se může změnit k lepšímu a že může být dosaženo míru ve Svaté zemi, Jeruzalému či na Balkáně.

"Náš svět lze změnit. Mír je možný i tam, kde se už příliš dlouho bojuje a umírá, jak tomu je ve Svaté zemi a Jeruzalému. Je možný na Balkánu, který už není odsouzen k nejistotě a její hrozbě zardousit už pouhý návrh na vzájemné dorozumění," prohlásil papež.

Afričany sužované nekonečnými konflikty vyzval, aby hrdě pozdvihli své hlavy, a obyvatele Asie ujistil, že mohou zvítězit ve svém úsilí o solidaritu a toleranci. Latinské Americe byla adresována papežova slova, že tento kontinent je schopen vývoje respektujícího každou lidskou bytost.

V sychravém počásí papeže vyslechly tisíce věřících
V nezvykle sychravém počasí, kdy svítilo sluníčko, ale teplota se na začátku dvouhodinového obřadu pohybovala kolem pouhých sedmi stupňů Celsia, papež hovořil pod širým nebem na Svatopetrském náměstí před zhruba 100 tisíci věřících z celého světa.

Prostranství bylo vyzdobeno 17 tisíci žlutých, oranžových, bílých a modrých květů dovezených z Nizozemska a také na 300 stromů.

Papež byl vyčerpaný
Jan Pavel II., který příští měsíc oslaví 81. narozeniny, působil vyčerpaným dojmem a poselství četl schoulený v křesle. Unavený a chvějící se hlas se nicméně v některých okamžicích stával pevným a zřetelným, kupříkladu když hovořil o naději, kterou křesťanství představuje pro začínající 21. století. "Mužové a ženy třetího tisíciletí, vám všem se dostává daru velikonočního světla, které rozptyluje tmu strachu a zármutku," řekl papež.

Po dvanáctiminutovém projevu Jan Pavel II. oslovil věřící v 61 jazycích. Jeho slova "Kristus vstal z mrtvých, pokoj vám," přitom zazněla rovněž v češtině. Všem přítomným na Svatopetrském náměstí a rovněž všem rozhlasovým posluchačům a televizním divákům poté požehnal.

Odpoledne či v pondělí ráno Jan Pavel II. odjede do své rezidence Castelgandolfo jižně od Říma, aby si odpočinul po náročném programu posledních dnů. Letošní velikonoční obřady pro hlavu katolické církve zjevně znamenaly větší zátěž než v minulosti. Přestávky mezi jednotlivými akcemi byly delší než obvykle.

Poprvé v historii Jan Pavel II. na Velký pátek neabsolvoval celé procesí křížové cesty okolo Kolosea, kterému s výjimkou závěrečné etapy předsedal vkleče z vrchu Palatinum.

Při příchodu na Svatoperské náměstí podle agentur papež ztratil na okamžik na schodech rovnováhu a museli ho podepřít jeho pomocníci. Při televizních záběrech bylo vidět papežovi chvějící se ruce, jež bývají označovány za projev Parkinsonovy nemoci.

Pro Jana Pavla II. byly letošní Velikonoce již 23. během jeho pontifikátu. Shodou okolností byly symbolicky v souladu s jeho úsilím o sblížení východní a západní větve křesťanství, když v letošním roce se termín oslav pravoslavných Velikonoc shodoval s datováním západních křesťanských věřících. Jindy může rozdíl činit až několik týdnů, neboť zatímco západní svět slaví Velikonoce v neděli po prvním jarním úplňku, pravoslavná tradice přihlíží i k termínu židovského Pesachu - svátku nekvašených chlebů.

Ve snaze o sblížení obou větví křesťanských se Jan Pavel II. chystá příští měsíc do Sýrie, Řecka a Malty. V Římě pak 18. května oslaví své 81. narozeniny a v červnu zamíří do další významné země pravoslaví - na Ukrajinu.

Papež Jan Pavel II. na vatikánském Svatopetrském náměstí při oslavě Velikonoc, 15. dubna 2001

Obraz ženy, která zažíná svíčku na oslavu Velikonoc v pravoslavném chrámu Svatého Volodymira v Kyjevě, se odráží ve skleněné ikoně, 15. dubna 2001

Bulharský patriarcha Maxim při oslavě Velikonoc v katedrále Alexandra Nevského v Sofii. Letos se termín pravoslavných Velikonoc shodl s datováním západních křesťanských věřících, 15. dubna 2001

Katolický poutník se synkem líbali sloup před vstupem do Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě, kde 15. dubna křesťané oslavovali Velikonoce.

Ruský patriarcha Alexij II. celebroval 15. dubna velikonoční mši v rekonstruovaném chrámu Krista Spasitele v Moskvě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video