Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež požádal o odpuštění za omyly katolické církve

  16:26aktualizováno  16:26
- Papež Jan Pavel II. v neděli při jedné z nejvýznamnějších bohoslužeb své éry požádal svět o odpuštění za omyly a chyby katolické církve v uplynulých 2000 letech. Papež zároveň odpustil hříchy namířené proti křesťanům.
"My odpouštíme a žádáme také o odpuštění," řekl Jan Pavel II. při bezprecedentním ceremoniálu v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu.
Hlasujte v anketě.

Jan Pavel II. byl oblečen ve fialovém rouchu, stejně jako všichni ostatní, kdo mši spolu s ním sloužili. Tato barva symbolizuje pokání a období půstu počínající touto nedělí. Tento den se také pro katolickou církev stává Dnem odpuštění.

Papež, v poměrně dobré kondici, byť mírně shrbený, se pohyboval k oltáři na své speciální pojízdné tribuně.

Ústředním motivem nedělní slavnostní mše bylo vyznání hříchů, přičemž šest kardinálů po sobě vždy vyjmenovalo hříchy církve, za něž papež žádal boží odpuštění. Prefekt Kongregace pro doktrínu víry kardinál Joseph Ratzinger vyzval papeže a deset tisíc prelátů a poutníků, kteří se v bazilice shromáždili, aby se vyznali z chyb spáchaných ve jménu pravdy, a připomněl neevangelické metody, k nimž se uchylovali katolíci při křižáckých taženích a v době inkvizice.

Jan Pavel II. přiznal, že v některých obdobích se katolíci dopouštěli netolerance, a tím pošpinili obraz církve. Papež prosil usilovně Boha o odpuštění za to, že se katolíci vzájemně odsuzovali exkomunikacemi v období schizmat a bojovali proti sobě navzájem.

Předseda výboru pro velké jubileum a jeden z hlavních organizátorů tohoto Dne smíření kardinál Roger Etchegaray vyznal hříchy, které narušily jednotu církve, a prosil Boha, aby pomohl na cestě ke smíření.

Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Edward Cassidy pak vyzval přítomné, aby prosili za odpuštění hříchů vůči Židům.  "Hluboce nás rmoutí chování těch, kdo v historii způsobili utrpení Židů," řekl papež, prosil o odpuštění a ve jménu katolické církve se zavázal žít ve skutečném přátelství s národem smlouvy.

Předseda Kongregace pro pastorální péči o migrující a cestující Stephen Fumio Hamao vyznal hříchy spáchané jednáním odporujícím lásce, míru, právům národů, respektování kultur a náboženství.

Jan Pavel II. připomněl především období kolonizace, ale také prvních misionářských výprav, a přiznal, že katolíci často zavrhli evangelium a popustili uzdu násilí, porušili práva národů, pohrdali jejich kulturou a jejich náboženskými tradicemi. Předseda Papežské rady pro dialog mezi církvemi kardinál Francis Arinze vyznal hříchy, které zraňovaly důstojnost žen, a hříchy proti jednotě lidského pokolení.

Jan Pavel II. prosil Boha o odpouštění za to, že se katolíci provinili tím, že odsunovali lidi na okraj společnosti či je z ní vyřazovali a souhlasili s diskriminací motivovanou rozdílností ras či národů nebo k ní mlčeli. Předseda Papežské rady pro spravedlnost a mír François Xavier Nguyen Van Thuan vyznal hříchy, jichž se církev dopustila ve sféře základních lidských práv.

Při každém vyznání byla rozžata jedna lampa před krucifixem ze 16. století, který pak Jan Pavel II obejmul na znamení pokání a úcty. "Nemůžeme nepřiznat, že se někteří z našich bratří, především během druhého tisíciletí, odchýlili od evangelia," řekl papež. "Prosíme o odpuštění za rozdělení mezi katolíky, za násilí, k němuž se někteří z nich uchylovali ve službě pravdě, za pohrdavý a nepřátelský postoj vůči věřícím jiných náboženství," řekl Jan Pavel II.

"Vyznáváme se z naší odpovědnosti křesťanů za zlo, které je dnes pácháno. Tváří v tvář ateismu, náboženské lhostejnosti, sekularismu, etickému relativismu, porušování práva na život a nezájmu o chudobu v četných zemích se nemůže netázat, jaká je naše odpovědnost," zdůraznil papež.

"Za ten díl zodpovědnosti, kterou každý z nás svým chováním na tomto zlu nese a tím špiní obraz církve, prosíme pokorně za odpuštění," řekl Jan Pavel II. "Ve stejné době, kdy se vyznáváme ze svých hříchů, odpouštějme opomenutí, jichž se jiní dopustili vůči nim. Křesťané v dějinách často zakoušeli bídu, násilí a pronásledování pro svou víru," prohlásil.

"Církev se dnes a provždy zavazuje očistit vzpomínky na tyto smutné události od jakýchkoli pocitů msty či odplaty," uvedl papež. Jubileum se tak pro všechny stává vhodnou příležitostí k hlubokému obratu k evangeliu, zdůraznil.

Papež Jan Pavel II. přijíždí na mši do chrámu Sv. Petra ve Vatikánu, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. drží bibli na mši v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. u krucifixu v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu na mši, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
V polském nákupním centru útočil muž s nožem, pobodal osm lidí

V nákupní centru v polském městě Stalowa Wola pobodal 27letý muž osm lidí, jedna žena na následky zranění zemřela. Policie útočníka zadržela. Při výslechu...  celý článek

Oxfordská univerzita
Univerzity v Oxfordu a Cambridge čelí obviněním z rasové segregace

Britské univerzity v Oxfordu a Cambridgi čelí obviněním ze segregace. Některé jejich fakulty téměř nenabízejí místa studentům černé pleti. Upozornil na to...  celý článek

Základní škola Rudé armády v čínské provincii S'-čchuan (21. ledna 2015)
Čínští komunisté bojují o dětské duše, ideologická výchova přitvrzuje

Čínská komunistická strana ve snaze udržet si loajalitu nastupujících generací zásadním způsobem reformovala ideologickou výchovu na školách. Učitelé studentům...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.