"Prezident republiky Václav Klaus obdržel počátkem týdne osobní dopis papeže Benedikta XVI. jako reakci na pozvání k návštěvě České republiky," uvedl mluvčí Hradu.
"Jeho Svatost poděkovala za pozvání a potvrdila svou návštěvu na konec září tohoto roku, kdy si připomínáme památku národního světce, sv. Václava. Papež by měl v České republice strávit dva až tři dny," doplnil Ochvat.
Detaily papežovy návštěvy, například program a místa, která navštíví, bude nyní vyjednávat Apoštolská nunciatura, Kancelář prezidenta republiky a Česká biskupská konference. Ve hře je i návštěva Brna, což by byla první návštěva Svatého otce v brněnské diecézi od jejího založení v roce 1777. - čtěte více o možnosti, že papež navštíví Brno
Papeže přijme prezident, jednat budou o společné smlouvě
Podle kardinála Miloslava Vlka by měl být hlavní důraz papežovy návštěvy kladen na Moravu. Tam totiž žijí až tři čtvrtiny věřících a církev by tam ráda připravila mši. "Rádi bychom, aby se v Boleslavi uskutečnila pouť mládeže a papež se s ní setkal," řekl kardinál ČTK.
Papežova návštěva bude cestou nejen duchovní a liturgickou, ale i státní. Česká biskupská konference a Apoštolská nunciatura nyní úzce spolupracují s Hradem. "Prezidentská kancelář nám velmi vychází vstříc," poznamenal Vlk, podle něhož zřejmě prezident Klaus při příjezdu přivítá papeže na letišti a poté ho přijme na Hradě.
Podle kardinála by mohl mít Vatikán také zájem na tom, aby byla konečně dořešena dohoda, která by upravovala postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v Česku. Přestože smlouva byla podepsána již v roce 2002, její ratifikace stále nebyla dokončena.
Návrh dokumentu zamítla následující rok Sněmovna. Poslanci dospěli k názoru, že dohoda je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Ve Vatikánu to vyvolalo rozčarování. "Vyřešení smlouvy by mohl být dar na přivítání místo pugetu," uvedl proto kardinál.
Benedikt XVI. dosud v Česku nebyl. Jeho předchůdce Jan Pavel II., který zemřel v roce 2005, zavítal v roce 1990 do Československa a do samostatného Česka pak v letech 1995 a 1997.
SVATÝ VÁCLAVČeský kníže a světec, patron Čechů Václav, syn Vratislava a Drahomíry, žil v letech 907 až 935 (některé zdroje uvádějí jako rok úmrtí 929). Podle kronikářů byl výjimečně vzdělaný. Zavázal se k placení tributu do německých zemí, což byla praxe, která v regionu už dříve fungovala. František Palacký hovořil o 500 hřivnách stříbra a 120 volech ročně. Pro Čechy symbolizuje šiřitel křesťanské víry Václav státnost, zbožnost a mravnost; je jedním z nejoblíbenějších českých světců.
|