Papež sloužil v Brně mši pro sto dvacet tisíc věřících

  • 1402
Přibližně 120 tisíc věřících z Čech, Moravy, Slezska i okolních států se v Brně zúčastnilo mše celebrované papežem Benediktem XVI. Nejvyšší představitel katolické církve si vybral za hlavní téma svého kázání naději. Vážné problémy nebyly, záchranáři ošetřili dvacítku lidí, jeden policista spadl z koně.

Letadlo s Benediktem XVI. a jeho doprovodem přistálo před půl desátou na brněnském letišti v Tuřanech. Půl hodiny před ním přicestoval speciálem český prezidentský pár, místopředseda vlády Barták a čeští biskupové.

Návštěva papeže minutu po minutě

Sledujte kroky Benedikta XVI. v podrobné on-line reportáži

Papežova návštěva byla vůbec první v moravské metropoli a také v brněnské diecézi od jejího vzniku v roce 1777. V celé diecézi se rozezvučely kostelní zvony, z hradu Špilberk byla vypálena salva z děl. - čtěte Papeže v Brně přivítaly salvy ze Špilberku, město se vylidnilo

Benedikta XVI. přivítal prezident Václav Klaus, pozdravily ho i páry v tradičních moravských krojích.

Papež poté nastoupil do papamobilu a projížděl jednotlivými sektory, aby se přivítal s věřícími. Mohutný stodvacetičlenný sbor ho přivítal skladbou, kterou Leoš Janáček věnoval Brnu.

Někteří zde na prvního z katolíků čekali už od rána, areál se totiž otevřel ve čtyři hodiny. - čtěte Nad brněnským letištěm se nesly zpěvy věřících

Slavnostní bohoslužby se účastnilo přibližně 120 tisíc věřících. Do Brna dorazili i poutníci ze Slovenska, Rakouska, Německa, Polska a Ukrajiny. Papež účastníky mše pozdravil v češtině, stejně jako tomu bylo při sobotním zahájení návštěvy v Praze. Jinak mluvil italsky, liturgické výroky pronášel v latině.

Dav vítá papeže na letiště v Brně

Poutníci papeže vítali s vlaječkami Vatikánu a brněnské diecéze v rukou. Kromě českých byly vidět i slovenské, polské, ale třeba i brazilské vlajky.

Návštěva papeže krok za krokem

Co byste měli vědět o návštěvě Benedikta XVI., program

"Pokrok je dvojznačný"

Dvouhodinová mše začala v deset hodin. Jejím hlavním tématem byla naděje. Tu symbolizovala dvanáctimetrová kotva, která i po mši najde uplatnění - zdobit bude nábřeží u brněnské přehrady. - čtěte více o soše kotvy

I brněnské kázání zahájil papež pozdravem v češtině a slovy z jedenácté kapitoly Matoušova evangelia: "Milí bratři a sestry! ´Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím´ (Mt 11,28). Ježíš zve každého svého učedníka, aby s ním zůstal, aby v něm našel posilu, oporu a útěchu."

"Historická zkušenost ukazuje, k jakým absurditám dospěje člověk, když vyloučí Boha z horizontu svých rozhodnutí a svého jednání," řekl papež. "Vidíme, že není snadné vytvořit společnost založenou na dobru, spravedlnosti a bratrství, protože lidská bytost je svobodným tvorem a jeho svoboda zůstává křehkou," uvedl také.

Kolik lidí přišlo na papeže

1990 - Jan Pavel II.
Praha, 500 tisíc lidí

1995 - Jan Pavel II.
Praha, 100 tisíc lidí

1997 - Jan Pavel II.
Praha, 120 tisíc lidí

2009 - Benedikt XVI.
Brno, 120 tisíc lidí

Benedikt XVI. připomněl, že Česko, stejně jako i jiné státy, se nachází v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději.

"Jak víra v Boha, tak naděje byly totiž v moderní době ´přemístěny´, byly odsunuty na rovinu pouze soukromou a pozemskou, zatímco v běžném a veřejném životě se prosadila víra ve vědecký a ekonomický pokrok," poznamenal Benedikt XVI.

Pokrok je přitom dvojznačný: otevírá možnosti pro dobro, zároveň má však i negativní dopady, upozornil. "Technické vynálezy a zdokonalení společenských struktur jsou důležité a jistě potřebné, leč nestačí k tomu, aby zaručily morální blaho společnosti. Ano, člověk potřebuje být osvobozen od materiální tísně. Mnohem podstatnější však je, aby se zachránil před zlem, které postihuje ducha," řekl papež s tím, že záchrana je v Kristu. - celý text kázání najdete zde

Dary přinesly jeptišky, rodina i Hájek

Po kázání papeže přinesla Svatému otci dary ke slavení eucharistie symbolicky rodina s dětmi, dvě řeholní sestry i hradní vicekancléř Petr Hájek s chotí.

Ke slavení bohoslužby se přihlásilo 41 biskupů. Mezi nejznámějšími byl vídeňský kardinál Christoph Schönborn, boskovický rodák kardinál Tomáš Špidlík z Vatikánu či kardinál Stanislaw Dziwisz - osobní sekretář papeže Jana Pavla II. Nejvzdálenějším hostem byl biskup Paul Ponen Kubi z Bangladéše.

První den návštěvy papeže

Na konci bohoslužby ještě před požehnáním papež pozdravil v několika jazycích přítomné poutníky a pomodlil se s lidmi modlitbu Anděl Páně. Tu se jinak tradičně modlí z okna svého bytu každé nedělní poledne společně s poutníky na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Po skončení mše papež požehnal i sedmapadesáti předmětům, mezi nimiž jsou základní kameny kostelů a zvony.

Tři čtvrtě hodiny po poledni papež z Brna odletěl. Vrátil se doprahy, kde měl odpoledne na programu setkání s představiteli Ekumenické rady církví a setkání s akademickou obcí. - více o této akci čtěte zde

Zítra bude sloužit další mši pro desítky tisíc lidí ve Staré Boleslavi, kde uctí památku sv. Václava.

Lidé vymýšleli pozdravy pro papeže

Moderátoři při čekání na papeže připomněli poutníkům pozdrav, jímž jeho předchůdce Jana Pavla II. zdravili mladí věřící v roce 1995 u Olomouce: "Otče Svatý kopeček, plný je tvých oveček."

Benedikt XVI. zdraví z papamobilu věřící v Brně

I letos věřící vymýšleli pozdrav pro Benedikta XVI. Potleskem byla oceněna například vymyšlená zvolání: "Svatý Otec v Brně je, s námi se tu poměje. Benedikt je církve hlava, kdo je katolík, tak mává."

Patrně s největším úspěchem u tisíců poutníků se setkal pozdrav "Dnes ví každé mrně, že je papež v Brně."

Čekání v davu ale bylo náročné a někteří ho nesli hůře. Do konce mše bylo ošetřeno devatenáct lidí. Většinou je postihl kolaps kvůli nedodržování pitného režimu v kombinaci s teplým počasím a dlouhým stáním. Jeden policista spadl z koně a lehce se zranil. - více o čekání na papeže čtěte zde

Kdo sloužil mši

Mši svatou celebrovali spolu s papežem všichni přítomní kněží a biskupové. Těch bylo asi tisíc - 300 z brněnské diecéze, 220 z olomoucké, 100 z ostravsko-opavské. Osmdesátka kněží přijela z diecézí v Čechách, především z hradecké. Ze zahraničí dorazilo 216 kněží, nejvíce ze Slovenska, další z Polska, Rakouska, Chorvatska a Irska.

Přímo vedle papeže stál podle protokolu po jeho levé ruce státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone, po pravé ruce místní diecézní biskup Mons. Vojtěch Cirkle. Celou bohoslužbu "řídil" papežův osobní ceremonář Mons. Guido Marini (stojí vždy těsně vedle papeže po jeho levé ruce) spolu s dalšími asistenty. Liturgickou službu vykonávají jáhni a bohoslovci brněnské diecéze.
Přímluvy přednášeli zástupci různých skupin věřících.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue