Jan Pavel II. na historicky první návštěvě Československa v dubnu 1990 | foto: Archiv MF DNES

Dopisy Jana Pavla II. odkrývají intenzivní vztah s americkou filozofkou

  • 26
Stovky dopisů a fotografií z korespondence papeže Jana Pavla II., které zveřejnila britská BBC, odhalují více ze soukromého života bývalé hlavy římskokatolické církve. Vypovídají zejména o blízkém vztahu s americkou filozofkou Annou-Teresou Tymienieckou. Ačkoliv si psali přes třicet let, nic nenasvědčuje tomu, že by Jan Pavel II. porušil celibát.

Dopisy měla polská národní knihovna ve svých archivech dlouhé roky, avšak až nyní se rozhodla je zveřejnit. Unikátní fotografie ukazují papeže neformálně, v soukromí. Američanka polského původu s ním chodila na procházky, jezdila na hory nebo s ním vyrazila kempovat.

Přátelství začalo v roce 1973, kdy byl Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, ještě krakovským arcibiskupem. Tehdy padesátiletá Tymieniecká za ním přijela z USA do Polska diskutovat o knize, kterou napsal.

Krátce potom si začali psát a původně formální dopisy se postupem času staly osobnějšími. Oba se později setkali ještě mnohokrát, někdy v přítomnosti tajemníka, jindy v soukromí. V roce 1974 budoucí papež napsal, že si čte čtyři z dopisů, jež Tymieniecká napsala v průběhu jednoho měsíce, protože „jsou tak smysluplné a hluboce osobní“.

V roce 1976 se Karol Wojtyla zúčastnil katolické konference v USA a Tymieniecká ho pozvala do rodiny a do svého domu v Nové Anglii. Z některých odpovědí Jana Pavla II. na dopisy Tymieniecké lze podle BBC usuzovat na silné city, které žena k Wojtylovi chovala.

„Má drahá Terezo, dostal jsem tři dopisy. Píšeš, jak jsi vnitřně rozervaná, ale já na to nedokážu nalézt odpověď,“ napsal Wojtyla. Podle Marshy Malinowskiové, která prodej papežových dopisů zprostředkovala, byla do něj Tymieniecká zřejmě zamilovaná. „Domnívám se, že se to v té korespondenci odráží,“ řekla Malinowskiová.

Přátelství pokračovalo i po zvolení papežem

BBC žádný z dopisů Tymieniecké neviděla, ale domnívá se, že jejich kopie vlastní polská národní knihovna, jíž Tymieniecká archiv své korespondence prodala šest let před smrtí, v roce 2008. Knihovna nepotvrdila, že dopisy Tymieniecké vlastní.

Tymienické dal Wojtyla také jednu ze svých nejvzácnějších věcí - takzvaný škapulíř, který se v římskokatolické církvi nosí jako součást oděvu. Na podzim roku 1976 napsal: „Už loni jsem hledal odpověď na slova „Patřím tobě“́ až konečně před odchodem z Polska jsem našel cestu - škapulíř. Dimenze ve které tě přijímám a cítím ve všech situacích. Když jsi blízko, i když jsi daleko ode mě,“ zamýšlí se Wojtyla.

15.února 2016 v 07:00, příspěvek archivován: 15.února 2016 v 12:02

Pope John Paul II had ‘intense friendship’ with a married woman, #BBCPanorama report shows https://t.co/wX9Fwdfy76

Po zvolení papežem v roce 1978 Jan Pavel II. napsal: „Píšu po té události, takže dopisování mezi námi bude pokračovat. Slibuji, že si budu pamatovat vše v této nové etapě své pouti.“

BBC upozorňuje, že mezi přáteli Jana Pavla II. byly ještě další ženy, například psychiatrička Wanda Poltawská, s níž si dopisoval několik desetiletí. Dopisy pro Tymienieckou však jsou citově nejintenzivnější. Papež zemřel v roce 2005 po téměř 27 letech v čele římskokatolické církve. O devět let později byl svatořečen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video