Papež zavítal na italský ostrov. Zrovna připlula další loď s imigranty

  • 34
Papež František se vydal na svou první oficiální cestu mimo Řím. Jeho kroky mířily na jihoitalský ostrůvek Lampedusa, který trápí masivní příliv uprchlíků ze severní Afriky. Papež na ostrově uctil památku těch, kteří při pokusech dostat se po moři do Evropy zemřeli.

Podle komentátorů je výběr cíle papežovy cesty nanejvýš symbolický, protože František už od prvních chvil v úřadě hlavy katolické církve klade důraz na službu chudým a potřebným.

Britský server Telegraph.co.uk si všiml, že hlava katolické církve odmítla po Lampeduse cestovat v papamobilu. Namísto toho papež zvolil stařičký Fiat Campagnola, přestože jeho předchůdci papamobil běžně používali.

Letadlo s papežem přistálo na Lampeduse před devátou hodinou ráno, po poledni pak František zamíří zpět do Vatikánu. Návštěvu ostrova poblíž Sicílie vzdáleného jen 100 kilometrů od břehů severní Afriky Vatikán naplánoval na poslední chvíli a program se má obejít bez velkých oficialit. Shodou okolností právě v pondělí ráno dorazila k Lampeduse další loď s více než 160 nelegálními imigranty na palubě, podle předběžných informací šlo o Eritrejce.

V doprovodu rybářů

Krátce po příjezdu papež zamířil do přístavu, kde se osobně pozdravil s asi padesátkou imigrantů. Pak nastoupil do člunu pobřežní stráže, který ho odvezl na volné moře. Jeho loď doprovázela další stovka větších i menších plavidel, zejména rybářských. Památku všech těch, kteří utonuli během cesty za lepším životem v Evropě, František uctil modlitbou a vhozením květin do vody.

Papež na ostrově Lampedusa.

Poté se papež vrátil na pevninu, kde ho na místním sportovním hřišti očekávalo více než 10 tisíc lidí, pro které odsloužil mši. Během kázání kritizoval lhostejnost, s níž se svět staví k tragédiím přistěhovalců, kteří kvůli lepší budoucnosti riskují životy. "Ztratili jsme smysl k bratrské odpovědnosti," řekl. "Kultura blahobytu nás učinila necitelnými k volání druhých." Lampedusa, ostrov s 5 000 stálými obyvateli, je pro obrovské množství přistěhovalců, zejména z Afriky, vstupní branou na evropský kontinent.

Podle oficiálních údajů Organizace spojených národů tam jen za první polovinu letošního roku přistálo na 8 tisíc lidí. Protože množství migrantů cestuje na nekvalitních a přeplněných plavidlech, dochází často k tragickým haváriím. Letos už utonulo 40 lidí, například loni jich ale bylo skoro 500.

Podle italské organizace Fortress Europe, která příliv přistěhovalců monitoruje, zemřelo u Sicílie mezi lety 1994 až 2012 celkem 6 450 lidí. Vůbec největší tlak zažila Lampedusa v roce 2011 během arabského jara, kdy tudy ze severoafrických zemí utíkaly tisíce lidí. Itálie na problém s množstvím imigrantů opakovaně upozorňuje a chce, aby ho začala systematicky řešit Evropská unie.

Papežovu cestu ocenili zejména místní politici. Starostka Giusi Nicoliniová ji dokonce označila za "historickou". "Papež mluví k celému světu, a prolamuje tak mlčení, které dosud zahalovalo drama mrtvých v moři a pašování lidí přes Středozemní moře," uvedla. Kardinál Antonio Mario Veglio, který ve Vatikánu odpovídá za tematiku migrace, se domnívá, že papež vyslal "silný signál" vládám, aby se znovu zamyslely nad tím, jak nakládají s přistěhovalci.

Ostrov Lampedusa, cíl imigrantů ze severní Afriky.

Ostrov Lampedusa, cíl imigrantů ze severní Afriky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video